BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Zámek Esterházy

Zámek Esterházy v Eisenstadtu je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v Rakousku a poskytuje impozantní pohled na kdysi okouzlující život na dvoře prince Esterházyho. I dnes je zámek v centru kulturních akcí a opakovaně je malebnou scénou festivalů a společenských akcí.

Středověké jádro bývalého zámku pochází z konce 14. století, kdy se rodina Kanizsai usadila v Eisenstadtu. Roku 1622 zámek přešel do majetku Nikolause Esterházyho. Starý zámek byl ve druhé polovině 17. století přestavěn. Na stavbě nového zámku v Eisenstadtu se podíleli významní italští stavitelé, kteří také pracovali pro císaře ve Vídni. Syn NIkolause Esterházyho, Paul I., který byl jmenován císařem Leopoldem za knížete, nechal vystavět Velký sál (nyní Haydnsaal), který Carpoforo Tencalla opatřil obrazy a jehož stropní fresky s Cupidem a Psyché jsou dodnes zachovány.

V 18. století byly zámecké místnosti dále přizpůsobeny času a příslušné módě, a to za majitele vévody Pavla II. Antona. Další rozsáhlá expanze zámku nastala na přelomu 1. a 19. století pod princem Nicholasem II., který s architektem Charlesem Moreauem provedl v rezidenci další změny. Věže na severní straně byly přestavěny v duchu klasicismu, zahradní místnost byla přidána do Velkého sálu a dvojitá kolonáda na zahradní straně byla přeměněna. Rozsáhlé rozšíření zámku na straně směrem k parku se dvěma mocnými křídly nebylo realizováno. Nicholas, který se zajímal o botaniku, starožitnosti a nejnovější technologie, nechal zámeckou zahradu přeměnit na anglickou krajinnou zahradu s chrámy, vodopády, rybníky, ale také sklepy.

Dalším princem, který se staral o zámek Esterházy byl Mikuláš IV., který se svou manželkou začal revitalizovat hrad a park, s elektřinou a moderním komfortem, které představují nová hygienická zařízení. Vnější vzhled zámku se však nezměnil. Park byl oživen. Další úprava prostor se realizovala na zámku Eisenstadt v roce 1945, kdy zde byly umístěny různé instituce provinční vlády Burgenlandu. Pronájem zámku v provincii Burgenland byl v letech 1969 – 2009. Od roku 2010 probíhají renovace a rozšíření v oblasti kancelářských adaptací a výstav Esterházy.

Zámecký park – od italské barokní zahrady až po anglickou krajinnou zahradu

Zámecká zahrada – anglická krajinná zahrada

Sdružení „Přátelé zámeckého parku Eisenstadt“ – od roku 1987 se tento spolek stará o zdejší veřejný park a restaurátorské práce. Soukromý park slouží v letních měsících jako místo pro koncerty.

Místnosti zámku

Velká jídelna – Empire Hall – místnost využívána jako jídelna a označována jako “malá stolní místnost”. Podle účelu místnosti existovaly rodinné portréty, obrazy s lovcem Aktäonem, Bacchusem, dobytčími zvířaty, ale i bojovými scénami. Ve zdi byla vestavěna skříňka, z níž byste mohli přinést jídlo z kuchyně přímo na tabuli.

Velký sál – název místnosti zachován až do 20. století. Okna na zahradní straně byla zavřená, dveře se používaly směrem k zahradě; obrazy ze 17. století pokrývají stěny až ke stropu.

Malý čínský salon – v osmnáctém století se nejen evropská šlechta obklopila asijským porcelánem a vystavovala ho ve svých rezidencích, byla navozena exotická atmosféra Dálného východu. K dokončení iluze byly zahrady naplněny pagodami, čajovnami a čínskými pavilony a tyto zvyklosti byly přeneseny do pokojů zámků. Asijského stylu bylo dosaženo zdobením stěn čínskou tapetou získanou v asijských drapériích. Eisenstadt Castle tapety jsou pozoruhodné, protože zůstaly zachovány i přes zvýšenou citlivost těchto tapet na světlo. Tapety v malém čínském salonu ukazují tři opakující se motivy: zapálení ohňostroje během Nového roku, hrající si děti, scénu s lotosovými květy.

Zámecká kaple – kaple, která je nyní zachována v západním křídle, byla zasvěcena v roce 1660 biskupem Raabem Georgem Széchényim. V kaplimohou návštěvníci zhlédnout vzácnou kazatelnu a cenné varhany.

Jste-li na dovolené nedaleko Eisenstadtu, vřele doporučujeme návštěvu zámku Eisenstadt, kde můžete spatřit nejenom interiér, ale hlavně absolvovat krásnou procházku zámeckou zahradou a přilehlým parkem, který je jedinečný, v anglickém stylu a má každému návštěvníkovi co nabídnout.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Ubytování v Eisenstadt

Přinášíme pár tipů osvědčeného ubytování v Eisenstadtu.
Vyzkoušet můžete superior hotel Weinwirtshaus Wlaschits, kousek od zámku Esterházy pak Altes Backhaus nebo Gästesuiten in Schlossnähe.

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close