
Centrem města je barokní hlavní náměstí Linz, které je jedním z největších náměstí v Rakousku s přibližně 13 200 m². Uprostřed hlavního náměstí je impozantní 20 metrů vysoký sloup, který byl dokončen v roce 1723.
Stožár z bílého mramoru je věnován svaté Trojici a byl postaven z vděčnosti za překonání katastrof, které Linz postihly a za ochranu proti požáru, válce a nákaze. Jako tržiště pomohlo hlavní náměstí města Linz vyvolat ekonomický vzestup v této oblasti. I dnes je hlavní náměstí v Linci stále místem pro množství akcí a trhů.
Hlavní náměstí v Linci, které se nachází v blízkosti Dunaje, je ohraničeno domy, které mají významné historické zázemí a jejichž impozantní fasády charakterizují jeho vzhled. Jako příklady lze uvést Staroměstskou radnici, která je sídlem starosty v Linci a najdete zde také Turistické informační centrum Linz, budovu Linz Art University nebo Feichtinger dům, který má slavnou zvonkohru.

Během své historie mělo dnešní hlavní náměstí Hauptplatz Linz mnoho různých názvů. Původně neslo jméno An Markt, a to v roce 1338. Poté bylo přejmenováno na Heubühel (rok 1439). V 15. století je nazýváno jménem Am Platz, později názvem Großer Platz. Na počátku 19. století bylo jméno změněno na Hauptplatz. V období fašismu bylo náměstí přejmenováno na náměstí Adolf Hitler Platz. Roku 1945 se konečně konalo zatím poslední přejmenování na Hauptplatz.
Vzhledem k tomu, že na hlavním náměstí se konaly výstavy a trhy, tak ceny pozemků v okolí byly relativně vysoké. Budovy byly proto postaveny kolem náměstí s úzkými fasádami. Místo také vždy sloužilo jiným událostem, např. u příležitosti svatby arcivévody Ferdinanda s Annou Maďarskou se zde konal legendární „Steiner turnaj“ a do roku 1716 byl na hlavním náměstí také pranýř, kde byly vykonávány popravy.

Sloup Nejsvětější Trojice je jednou z památek města. Byl postaven v letech 1717-1723 salcburským kameníkem Sebastianem Stumpfeggerem na místě bývalého pranýřství. Důvodem zřízení bylo zmaření hrozby války v roce 1704 a konec morové epidemie v roce 1713.
Na hlavním náměstí nebo v bezprostřední blízkosti jsou některé důležité stavby z historie Linze. Po různých požárech města téměř všechny domy změnily svůj design fasád, tudíž některé domy vypadají mladší, než skutečně jsou.
Staroměstská radnice na Hauptplatz Linz je stále sídlem starosty Linze. Byla postaven v letech 1513-1514 a nachází se zde také Městské muzeum LinzGenesis. Radnice udává název městské části okresu východně od hlavního náměstí.
Dalším zajímavým domem je Dům Feichtinger se slavnou zvonkohrou.
Schmidtberger-Haus nebo Bankhaus Spängler získal rakouskou cenu pro budovy, a to za úspěšnou rekonstrukci v roce 2011.
Kirchmayr dům s neobarokní fasádou byl postaven podle návrhu architekta Gustava Steinbergera, který vybudoval četné budovy v Linci.
Dvě nejnovější budovy na hlavním náměstí jsou finanční budova na východ, kde byl daňový úřad Linz, a to až do roku 2009, který se přestěhoval do budov na nádraží. V levé budově (West Financial Building) sídlí Linzova umělecká univerzita a lékárna.
Tramvaj Linzer vede prostředkem hlavního náměstí. Pöstlingbergbahn byl prodloužen v roce 2009 a přemístěn na hlavní náměstí. Toho bylo dosaženo změnou rozchodu kolejí na 900 mm, tudíž vlaky mohou sdílet tramvajové koleje. Kromě toho musely být na hlavním náměstí provedeny i další opatření technického rázu související s provozováním tramvajové i vlakové dopravy. Prostřednictvím těchto opatření provozovatelé doufali, že počet cestujících se zvýší o 50-100%.

Pod hlavním náměstím jsou rozsáhlé bunkry z druhé světové války. Kromě toho byla v roce 1988 otevřena podzemní parkoviště, která nabízí 377 parkovacích míst. Vstup a výstup do garáží se uskutečňuje prostřednictvím 2 portálů na mostové rampě u Horního Dunaje.
Pěší a cyklistická doprava
Jako rozšíření mostu Nibelungen tvoří hlavní náměstí důležitou osu pro cyklistiku. Hlavní náměstí bylo přestavěno s podzemními garážemi kolem roku 1988 také na povrchu. Náměstí před Starou radnicí bylo bez parkoviště. Most, Klosterstrasse a Rathausgasse zůstaly otevřené jako přístupové cesty pro motorová vozidla. Od vyhlášky okruhu pro pěší v Hofgasse je možný výjezd motorového vozidla pouze k mostu. Automobily z Klostergasse vedou na východ od tratí k mostu. Východem této cesty je také pěší zóna.
Trať poblíž nábřeží je určena pro cyklistickou dopravu v obou směrech. Drsná, rušivá dlažba v strmém úseku k semaforu byla vybavena hladkým proužkem žulové omítky pro cyklisty. Na sloupku semaforu k mostu byla nainstalována první pojistná konzola pro čekající cyklisty.
Chodci hledají ochranu proti dešti v široké stezce s arkádami v budovách předmostí. Dva přechody pro pěší vedou přes silniční rampy k mostu. Případně mohou chodci využívat podchod na východní straně bez čekání, stejně jako most k Dunaji.
TIP: Linz Glockenspiel je možné slyšet v centru města denně v 11:03, 14:03 a 17:03. Melodie se mění v závislosti na ročním období, můžete poslouchat vánoční koledy, národní hymnu nebo mistrovská díla Mozarta, Haydna nebo Brucknera. Poslouchejte a užívejte si čas v Linzi s hudbou!
Nakupování a procházky: Landstraße a Linzer City
Nakupování ve Starém Městě Linzi: linztourismus

Prožijte krásné chvíle při nakupování v Linzi! Linz Landstraße vede na hlavní náměstí a je jednou z nejnavštěvovanějších nákupních ulic v Rakousku. Nejen na venkovské cestě, ale také v bočních ulicích, obchody nabízejí pestrý výběr pro vkus každého návštěvníka.
TIP: V každém případě po procházce Linzer Landstraße prozkoumejte také malé obchody, kavárny a restaurace v bočních ulicích. Otevírací doba obchodů v Linci je od pondělí do pátku v době 09:00-18:00, v sobotu 09:00-17:00. Další podrobnosti najedete zde.
Mapa volného ubytování v okolí:
Booking.com