Dolní RakouskoKam v Rakousku

Dolní Rakousy – St. Pölten

V Sankt Pöltenu si každý návštěvník přijde na své.

Zdroj: Shutterstock Autor: Borisb17

Město St. Pölten je hlavním městem provincie Dolní Rakousko od roku 1986, což z něj dělá nejmladší státní město v Rakousku. Avšak městská práva byla již udělena sv. Pöltenovi v roce 1159. St. Pölten má tedy nejstarší přežívající městský zákon v Rakousku. St. Pölten je město s vlastním statutem, tj. s vlastní městskou ústavou, která je založena na státním právu. Starostou provinčního hlavního města Dolního Rakouska je od července 2004 Mag. Matthias Stadler.

Zachování starých zvyklostí a propagace nového je heslem města St. Pölten. Historie a současnost se odráží současně v metropolitním kulturním životě. Rozmanitost z kulturní nabídky najdete v každém divadelním a kabaretním filmu, tanci a baletu, literatuře, architektuře, malířství a sochařství.

Ve středu města St. Pölten se nachází Rathausplatz, tedy náměstí, s budovou radnice, která se pyšní vzácnými freskami ze 16. století. Velkou dominantou a zajímavostí tohoto města je Ústav anglických slečen, který patří k jedněm z nejkrásnějších barokních pamětihodností v Rakousku. Tento ústav byl založen v roce 1706 a zvláštností je, že v něm dokonce přebýval Pius VI. Další památkou hodnou navštívení je dóm s vysokou věží.

Určitě neprohloupíte, pokud budete v St. Pöltenu ve čtvrtek nebo sobotu. V tyto dny se zde tradičně konají trhy, na kterých můžete zakoupit mnoho řemeslných výrobků a suvenýrů.

Ačkoliv patří Dolní Rakousy neboli Niederösterreich pravděpodobně k nejméně prozkoumaným rakouským spolkovým zemím, mají toho mnoho co nabídnout. V této spolkové zemi žije asi 1,5 milionu obyvatel a hlavní město je Sankt Pölten. Doporučit můžeme procházku malebnými městy Rust, Krems či Sankt Pölten a ochutnávku nejlepších červených vín vyprodukovaných v Rakousku.

Neméně úchvatné budou zážitky z jízdy po Schneeberg železnici a v Raxalpe kabinové lanovce v rámci horské exkurze nebo plavba na člunu po Dunaji či procházka po romantickém údolí Wachau, kdy budete moci spatřit malebně situované opatství v Rakousku Melk. Každoročně se v Melku koná letní divadelní festival pod širým nebem (Melker Sommerspiele), a to od poloviny července do poloviny srpna.

Možná jste nevěděli, že Dolní Rakousko se může pochlubit největším množstvím významných zámků a hradů v Rakousku. Pokud se zajímáte o historii nebo kulturní památky, tato spolková země bude pro vás to pravé. Doporučujeme navštívit mohutnou zříceninu hradu Aggstein, pohraniční pevnost a muzeum Maxmiliána Mexického Hardegg, hrady Liechtenstein v Maria Erzensdorfu nebo Rappottenstein, bývalý vodní zámek Rohraus s hraběcí harrachovskou obrazovou galerií nebo hrad Höhenburg v Seebensteinu. Určitě byste měli zavítat do nejkrásnějšího renesančního zámku v Rakousku Schallaburgu nebo na další zámky Artstetten (muzeum arcivévody Františka Ferdinanda), Eckartsau (fresky D. Grana), Luberegg v Emmersdorfu (bývalá letní rezidence císaře Františka I.), Kirchstetten (J. Fischer von Erlach), Loosdorf (největší rakouské muzeum cínových figurek), Marchegg (lovecké, africké muzeum), Mayerling (zastřelení habsburského korunního prince Rudolfa), Riegersburg (nejvýznamnější dolnorakouský barokní zámek) nebo Rosenburg (pořádání rytířských turnajů, předvádění letů dravých ptáků).

Budete-li chtít následovat Beethovenův odkaz, tak se jistě vydáte na romantickou vycházku přes Wienerwald a možná si dopřejete relax v lázních a kasinu Baden bei Wien.

Pro ty, kteří chtějí nalézt místa, která jsou daleko od cestovního ruchu, doporučujeme návštěvu horských lázeňských rezortů Semmering a Ybbstal, která se nacházejí na jižní hranici se Štýrskem.

Nerušený klid a odpočinek si také můžete dopřát v kouzelných severních zemědělských oblastech Weinviertel a Waldviertel. Tento kraj vinařství a mírných kopců je od nepaměti spjat s českými dějinami (konala se zde bitva na Moravském poli), jezdí sem velké množství Čechů na ochutnávky více než stovky vín. Nejznámější vinařství společně s vinařskou fakultou se nachází v Kloster Und v Kremži (Undstrasse 6) a degustace se velice často konají také ve Weingut der Stadt Krems (Stadtgraben 11). Pokud jste znalcem vín, tak návštěva těchto dvou vinařství budou pro vás zážitkem. Naším tipem je také Retz, který kromě vinic a degustací nabízí úchvatnou procházku podzemím (vinné sklepy pod městem jsou propojeny proslulými katakombami, z nichž návštěvníci mohou navštívit asi 1 km těchto prostor). Pro milovníky hudby se v srpnu každoročně koná folklorní festival Niederösterreichische Landesmesse.

Neváhejte a vydejte se za krásami Dolního Rakouska, které jsou nezapomenutelným zážitkem pro každého cestovatele.

Ubytování v St. Pölten:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button