Doprava v Rakousku

Dálniční známka Rakousko

Víte, jaká pravidla se vztahují na jízdu po rakouské dálnici, jaká je cena dálniční známky v Rakousku v roce 2020? V jakých oblastech se platí dodatečné mýtné či jakou pokutu můžete dostat od rakouských policistů, pokud pojedete po dálnici v Rakousku bez dálniční známky? Kde koupit elektronické rakouské dálniční známky? Jaká je povinná výbava do Rakouska a co by měl znát každý řidič, který se chce vydat na cestu do Rakouska?

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Dálnice v Rakousku jsou zpoplatněny od 1. ledna 2004 a všichni řidiči si musí zakoupit buď klasickou papírovou, nebo elektronickou desetidenní, dvouměsíční či roční dálniční známku Rakousko . Povinnost platit se vztahuje nejenom na vozidla, ale také na motocykly. Ceny dálniční známka Rakousko 2020 se pohybují v rozmezí od 5 do 89 eur. Dálniční známka Rakousko 2020 cena:

  • dálniční známka na 10 dní pro osobní vozidla stojí 9,20 €, pro motocykly 5,30 €.
  • dvouměsíční známka stojí 26,80 € pro automobily a 13,40 €pro motocykly;
  • roční známka stojí pro vozidla 89,20 €, pro motocykly 35,50 €.

Platnost roční dálniční známky je od 1. 12. do 31. 1. daného roku, tedy 14 měsíců. Maximální rychlost je stejně jako v ČR 130 km/hod.

Tip: Nejlevnější cenu Rakouské dálniční známky dostanete při zakoupení v eurech nebo kartou v Rakousku ve směnárnách nebo prodejnách za hranicemi nebo elektronicky. Platíte reálnou cenu známky v eurech uvedenou na známce. Při zakoupení dálniční známky na české čerpací stanici je téměř vždy účtován manipulační poplatek nebo je uveden méně výhodný směnný kurz za euro.

Důležité upozornění: Elektronické dálniční známky (e-vignettes) jsou vázány na registrační značku vozidla, registrace a nákup se provádí přes portál www.asfinag.at. Elektronická dálniční známka Rakousko platí až 18. den po zakoupení pro fyzické osoby, pro podnikající osoby platí okamžitě po zakoupení. Toto omezení se nevztahuje pro zakoupení klasické papírové dálniční známky, která platí ihned po vyznačení doby platnosti na kuponu obsluhou čerpací stanice.

MÍSTA K ZAKOUPENÍ KLASICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY

Rakouské dálniční známky si můžete zakoupit v Autoklubu Bohemia Assistance, ve všech provozovnách ÚAMK (v Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích, Hradci Králové, Brně, Ostravě i Praze – na centrále sídla ÚAMK Na Strži 1837/9, funguje prodej non stop), dále je možno si dálniční kupon zakoupit také u benzínových čerpacích stanic, poboček Cash Point, některých provozoven ABA nebo ve směnárnách na hraničních přechodech.

Nebo elektronicky na stránkách rakouské dálniční společnosti Asfinag.at zde www.asfinag.at
Pozor elektronická známka platí až 18.den od zakoupení !

VYLEPENÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY

Velmi důležité je správné vylepení rakouské dálniční známky, která musí být vidět z čelní strany vozidla. Musí být nalepena buď v levém horním rohu, nebo pod středním zpětným zrcátkem. Pamatujte na to, že ji nesmíte lepit těsně k okraji čelního skla za střední zpětné zrcátko, kde není možno dálniční známku identifikovat a ani do stinného pásu na čelním skle. Známka je stejně jako v ČR nepřenosná. Ve vozidle s sebou vozte vždy podkladový kontrolní kupón pro případnou kontrolu.

u

KONTROLA DÁLNIČNÍCH ZNÁMEK V RAKOUSKU

Kontrola zakoupení dálniční známky je prováděna zabudovanými videozařízeními, která jsou umístěna na dálničních rampách. Kontrola zakoupení elektronické dálniční známky je prováděna automaticky podle zavedené databáze poznávacích značek.

 POKUTA ZA NEZAKOUPENÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY V RAKOUSKU

Pokud pojedete na rakouské dálnici bez dálniční známky Rakousko, ve vozidle do 3,5 t můžete dostat pokutu na místě v blokovém řízení 120 €, ve správním řízení pokutu od 300 do 3000 €.

