Letní dovolená v Rakousku

Dunajská cyklostezka

Projeďte se kolem Dunaje po nejznámější evropské cyklostezce, kochejte se malebnými výhledy a užijte rakouskou pohostinnost v četných venkovských hospůdkách.

Cyklostezka Donauradweg

Neboli česky Dunajská cyklostezka.

Pokud patříte mezi nadšené cyklisty, tak název Donauradweg není potřeba více rozvádět.
Pro ty, kteří o tomto názvu ještě nic neslyšeli, je připraveno krátké povídání.

Ać se to nezdá, Dunajská cyklostezka oslavila v roce 2014 už své 30. výročí – a je stále jednou z nejoblíbenějších dálkových cyklistických tras v Evropě.
Jedná se o známou cyklostezku vedoucí podél řeky z Německa přes Rakousko až do Maďarska.

S 2850 km je Dunaj druhou nejdelší řekou v Evropě a jedinou z velkých, která teče ze západu na východ.
Spojuje kultury a tradice z deseti sousedních zemí a je vždy jednou z nejdůležitějších obchodních cest v Evropě. Zvláštní kouzlo spočívá v jeho proměnlivé podobě, představuje se jako  stojatá voda, ale i rozbouřená řeka, obklopená vysokými vápencovými útesy, širokými poli, lesy a loukami.

Kde je skutečný zdroj Dunaje?
To je důvod, proč po staletí probíhají velké spory. Proto bylo rozhodnuto počítat kilometry z delty Dunaje do Černého moře, ne tak obvykle od pramene k ústí.

Fascinující přírodní prožitek můžete zažít při své cykloturistice podél Dunaje: například v přírodním parku Horní Dunaj, v Blaubeurenu s téměř nesrovnatelně modrou vodou nebo při infiltraci Dunaje v Tuttlingenu.
V Bavorsku se údolí rozšiřuje a jedete na kole historickými rezidencemi: Ulm Minster s nejvyšší věží kostela na světě, Ingolstadt jako stará pevnost a moderní Autostadt, Weltenburg a Dunajská soutěska jako cíl pro poutníky a milovníky piva a světového dědictví UNESCO Regensburg zdobí dunajskou cyklostezku.

Mezi cyklisty je velmi oblíbený zejména úsek Dunaje mezi Pasovem a Vídní. Linz na vás čeká jako Evropské hlavní město kultury, stejně jako romantické Schlögener Donauschlinge, Nibelungengau a Wachau.
Tady jsou malé, malebné vesničky, kde najdeš vinice zalité sluncem, hlídané mohutnými hrady a kláštery.
Přes Tullnerfeld se dostaneš do Vídně. V rakouském hlavním městě můžeš pohodlně pobýt v některém z hotelů několik dní.

Cykloturistika po Dunaji je zvláštním zážitkem – kulinářským, kulturním a vždy blízko přírody.

Na dunajské cyklostezce z Pasova přes Bavorsko-Horní Rakousy do Vídně se cyklisté mohou těšit na povzbuzující změnu přírody a kultury.  Vynikající infrastruktura, prvotřídní hotely a penziony (včetně 50 lůžek ADFC + kola), stejně jako půjčovny kol, zaručují komfortní cyklistické výlety.

Vychutnejte si příjemné cyklistické potěšení z dokonale rozvinuté sítě tras v krásné přírodní a kulturní krajině.

KVALIFIKOVANÍ HOSTITELÉ

Představ si, že přibližně 50 direm zaměřených na cyklistiku z Passau do Klosterneuburgu se kvalifikovalo mez itzv. bett+bike podniky, kteří spolupracují v rámci túr po cyklostezce Donauradweg a poskytují ubytování, zabezpečené a zastřešené úschovny kol, vybavené pro opravu kol, sušárny mokrého oblečení a také nabíjecí stanice pro elektrokola.

ELEKTROKOLA

Nové trendy v cyklistice se projevují také v souvislosti s provozem elektrokol na cyklostezce Donauradweg.
Dvě hornorakouské energetické společnosti od roku 2011 zprostředkovávají výstavby nabíjecích stanic v rámci této cyklotrasy.
Aktuálně 29 podniků orientujících se na cyklistické vybavení nabízí zdarma možnost využít dobíjecí stanici pro elektrokola na trase cyklostezky Donauradweg.

KOMBINACE CYKLISTIKY A JINÝCH DRUHŮ DOPRAVY

Pokud nechcete celou trasu absolvovat na kolech, je možno cyklovýlet po cyklostezce Donauradweg zkombinovat s dalšími dopravními prostředky, např. s vlakovým spojením Radtramper Donau nebo s lodí (lodní společnost Donauschiffahrt Wurm a Köck).

BROŽURA DONAURADWEG

Chcete-li se vydat na tuto cyklostezku, tak je dobré objednat si přímo u Werbegemeinschaft Donau OÖ brožuru cyklostezky Donauradweg.
Obsahuje stěžejní informace o cyklistice v oblasti Dunaje v Rakousku a zdarma je k dispozici ve dvou jazykových verzích – v němčině i angličtině.
Přehledné mapy 12 úseků po zhruba 33 kilometrech popisují detailně celý průběh cyklostezky z Passau do Bratislavy. Brožura obsahuje také důležité informace ohledně okružních tras v Horním Rakousku, půjčovnách elektrokol i nabíjecích stanicích podél Dunaje.

Přemýšlíte o cyklovýletu do Vídně?
Perfektní, určitě uděláte něco pro své zdraví a s přáteli si užijete spoustu cool zábavy☺

Najděte si svoje ubytování na Dunajské cyklostezce:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button