BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Sankt Margarethen

Římský lom Sankt Margarethen je jedním z nejstarších aktivních lomů v Rakousku a nachází se v obci Sankt Margarethen v Burgenlandu. Nachází se v rovinaté krajině u jezera Neusiedler.

Vyslovíme-li název Römersteinbruch St. Margarethen v okrese Eisenstadt-Umgebung, tak se každému člověku znalému této oblasti vybaví nádherná krajina spjatá s přírodou jezera Neusiedler.

Vápenaté pískovce z lomu Sankt Margarethen jsou vyhlášené, byly použity před 2000 lety při stavbě Carnuntum, pro stavbu kostelů v Sopron, katedrály svatého Štěpána a Marie, městské budovy ve Vídni. Lom byl ve vlastnictví větve rodu Esterházy a byl v provozu 66 let. Lom je v majetku společnosti Wolfgang Ecker.

Od roku 2001, je lom uveden vzhledem k jeho historickému významu spolu s kulturní krajinou Fertő/ Neusiedl ve světovém kulturním dědictví UNESCO.

Sochařské centrum

Bildhauerhaus Sankt Margarethen se stal kulturním místem od té doby, kdy Karl Prantl uspořádal první sympozium evropských sochařů v tomto místě v roce 1959. Dnes se v Römersteinbruch St. Margarethen nachází přibližně 50 kamenných soch.

Open Air Museum

V lomu je asi 150.000 m² volně přístupných pro návštěvníky. V této oblasti se nachází informační tabule o různých skalních útvarech a zkamenělinách, které je možno spatřit v showroomu, kde jsou nainstalovány. Tyto nálezy jsou v podobě obratlů velryb, žraločích zubů, ryb a korýšů.

Opera v lomu St. Margarethen

Opera v St. Margarethen lomu pořádaná od roku 1996 (pod názvem Operní festival St. Margarethen) se stala událostí Rakouska neskutečného významu. V roce 2014 zde byla hrána Aida a v roce 2015 Tosca. V roce 2016 návštěvníci mohli slyšet Nápoj lásky od Gaetana Donizettiho.

Každé léto opera v kamenolomu Sankt Margarethen inspiruje každého k získání hudebních znalostí hudebních žánrů, skladatelů z celého světa a návštěvníci mohou zhlédnout velkolepá outdoorová představení vysoké kvality v jedinečné atmosféře největší přírodní scény v Evropě.

Pašijové hry v Römersteinbruch St. Margarethen

Místem pro Passion Play je od roku 1961 římský kamenolomu v rakouském Burgenlandu. Zahájení her sahá až do roku 1926, kdy byly pořádány mladými lidmi na farmě Unger. V roce 1933, farní společnost slíbila Passion Play hrát jednou za deset let „s cílem získat milost nové, rozšířené bohoslužby a náboženské obnovy farnosti a vlasti“.

To znamená, že Passion Play se odehrály v letech 1933, 1936, 1946 a 1956 v prostorách tamější fary. Návštěvníků bylo mnoho, nebyl dostatečný prostor pro konání pašijových her, bylo nutno najít nové místo. Na doporučení Karla Prantla se uskutečňují v římském kamenolomu, představení se konají každých pět let. Počet účastníků se postupně navýšil na 650, kteří vložili všechen svůj čas do příprav pašijových her. Čistý výnos představení je použit pro obecně prospěšné záležitosti. V roce 2006 Passion Play měl 70.000 návštěvníků, což je naprosto neskutečné. V roce 2011 byly Pašijové hry uvedeny dvacetkrát v produkci Roberta Herzla z Městského divadla Baden. Hudbu zabezpečoval Thomas Steiner. V roli Krista exceloval Christian Katter.

Pokud si nechcete nechat ujít prohlídku sochařského umění v lomu, Open Air muzea, Opery či Pašikových her v Römersteinbruch St. Margarethen, naplánujte si dovolenou ve zdejším regionu a poté si už jenom užívejte krásnou přírodu lomu a jezera Neusiedler.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button