Horní RakouskoKam v Rakousku

Hallstatt

Kdo by neznal obrázky malebného Hallstattu, městečka zasazeného v těsné blízkosti Halštatského jezera s nádhernou krajinou.

Rakouské městečko Hallstatt se stala ikonickou destinací návštěvníků oblasti Solné komory.
Nachází se asi 80km jihovýchodně od Salzburku a leží na břehu jezera Hallstätter See.
Samotná obec čítá pouhých 923 obyvatel, ročně sem však zavítá přes milion návštěvníků.
Velkou měrou se na tom podílí turisté z Asie, kteří Hallstatt znají z populárního jihokorejského seriálu a je jedním z hlavních magnetů po cestách Evropou.
Od roku 1996 je Hallstatt členem světového dědictví UNESCO.

Hallstatt a jeho obyvatelé žijí téměř výhradně z turismu.
Městečko dýchá kouzelnou atmosféru, je tvořeno malými domky s truhlíky v oknech. Některé domky jsou postavené částečně na kůlech a zapuštěné do jezera.
Ve středu městečka se nachází hlavní dominanta Hallstattu, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Záběry kostelíka s přilehlými domky téměř stojícími na jezeře s kulisou hor v pozadí obletěly svět a jsou cílem pro všechny cestovatele.
Nedaleko kostela se nachází hřbitov s kostnicí, která je další hallstattskou pamětihodností.

V kostnici je uloženo několik stovek lebek zesnulých obyvatel. Kvůli malé rozloze hřbitova dochází po dvaceti až třiceti letech k exhumaci kostí, tyto jsou pak speciálně vyběleny a ozdobeny. Na čele lebky je napsáno jméno člověka, jeho datum narození a úmrtí, doplněno namalovaným věncem z květin, břečťanu nebo dubového listí.

Ve výšce 1030 m.n.m. se nad městem tyčí kopec Salzberg, kam se dá dojet lanovkou nebo vystoupat pěšky.
Kromě dechberoucí vyhlídky na Hallstatt z plošiny čnící do prázdna, zde najdete nejstarší solné doly v Evropě. Doly jsou přístupné veřejnosti, jejich prohlídka zabere přibližně 90 minut a probíhá komentovaně s průvodcem.

A co ještě můžete v Hallstattu zažít?
V létě se můžete v Halštatském jezeře vykoupat, na jeho březích najdete krásné přírodní pláže. Taky si můžete půjčit lodičku a užít si romantickou projíždu po jezeře. Jezero se dá projet i zakoupením okružní plavby.
V neposlední řadě se můžete nechat unést romantickou atmosférou Hallstattu a objevovat skrytá místa a zákoutí, kterých je zde bezpočet.

Hallstatt je turisticky velmi exponovaným místem, pokud chcete minout davy turistů, vyplatí se naplánovat si sem cestu mimo hlavní turistickou sezonu.
Pokud už sem cestujete v létě, přijeďte brzy ráno a můžete se kochat zdejší malebnou krajinou bez zástupů turistů čekajících v řadě na fotku.

Určitě se při toulkách Rakouskem vyplatí Hallstatt neminout, jeho atmosféra vás určitě dostane.

Ubytování Hallstatt:

V Hallstattu najdete širokou nabídku ubytování, hotely i penziony jsou udržované a v typicky rakouském duchu.
Z hotelů s výhledem na jezero doporučujeme Seehotel Grüner Baum, Apartment am Hallstätter See, Heritage Hotel Hallstatt, Lakeview Apartment nebo Gasthof Simony Hallstatt B&B.

Ubytování v okolí Hallstattu:

Pokud nechcete strávit noc v Hallstattu, v jeho okolí si určitě vyberete.
Doporučujeme Gasthof Gosauschmied,  Dormio Hotel Obertraun, Hotel Kirchenwirt nebo Hotel Lindwurm.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button