BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Neziderské jezero (Neusiedler See)

Okolí Neziderského jezera je turistickým rájem, doporučuji tuto oblast navštívit. S více než 300 slunečnými dny ročně a mírným, panonským podnebím, se rekreanti a ti, kteří hledají relaxaci ve východní části Rakouska, mohou u Neziderského jezera cítit obzvlášť dobře po celý rok. Blízkost Vídně a rozmanité nabídky této rekreační oblasti jsou výhodami této lokality.

Burgenlandsko je nejvýchodnější a nejmenší rakouskou spolkovou zemí. Zajímavostí je, že Burgenlandy původně patřily Maďarsku (od 17. stol.), ale připadly Rakousku na konci I. světové války, přičemž hlavní město Ödenburg (Sopron) zůstalo maďarské.

Tato rakouská část trpěla celou dobu problémy v komunikaci a kolektivní identitě. Burgenland je převážně německy hovořícím regionem, maďarsky mluvících obyvatel jsou zde pouze méně než 3 % z celkové populace. Hlavním městem Burgenlandu je provinční město Eisenstadt.

Co přivádí mnoho návštěvníků do tohoto města každým rokem? Je to spojitost s Josefem Haydnem, který zde strávil více než 30 let ve druhé polovině 18. století pod patronátem mocné maďarské rodiny Esterházyových.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Zdroj: Shutterstock Autor: Salparadis

K rakouskému území patří také část hraničního Neziderského jezera (hranice s Maďarskem). Okolí Neziderského jezera je turistickým rájem, doporučuji tuto oblast navštívit. V této severní rovinaté části blízko jezera se mohou návštěvníci věnovat turistice, vyjížďkám na kolech i obchůzkám na vinicích. Zajímavostí je, že za nejníže položený bod Rakouska ( 115 m n.m.) je právě považováno Neziderské jezero, které je součástí Panonské pánve nacházející se na východě Rakouska. Horské oblasti jsou hustě zalesněny, návštěvníci mohou v jedněch z nejkrásnějších míst v Rakousku spatřit ohroženou faunu (svišti, kamzíci, kozorožci, orli skalní) i flóru několika vegetačních pásů (bílé krokusy, lilie, protěže, hořce, koniklece).

V souvislosti s ochranou krajiny je možno konstatovat, že téměř 24 % plochy Rakouska podléhá ochraně přírody. Pro nadšené obdivovatele přírody se naskýtá možnost navštívit největší evropský národní park nalézající se v Rakousku – Hohe Taurn. Zde můžete vyfotografovat velké množství druhů alpských volně rostoucích květin a vzácných druhů živočichů, např. supů, rudých lišek atd. Dalšími zástupci národních parků v Rakousku jsou Donau-Auen, Kalkalpen, Gesäuse, Neusiedler See – Seewinkel, Thayatal, zde můžete strávit volný čas nespočetnými sportovními aktivitami, jako jsou jízda na člunu, vysokohorská pěší turistika, jízda na raftu, horolezectví, kanoistika, jízda na horském kole, plachtění, plavání, pozorování ptáků, procházky, lyžování v Rakousku.

Návštěvníci Neziderského jezera zde mohou prožít mnohé známé kulturní akce. Unikátní kulturní a přírodní krajina Neziderského jezera byla prohlášena za světové dědictví UNESCO Neusiedler See. Po návštěvě Národního parku Neusiedler See-Seewinkel a Parku světového dědictví Neusiedler See-Leitha s jejich mimořádnou flórou a faunou budete nadšeni.

Při surfování, plachtění nebo pádlování v St. Martins Therme si užijí mnoho zábavy nejen dospělí, ale také děti. Nadšenci cyklistiky se u Neziderského jezera cítí jako doma: je zde více než 1 000 km cyklistických tras rozložených po 40 cyklistických stezkách kolem Steppensee.

Kulturní krajina Fertö/Neusiedlersee

Neziderskému jezeru se mezi místními říká „Vídeňské“ moře. Oblast je velmi příhodná na pěstování vinné révy. Jihovýchodní část jezera byla prohlášena v roce 1993 národním parkem a je také biosférickou oblastí UNESCO. Velmi cennou je východní oblast s mokřady Seewinkel. Neusiedlersee je ideální pro vodní sporty jako jachting nebo windsurfing. Hlavní střediskem oblasti je město Neusiedl am See, v Rustu sídlí rakouská vinařská akademie.

Mapa ubytování Neziderské jezero:Booking.com

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close