BurgelandKam v Rakousku

Burgenland – Eisenstadt

Město Eisenstadt je hlavním městem Burgelandu. Eisenstadt leží nedaleko Neziderského jezera, které je rájem cykloturistky a milovníků vína. .

Hlavním městem Burgenlandu je provinční město Eisenstadt, které leží nedaleko Neziderského jezera. Co přivádí mnoho návštěvníků do tohoto města každým rokem? Je to spojitost s Josefem Haydnem, který zde strávil více než 30 let ve druhé polovině 18. století pod patronátem mocné maďarské rodiny Esterházyových. Hudební skladatel Josef Haydn je zde také pohřben.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Pobývalo zde mnoho dalších významných osobností, např. Ludwig van Beethoven. Dějiny města jsou spjaty s rodem Esterházyů, který nechal postavit nejvýznamnější památku města – zámek. Majestátní zámek nechal postavit kníže Pavel Esterházy a možná vás bude zajímat, že právě v ulicích kolem zámku se nachází dům, ve kterém v letech 1766 – 1788 bydlel hudební skladatel Josef Haydn.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos
Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Palác Esterházy byl postaven v třináctém století a od té doby byl neustále přestavován a rozšiřován. V roce 1649 se zámek dostal do rukou rodiny Esterházy a ve druhé polovině sedmnáctého století byl přestavěn pod Pavlem I. do barokního paláce. Bylo to hlavní sídlo rodiny již více než 300 let. Během osmnáctého století se rekonstrukce soustředily na interiér hradu; v této fázi se na vnější fasádě změnilo málo. Pod Nicholasem II. byl palác rekonstruován na počátku devatenáctého století do neoklasicistní budovy podle plánů architekta Charlese Moreaua; tyto ambiciózní stavební plány však musely být z důvodu finančních důvodů odloženy. Některé renovace byly provedeny koncem devatenáctého století, což jen málo změnilo vzhled paláce. Po druhé světové válce vláda Burgenlandu pronajala rozsáhlé části paláce. S převzetím dne 1. ledna 2010 se Eisenstadt Palace opět stal ústředním místem pro kulturu a akce Esterházy Private Foundation a nabízí hostům z celého světa široký program akcí a kulturní výměnu.

Oficiální web zde.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button