BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Zámek Rotenturm

Rakousko se může pochlubit nejúchvatnějšími a unikátními památkami všech architektonických stylů, mnoho pamětihodností je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rakousko tedy právem patří mezi hlavní turistické destinace v Evropě.

Zámek Rotenturm se nachází v okrese Oberwart ve spolkové zemi Burgeland. Ve středověku se nacházel na místě současného zámku vodní hrad, který byl chráněn řekou Pinkou a příkopy. V roce 1523 je v dokumentu zmíněn zámek “Ruttenthuren”. V rámci sporu o vlastnictví mezi Peterem Erdődym a Stubenbergernem byl zámek v roce 1540 zničen. Ke konci 17. století započala výstavba na místě tzv. „Starého hradu“, který byl však zbourán na počátku 19. století. Roku 1830 započala výstavba nového zámku v jihozápadním rohu zámeckého parku a kolem roku 1840 byl barokní palácový park přeměněn na anglickou krajinnou zahradu. Zámek byl však zničen v roce 1972 v důsledku rozpadu.

Zámek byl opětovně vystavěn pod vedením architekta Johanna Langa (1822 – 1900), vlastníkem byl rod Erdődy. V roce 1929 byl zámek Rotenturm domovem cenných sbírek umění páru Julia a Emilie Erdődy. Za vlastnictví jejich nástupce Ludwiga Grafa Erdődy došlo k zániku zámku. Roku 1924 požár zničil většinu interiéru, včetně rodinného archivu rodu Erdődy a tajných archivů maďarského národního hrdiny Prince Francis II. Rákócziho (1676-1735), vůdce Kuruzenkrieges (1704-1711). Později silně zadlužené panství převzal blízce příbuzný hraběte Mikuláše Széchenyi. V roce 1929 byly sbírky v Rotenturmu vydraženy; na krátkou dobu byl hrad převzat českým houslovým virtuosem Janem Kubelíkem. V roce 1971 se budova dostala do majetku země Burgenland. Od roku 2008 je opět v soukromém vlastnictví Prof. Schinnera a rekonstrukce byla prováděna s odbornou podporou BDA.

V současné době zámek Rotenturm slouží pro kulturní a společenské události jako jsou soukromé a firemní večírky, svatby, koncerty a semináře.

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close