BurgelandKam v Rakousku

Židovský hřbitov Jüdischer Friedhof

Možná mi dáte za pravdu, že občas je fajn popřemýšlet o minulosti. Kdo by neznal historii týkající se osudu mnoha milionů židovských obyvatel Rakouska za doby II. světové války. Správnou volbou pro vás bude židovský hřbitov Jüdischer Friedhof v okrese Neusiedl am See. Na výlet se můžete vydat na kolech, protože příroda v této oblasti Burgenlandska je jedinečná a dechberoucí.

Co je známo o historii tohoto místa?

Starý židovský hřbitov na dolním konci obce Gattendorf připomíná další kapitolu v místních dějinách. V roce 1739 jsou zde poprvé zmiňováni Židé, kteří pronajali pozemek jako pohřebiště. Byla zde také postavena synagoga, ale poté, co bylo Židům povoleno emigrovat do měst v roce 1860, se komunita v obci Gattendorf začala trvale snižovat.

Víte nějaké další zajímavosti spjaté se stavbou židovských hřbitovů? Pokud ne, tak si přečtěte náš článek a buďte v obraze. Židovský hřbitov se podřizuje zvláštnostem, které vycházejí ze zákonů judaismu. Pohřeb je vždy obyčejný. Namísto květin jsou obvykle do hrobu umisťovány malé šedé kameny. Židovský hřbitov je nazýván „dobrým místem“ podle židovských tradic.

Zatímco Aschkenazi (židé německého původu a východní) mají nastaveny vzpřímené kameny na hrobech, Sephardi (portugalští a španělští Židé) pohřbívali své mrtvé do hrobů bez vzpřímených kamenů, pouze ležící ploché desky. Ve střední a východní Evropě převládají pohřební místa Aschkenazi.

Zejména náhrobní kameny (Mazevot) byly označeny v době Haskalah nejen v hebrejštině, ale také v místním jazyce. Hebrejština se obvykle psala na zadní stranu náhrobku. Další zvláštností bylo, že v hebrejštině na straně štítku hrobu bylo nejen jméno mrtvého muže, ale i jméno jeho otce. To představuje dnes pro genealogický výzkum záležitost neocenitelného významu. V době Haskalah rodinné hroby byly postaveny s komplikovanými zdobenými kameny a dokonce byla stavěna také mauzolea pro rodiny založené na křesťanské tradici.

Během období národního socialismu v Rakousku byly zničeny četné židovské hřbitovy.
Víte, jaké byly symboly na náhrobcích? Řekneme si alespoň o některých základních. Symbol svícnu se svíčkami (Hanukkah) nebo pár ptáků se používal pro ženský hrob. Symbol lva se používal pro sečtělé muže, kteří hodně četli. Symbol zlomeného kmene nebo kmene stromu s rozbitou korunou často představoval smrt mladého člověka. Davidova hvězda byla všeobecným symbolem obyvatel židovského původu.

Při návštěvě tohoto pietního místa budete žasnout, jakou skrytou symboliku v sobě skrývala stavba židovského hřbitova, dozvíte se mnoho dalších informací a uděláte si nádhernou vycházku po okolí, které ve vás zanechá pocit klidu a spokojenosti.

Zdroj: Shutterstock Autor: MMilda
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button