BurgelandKam v Rakousku

Burgenlandsko – Zřícenina hradu Landsee

Zřícenina se nachází v okrese Oberpullendorf a je oblíbenou exkurzní destinací nacházející se uprostřed přírodního parku Landseer Berge. Leží na skalním ostrohu na hřebenu mezi Heidriegel a Pauliberg. Název nemá nic společného s jezerem.

Vznik hradu a osady Landsee je v současné době nedetekovatelný.

Jméno Landsee se nachází poprvé v knize Göttweig Abbey. V dokumentu z roku 1158 se píše, že hrabě Ekbert III. z Pittenu do rukou správce Sivrida jeho panství v Fohnsdorfu před jeho armádní cestou do Itálie předá. V tomto dokumentu je mezi svědky Gotscalcus z Landsee. Na základě tohoto jména Maďaři pravděpodobně získali jméno pro hrad “Landzser”.

Kdy hrad přešel do rukou Maďarska nelze přesně určit. V listině z roku 1222 je hrabě Mikuláš, syn Barcz, známý jako první maďarský pán. V roce 1666 Paul Esterhazy opevnil hrad Landsee a nechal postavit několik nových budov (hradní brána 1668). Jako primární příčiny nebo spouštěcí faktory pro postupné zpustošení celého hradního komplexu byly v předchozí literatuře obvykle uvedeny dvě události.

Na jedné straně, 11. červenec 1707, kdy došlo k výbuchu střelného prachu, který měl za následek 300 obětí a postupné opuštění a bezútěšnost hradu a na druhé straně požár z roku 1772 a později také z roku 1790. Hrad ztratil svou vojenskou důležitost ve druhé polovině 18. století, stejně jako představoval malý význam jako ekonomické centrum vlády Lackenbachu. O přestavbě zámku nebylo uvažováno. Důležitá pro budoucnost hradu byla skutečnost, že princ Nikolaus I. Esterházy zemřel ve Vídni dne 28. září 1790 a jeho syna a nástupce ve funkci Majoratsinhaber, princ Anton, zahájil úsporný plán, tudíž nákladná rekonstrukce převážně bezfunkčního hradu nebyla jeho prioritou.

V současné době je možno se na zřícenině Hradu Landsee věnovat různým aktivitám od procházky po ruinách hradu, po prohlídku farního kostela Kolsterberg, procházku u rybníku Ranftl až po čas strávený v Přírodním parku Landseer.

Oficiální infostránky zde.

 

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close