Dolní RakouskoKam v Rakousku

Dolní Rakousy – Klášter Melk

Existuje mnoho zajímavostí o Rakousku, které se týkají jiných měst než Vídně, např. nejstarší solný důl na světě v Hallstattu nebo velké množství klášterů, kostelů a nadačních domů po celé zemi. Jedním z těchto míst je Melk.

Zdroj: Shutterstock Autor: Bertl123

Klášter Melk

Melku dominuje jedna nejhezčích barokních staveb v Rakousku – majestátní klášter. Melk Abbey je jedním z největších a nejskvostnějších evropských barokních souborů. Jeho nádherná architektura je celosvětově proslavená a je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Barokní stavba situovaná na skále s výhledem na Dunaj v oblasti Wachau patří k nejnavštěvovanějším uměleckohistorickým lokalitám Rakouska. Od roku 1089 benediktinští mnichové neustále žijí a pracují v Melkském opatství. Podle pravidel stanovených svatým Benediktem se snaží překládat slova „ORA et LABORA et LEGE“ (modlit se, pracovat a učit se) tím, že benediktinští mniši pracují v pastorační péči a vzdělání (střední škola Melk Abbey) a organizují kulturní akce.

Prohlídka kláštera Melk zahrnuje císařské schodiště, císařský koridor, muzeum opatství, mramorovou halu, balkon, knihovnu a klášterní kostel, opatství s barokním pavilonem a mnoho dalších prostor (prohlídky možné květen až říjen), prohlídku severní bašty s laboratoří Wachau a panoramatickou terasu, minerální sbírky (prohlídky možné květen až říjen) a speciální výstavy.

Oficiální web naleznete zde.

Mapa ubytování Melk:Booking.com

Tip na výlet:

Údolí Wachau

Celá oblast údolí je zhruba 40km dlouhá, podél Dunaje vede nejkrásnější úsek Dunajské cyklostezky
s výhledy na terasovité vinice v kopcích, sady meruněk a historické památky.
Od roku 2000 je údolí Wachau zapsáno ve Světovém dědictví UNESCO, mezi největší skvosty z historických památek patří bezesporu baroktní klášter v Melku, zřícenina hradu Aggstein nebo zřícenina hradu Dürnstein, kde byl vězněn anglický král Richard Lví srdce.

Romantické údolí je možné poznat na kole Dunajskou cyklostezkou, klasicky jako turisté autem a pěšky nebo je možné plavit se po Dunaji a kochat se krajinou z paluby lodi.
Po Dunaji pluje mnoho turistických lodí, stačí si pak jen vybrat směr a trasu a pak už jen obdivovat krásy údolí Wachau z vody. Údolí Wachau je dovolenkovým místem pro celou rodinu.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button