BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Pöttelsdorf

Poettelsdorf

Pöttelsdorf je obec v okrese Mattersburg v Burgenlandu v Rakousku. Maďarský název obce je Petőfalva.

Obec Pöttelsdorf představuje údolní osídlení podél Wulkatales, část oblasti se na jihu jemně rozkládá proti Marzer Kogel a tvoří tradiční vinařskou oblast.

Před narozením Krista byla tato oblast součástí keltského království Noricum a patřila k prostředí keltského sídliště Burg na Schwarzenbacheru Burgbergu. Dnešní Pöttelsdorf byl v římské provincii Pannonia.

V roce 1926 byla při archeologických průzkumech nalezena kostra ženy. Na základě hrobů – bronzový náramek a dva hliněné hrnce – hrob může být datován do časné doby La Tène    (~ 380 př.nl – 280 př.n.l.). Tělo pohřbeného mladíka, také z raného laténského období, bylo zachráněno v roce 1984 jako součást záchranného výkopu v Landesmuseu Burgenland. Nachází se na skalnatém svahu na západ od vesnice a objevuje se při kopání na bývalém katolickém hřbitově. V hrobě byla nalezena Hallstattská bronzová soška, několik lahví různých velikostí, miska a dvě fibuly. Skutečnost, že pohřbený člověk pravděpodobně bude bojovníkem, je dokázána přiloženými železnými zbraněmi, špičkou kopí a poškozeným mečem s pochvou. Bronzové síto bylo zřejmě vyrobeno z poháru ve východní alpské Hallstattské éře, což naznačuje pokračování dlouhých tradic.

Toto místo patřilo jako celý Burgenland do roku 1920/21 do Maďarska (německé západní Maďarsko). Od roku 1898 musel být kvůli Magyarisierungspolitik vládě v Budapešti používán maďarský název Petőfalva. Toto místo patří od roku 1921 k nově založenému státu Burgenland.

Kvůli panonskému kontinentálnímu klimatu a úrodným hnědým zeminám s podkladem spraší se vytváří optimální podmínky pro pěstování prémiových vín „Blaufränkisch“. Výsledek je celosvětově známý jako jedno z nejlepších vín s rubínově červenou barvou, jemnou vůní ostružin a jeho ovocným vkusem fascinující každého znalce. Toto a další ušlechtilá vína můžete poznat ve vinárně nebo v rakouských restauracích a vinárnách – nejlépe s dobrým jídlem, nejlépe se specialitami z krůtího masa.

Květiny udělaly z Pöttelsdorfu jednu z nejkrásnějších vesnic v zemi; každoročně je zde zasazeno více než 1000 květin k potěšení obyvatel a návštěvníků Pöttelsdorfu.
V roce 2017 získal Pöttelsdorf 11. místo jako národní vítěz soutěže o květinovou výzdobu v kategorii II (místa nebo okresy 601 až 1500 obyvatel).
Komunita Pöttelsdorf se připojila k přírodnímu parku Rosalia.

Cyklisté si v Pöttelsdorfu přijdou na své. 34 kilometrů dlouhá „Koglradweg“ vede kolem Marzer Kogel přes kopcovitý terén a poskytuje výhled do přírodní rezervace.

Krásným pohledem jsou třešňové květy na jaře v oblasti „Cherry Orchard“, která je zemědělskou oblastí, kde návštěvníci mohou spatřit přibližně 250 třešní.

V krásném „Starém mlýně“ se rodiny s dětmi mohou věnovat mnoha aktivitám – pro děti je zde jízda na koni, plavání, „Jungle cesta“ a mnohem více. Mlýn navíc poskytuje prostory organizátorům seminářů ze všech oblastí. Fotbal, koše a tenis ve sportovním komplexu zajišťují zábavu a fyzické cvičení; dětské hřiště se stalo oblíbeným místem pro schůzky pro naše nejmenší.

Pamětihodnosti v okolí Pöttelsdorfu:

Elizabeth Cross
Protestantský farní kostel
Keltský hrob
Katolická kaple Maria Steinwurf

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button