Dolní RakouskoKam v Rakousku

Dolní Rakousy – Wallfahrtsbasilika Sonntagberg

Wallfahrtsbasilika Sonntagberg se nachází v rakouském okrese Amstetten a po staletí je jedním ze tří nejvýznamnějších poutních míst ve střední Evropě.

Zdroj: Shutterstock Autor: Wolfgang Simlinger

Již v roce 1440 zde byla postavena první kaple a stala se místem poutí. Těm však v době reformace bránili pánové z Gleissu.

V roce 1614 byla v kostele umístěna měděná deska s obrazem Svaté Trojice. Turisty je tato barokní Wallfahrtbasilika velice hojně navštěvována. Je považována za mistrovské dílo geniálního stavitele Jakoba Prandtauera a Josefa Mungenasta. Fresky od Daniela Grana jsou jedinečné. Bazilika je jednou z památek Mostviertel. Její umístění je výjimečné – z vrcholu je výhled na celý Mostviertel a daleko za něj.

Celý kostel je obklopen plochou dlážděnou náhorní plošinou s takzvanou galerií s větracími a odvodňovacími systémy. Plocha je přístupná z hlavní fasády na západě přes reprezentativní schodiště s železnými tyčemi.

Dlouhé stěny se mírně svažují v přízemí a vyčnívají v oblasti s vysokou polohou se vzpěrami, mají vysoké okenní oblouky. Stěny a strop jsou pokryty krásnou malbou s dominantním monumentálním cyklem velkých zarámovaných obrazů a hlavní malbou je dílo malíře Daniela Grana (1738-1743). Další architektonické prvky zde byly vytvořeny umělci Antoniem Tassim a Kürchmayrem v roce 1740.

Štukatér Franz Josef Wiedon vytvořil 1748-1750 bohaté a nápadité dekorativní štuky na architektonických prvcích s výhledem na krajinu v kaplích. Poškozené části stropů v letech 1829 a 1887 byly opraveny v roce 1890 malířem Andreasem Grollem a doplněny o Pfingstfresku.

Obraz byl obnoven v roce 1965 malířem a restaurátorem Gustavem Krämerem. Veselá freska od Daniela Grana znázorňuje následující cyklus: stvoření světa, vtělení Syna Božího, obraz Ducha svatého a svaté trojice na obloze. Ve skleněných oknech z roku 1886 jsou umístěny medailony s hořícím srdcem Ježíše a srdcem Panny Marie.

Vnitřní vybavení Wallfahrtbasiliky Sonntagberg stojí určitě také za zhlédnutí. Nachází se zde vysoký pozoruhodný barokní oltář s dvanácti sloupy symbolizujícími dvanáct kmenů Izraele. Oltář byl postaven v letech 1751-1757 podle návrhu architekta a sochaře Melchiora Hefeleho.

Ve středu oltáře je zázračný obraz svatého. Zázračný obraz s rámem je položen na dvou mramorových andělech od sochaře Jakoba Christopha Schletterera. Nesmíme se zapomenout zmínit také o unikátních varhanách, které v bazilice vytvářejí nádherou hudební kulisu při obřadech.

Zdroj: Shutterstock Autor: visualpower

Možná vás bude zajímat, že v červenci roku 2013 vzniklo Sdružení „Basilika Sonntagberg“, které podporuje revitalizaci poutního místa a tamních poutí. Renovace baziliky stejně jako podpora všech projektů s ní souvisejících jsou středem činnosti této organizace.

Dalším římskokatolickým objektem v blízkosti Wallfahrtbasiliky Sonntagberg je farní a poutní kostel Nejsvětější Trojice a sv. Michaela. Kostel je se svou dvojitou věží a průčelím v dominantní pozici vůči bazilice. Pokud budete v tomto poutním místě, doporučujeme navštívit také tento historicky cenný a zajímavý objekt.

Po prohlídce Wallfahrtbasiliky Sonntagberg a jejího okolí se můžete věnovat nakupování ve zdejších obchodech se suvenýry či zavítat do poutní kanceláře. Pro rodiny s dětmi je nejlepší možností procházka lesní přírodní stezkou s dětským hřištěm a samozřejmě úchvatná jízda na kole, pěší turistika a pouťové atrakce.

Mapa ubytování Amstetten:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button