Kam v RakouskuTyrolsko

Bazilika Wilten Abbey

Wiltener Basilika (také nazývaná bazilika Neposkvrněného početí Panny Marie) je římskokatolický rokokový kostel ve čtvrti Wilten v Innsbrucku.

Bazilika Wilten leží na jižním okraji města Innsbruck a je skvělým místem, kde si můžete vychutnat nádherný výhled na město Innsbruck.

Slouží jako farní kostel farnosti Wilten v biskupství v Innsbrucku a je také velmi navštěvovaným poutním kostelem. O baziliku se starají premonstráti kláštera Wilten. S bazilikou je spjat známý chlapecký sbor Wilten.

Zdroj: Shutterstock Autor: lovelypeace
Zdroj: Shutterstock Autor: lovelypeace

ZAJÍMAVOSTI

Tento kostel je nyní jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě. Jako uznání svého historického významu byl farní kostel Wilten v roce 1957 ustanoven papežem Piem XII. papežskou bazilikou. Kostel byl postaven v barokním stylu, doplněný rokokovým štukem. 

Bazilika byla slavná obrazem Marie, která byla uctívána římskými legionáři. Do roku 1259 se kostel stal velmi populárním a ukázal se jako příliš malý pro velké shromáždění, které se tam začalo shromažďovat. V letech 1751 až 1756 byl kostel přestavěn knězem jménem Franz de Paula Penz z hnutí premonstrátů.

Bazilika je vyzdobena díly nejlepších rokokových umělců tehdejší doby.
Jsou zde štukoví andělé, květiny a listy v jejich kartuších. Interiér kostela je vyzdoben v nejjemnějších barvách, smíchaný se spoustou zlata a jemných rokokových děl Franze Xavera Feuchtmayera a Antona Gigla.
Vysoký oltář se čtyřmi sloupy je zastřešen obrovskou korunou.
Pod ním, v koroně, se nachází zázračný obraz, socha Panny Marie s dítětem asi 90 cm vysoká, vytesaná z pískovce, ve vysokém gotickém slohu z první poloviny 14. století, která dala kostelu své jméno.
Barokní průčelí kostela je dominantou baziliky. Stropní obrazy Augsburgera Matthäuse Günthera ukazují scény ze života Marie, jsou věnovány ženám: Panně Marii ve sboru, Ester a Judith v přírodě.

V interiéru baziliky je třeba číst detailní nástěnné malby zobrazující výjevy ze života Panny Marie a pískovcovou sochu zobrazující Pannu Marii, která je oblíbená u poutníků již od středověku.

Můžete zde obdivovat majestátní varhany z 19. století, varhany jsou od Františka Reinische II. ze Steinach am Brenneru z roku 1894 s 24 píšťalami. V roce 2003 provedla společnost Pirchner restaurování celého varhanního syystému.

Jste-li v Innsbrucku na dovolené či služební cestě, tak zastávka ve Wilten Abbey bazilice bude určitě zajímavým zpestřením vašeho dne v Innsbrucku.  

Mapa volného ubytování v okolí:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button