BurgelandKam v Rakousku

Bergkirche

Navštivte místo posledního odpočinku předního rakouského skladatele Josepha Haydna.

Bergkirche je kostelem v Eisenstadtu, hlavním městě Burgenlandu v Rakousku.
Základní kámen této stavby byl postaven roku 1715 na popud Paula Esterházy, jemuž patřily v tehdejší době v Eisenstadtu také Zámek Eisenstadt a Hrad Forchtenstein. 

Čím je Bergkirche tak zajímavý, aby stál za navštívení?
Nachází se zde Haydnova hrobka v boční kapli. Je zde mramorový sarkofág, hrob skladatele Josepha Haydna, který strávil vekou část své kariéry v Eisenstadtu a pracoval pro rod Esterházyů. 

Zdroj: Shutterstock Autor: MGy
Zdroj: Shutterstock Autor: MGy

 Zajímavost:

V kostele najdete původní varhany, které v 18. století vystavěl vídeňský výrobce Gottfried Malleck a tyto varhany jsou jedny ze sedmi varhan v Eisenstadtu, na které hrál Josef Haydn osobně.
Varhany byly obnoveny do svého původního stavu, nicméně původní konzola se už v nedalekém Haydnově muzeu nepoužívá. 

Na východ od hlavního chrámu je druh umělé hory nazývané „Kalvárie“ (kopec Božích muk), která je naplněna chodbami a jeskyněmi, ve kterých se vyskytují sousoší zobrazující 24 zastavení křížové cesty.
Sochy, které jsou ručně malované, byly dílem františkánských bratří, pobývajících zde před více než 250 lety.
V historických dobách byla Kalvárie místem poutí a byla považována za osmý div světa. 
Z vrcholu cesty na Kalvárii se nachází malebný výhled na Eisenstadt a okolní krajinu.

Zdroj: Shutterstock Autor: travelpeter

Názory návštěvníků Bergkirche:

 • Krásný kostel s mauzoleem a zajímavým klášterem. Zvláště působivé během tzv. noci kostelů. Také jako svatební kostel je velmi romantický.
 • Tento architektonicky neobvyklý kostel je postaven ve dvou částech. Hlavní část, vlastní kostel, je přibližně čtverec. Interiér je v barokním stylu, fantasy trompe-l’oeil v růžových a šedých odstínech. Strop má podobu kupole, která byla namalována ve fresce koncem 18. století. Kostel stále disponuje původními varhanami. 
 • Postaven na základě středověkého kostela, barokní horský kostel je symbolem Donnerskirchenu. Schönbrunnerova žlutá fasáda a nápadná věž kostela svítí až k jezeru a kdysi byla „rybářským místem“ pro rybáře. Současná stavba se nachází na kopci, který býval často posledním útočištěm místních obyvatel. Oltář je věnován Nanebevzetí sv. Martina. V průběhu návštěvy by měli návštěvníci zavítat do Haydnova mauzolea
 • Při návštěvě Haydnova mauzolea a Kalvárie se platí vstupné – s kartou Burgenland jsme zaplatili pouze polovinu. Současná stavba poutního kostela byla pouze presbytářem plánovaného obřího kostela. Kvůli nedostatku peněz však vše zůstalo v této fázi. V Haydnově mauzoleu je dnes rakev skladatele, který byl poprvé pohřben ve Vídni, poté byl přemístěn do Eisenbergu 11 let po jeho smrti a byl pohřben až v roce 1954 v tomto mauzoleu. Prostřednictvím uměle postavené Kalvárie vedou temné a úzké chodby a schody po scénách Kristova utrpení. Podle našeho názoru stojí za to vidět horský kostel Bergkirche!
 • Další rakouský kostel, slyšeli jsme Haydnovy varhany – hlavní důvod naší návštěvy. 
 • Kombinace krásného kostela, hrobu Josepha Haydna a neobvyklé Kalvárie, všechny detaily samy o sobě jsou inspirativní.
 • Horský kostel, známý také jako Kalvárie, byl darován lordem Paulem Esterházym kolem roku 1715 jako poutní kostel a měl se stát největším kostelem na světě. Současný kostel je čtyřpodlažní budova se stoupající střechou a dvěma věžemi. Vlevo od vchodu je mauzoleum Josepha Haydna.
 • Veľmi zaujímavý kostol, ktorého najvzácnejšou súčasťou je krypta Josefa Haydna. Nachádza sa na námestí neďaleko Esterházyho paláca, cca 10 min. chôdze. Zaujímavo spracovaná krížová cesta je umiestnená v podzemí kalvárie, na ktorej (resp. okolo ktorej) je kostol postavený. Z jeho vrchola je výborný výhľad na väčšinu mesta a jeho okolia.
  Vstupné: 4,- EUR.
 • Při procházce kolem Esterházyho paláce jsme našli pouliční značku směřující na kostel „Kalvarianberg“, tak jsme se rozhodli jít, abychom zjistili, že to je Berg nebo Haydn Church, které jsou uvedeny v našem průvodci.  V novější, větší části kostela je mnoho věnování Josefu Haydnovi a oddaná plaketa neznámému člověku, který byl po mnoho let pohřben s pozůstatky Josefa Haydna. Jak hlavní, tak i boční oltáře jsou velmi zdobené malbou a sochami. Nezapomeňte na nádherně malovaný strop a varhany!
 • Také nazýván Haydnkirche; Poutní kostel „Maria Heimsuchung“ byl postaven v letech 1715 – 1803 podle plánů knížete Paula I. Esterházy. Na galerii stojí slavné Haydnovy varhany (1797). Otevírací doba Kalvárie a mauzolea Haydn je březen-říjen, denně od 9:00 do 17:00 (více na http://haydnkirche.at/).

Tip:

V Eisenstadtu nezapomeňte zajít do některých lázní, kterých je zde mnoho.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button