Voralbersko

Bregenz – kostel Parish church of St. Gallus

Parish Church of St. Gallus, Bregenz

Římskokatolický farní kostel Bregenz-St. Gallus stojí na náměstí ve městě Bregenz ve Vorarlbersku. Farní kostel sv. Gallus patří k děkanátu Bregenz z diecéze Feldkirch. Kostel je památkově chráněnou stavbou.

Kostel stojí v jihovýchodní části centra města Bregenz na trase, která klesá na Thalbach a zvedá se do Gallusstift a Gebhardsberg.

Rüstkapelle, Ölbergkapelle a Bogenkapelle v komplexu byly postaveny kolem roku 1670. Kaple sv. Ottilie se nachází na schodišti pod Mesnerhaus a je v blízkosti tamějšího domova důchodců. Mesnerhaus je z druhé poloviny 16. století. Benefiziatenhaus, postavený po roce 1701 s terakotovým reliéfem sv. Josefa. Presbytářská fara je z roku 1752, pozdně barokní dům. Zajímavostí je zde válečný památník severně od kostela s umírajícím válečníkem, vytvořený v roce 1931 sochařem Albertem Bechtoldem.

ZAJÍMAVOST

S kostelem je spjat příběh Ernsta Volkmanna (1902-1941).
Ernst Volkmann (narozen 3. března 1902 v Schönbachu v Čechách, † 9. srpna 1941 v Braniborsku na Havlu) byl rakouským odpůrcem nacismu ve druhé světové válce. Volkmann přišel do Bregenzu poprvé v roce 1924 a nakonec se tam usadil v roce 1927. Oženil se a žil se svou rodinou v domě vedle farního kostela Bregenz-St. Gallus, kde poskytoval služby. Několikrát se Volkmannovi nepodařilo vyhovět výzvě k vojenskému výcviku ve vojenské zpravodajské službě, tak na jaře 1940 byla podána stížnost. Ačkoliv byl Volkmann při lékařském vyšetření uznán zdravým, pověřený soudce nařídil, aby byl tento postup zastaven.

Když byl Ernst Volkmann v únoru 1941 převezen do Wehrmachtu v Lienzu, informoval tam velitele nacistického vojska, že „po všem, co udělal církvi a Rakousku“, nemohl přísahat věrnost muži jako je Hitler. Případ byl přeložen na divizní soud v Salcburku a na Reichskriegsgericht v Berlíně.

V hlavním soudním procesu 7. července 1941 byl Volkmann ponižován, ale opět prokázal svou sílu charakteru a prohlásil, že výkon přísahy věrnosti je porušením jeho morální svobody. Ernst Volkmann byl popraven 9. srpna 1941 v Brandenburské věznici; žádost o milost sepsaná jeho manželkou byla odmítnuta.

Kulturní památka Parish Chuch of St. Gallus v Bregenz je ikonou zdejšího kraje. Je hojně navštěvován turisty, a tak byste tam měli zajet i vy, abyste zjistili další podrobnosti a vše viděli na vlastní oči.

Mapa ubytování Bregenz:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button