Ostatní dálniční poplatky Rakousko 2020

VÝBĚR MÝTNÉHO RAKOUSKO

Málokterý řidič v ČR, který nejezdí často do Rakouska na dovolenou či za prací ví, že nejenom dálnice jsou v Rakousku zpoplatněné, ale také navíc průjezd některými úseky (tunely, mosty, některé horské silnice) nad rámec dálniční známky. Mýtné lze uhradit na mýtných bránách na místě v hotovosti, platební kartou nebo předem prostřednictví služby Digital section toll na stránkách http://shop.asfinag.at (online nákup musí být proveden nejpozději 30 minut před průjezdem mýtnými branami). Tyto speciálně zpoplatněné úseky jsou sice vyjmuty z povinné nutnosti zakoupení dálniční známky, ale vybírají se zde zvláštní poplatky za průjezd.  Předem však lze zakoupit nejvíce 2 průjezdy přes stejnou mýtnou bránu. Pojedete-li přes stejnou mýtnou bránu i zpět, raději si zakupte 2 průjezdy. Auto nesmí mít přívěs či být širší než 2 m!

Důležité upozornění: Pro průjezd před Karawanken tunnel lze zakoupit jenom průjezd z Rakouska do Slovinska, nikoliv opačným směrem. Předplatné mýta nemusíte zakoupit na konkrétní den a bude vám platit až do konce roku. Při platbě mýtného online se zadává do systému registrační značka vozidla. Nezapomeňte si ponechat doklad vystavený při online platbě mýta s čárovým kódem, který předložíte u okénka mýtné brány, pokud by byla automatická brána aktuálně mimo provoz!

Přehled úseků, kde budete platit mimořádné mýtné v Rakousku nad rámec klasické dálniční známky:

A9 – Pyhrn – Gleinalm tunnel – motocykly i automobily do 3,5 t 9 € za jednu cestu
A9 – Pyhrn – Bosruck tunnel – motocykly i automobily 5,50 € za jednu cestu
A 10 – Tauern – Tauern tunnel a Katschberg tunnel – motocykly bez poplatku, automobily 12 € za jednu cestu
A 11 – Karawanken – Karawanken tunnel – motocykly i vozidla 7,40 € za jednu cestu
A 13 – Brenner – motocykly i vozidla 9,50 € za jednu cestu
S 16 – Arlberg – Arlberg tunnel – motocykly i vozidla 10 € za jednu cest

DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE PRO MOTORISTY V RAKOUSKU

Zimní pneumatiky jsou v Rakousku povinné v období 1. listopadu – 15. dubna. Pneumatiky musí být na všech kolech, pokud jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem, musí zde být v zimních měsících také sněhové řetězy jako součást povinné zimní výbavy.

Povinné je používání bezpečnostních pásů v osobních vozidlech, nezbytnou podmínkou pro jízdu vozidlem po rakouské silnici či dálnici je zakoupení vesty pro řidiče a spolujezdce. V Rakousku není akceptován jiný typ výstražné vesty než oranžová reflexní vesta s bílými pruhy odrážejícími světlo.
Pozor dle zkušeností musí být 1 kus vesty pro řidiče dostupný a v dosahu z pozice řidiče při vystupování z vozidla, tj. umístit pod sedadlo řidiče nebo spolujezdce, do přihrádek palubní desky a nebo do dveří řidiče.

V případě nehody (i bez zranění) se vždy volá policie, pokud se účastníci nehody nedohodnou. Rakouská policie si vždy za řešení nehody účtuje manipulační poplatek a pro pojišťovnu musíte mít policejní protokol!

Důležitá telefonní čísla pro řidiče v Rakousku: 112 (Evropská tísňová linka, volání je zdarma), 122 (Hasičský záchranný sbor), 133 (Policie), 144 (Záchranná lékařská služba), 141 (rakouská lékařská pohotovost), 140 (Horská služba), 120 (silniční havarijní a poruchová služba ÖAMTC), 123 (silniční havarijní a poruchová služba ARBÖ).

Dálnice v Rakousku
Zdroj: Pixabay Autor: tibi54
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button