BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Dompfarramt Eisenstadt

Katedrála Eisenstadt

Pokuste se odpovědět na následující otázku: „Která budova v Eisenstadtu je vidět téměř ze všech částí města?“ Ano, jedná se o katedrálu sv. Martina.

Každopádně byste měli navštívit katedrální muzeum DOM-MUSEUM EISENSTADT založené v roce 2015, které vám zprostředkuje veškeré informace o následujícím:

Historie farního kostela
Barokní interiér farního kostela
Osobnosti barokního období (farní kněz Matthias Marckhl, Gregory Joseph Werner, Joseph Haydn)
Interiér Magdalenenkapelle
Lidová tradice v liturgickém roce
Krypta, pohřebiště biskupů diecéze Eisenstadt

Otevírací doba Dom-Musea Eisenstadt: od středy do pátku 13.00 – 17.00 (bez průvodce)
Vstupné: bezplatné

Stavba katedrály Eisenstadt započala již ve 13. století, ale byla několikrát přestavěna na současný vzhled. Podrobné informace a obrázky najdete v průvodci katedrálou, k dispozici v kanceláři farnosti a v katedrále za cenu 3,50 €. K dispozici jsou také pohlednice.

St. Martin von Tours Eisenstadt

Zdroj: Shutterstock Autor: Pecold

Sv. Martin je patronem katedrály v Eisenstadtu, patronem diecéze Eisenstadtu a patronem celého Burgenlandu. Burgenland byl oddělen od Maďarska v roce 1921 a od nadcházejícího roku byla velká snaha najít patrona s vazbami na Burgnland. V červnu 1924 finálně rozhodl papež Pius XI., že Martin se stane patronem Burgenlandu.

Znáte legendy, které se pojí s životem sv. Martina Tourse? Narodil se nedaleko hranice dnešního Burgenlandu v Szombathely /Steinamanger ve 4. století n.l. První legenda vypráví, že ve své službě římského vojáka se v mrazivé noci podělil o svůj vojenský kabátec s žebrákem u brány Amiens, který byl pouze údajným žebrákem a později se mu zjevil jako Kristus. Druhá legenda praví, že později Martin žil jako poustevník a po svém zvolení biskupem se schoval ve stáji, protože nechtěl vykonávat tuto funkci a dával přednost pokračování klášterního života. Nicméně husy ho svým kejháním prozradily a Martin Tours se stal biskupem střední francouzské diecéze Tours. Bezprostředně po své smrti byl uctíván a považován za patrona franského království a armády.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Historie a zajímavosti spjaté s katedrálou v Eisenstadtu i městem samým vás budou provázet při návštěvě této destinace, která je neméně zajímavá než jiná místa v Burgenlandsku 🙂

Mapa ubytování Eistenstadt:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button