Horní RakouskoKam v Rakousku

Horní Rakousy – Landhaus

Zdroj: Shutterstock Autor: Henryk Sadura

Venkovský dům Landhaus je bývalou klášterní budovou, která byla v roce 1563 zbudována jako venkovská usedlost a zůstala ústředním bodem státních záležitostí dodnes.

Po staletí stojí mohutná stavba venkovského domu ve starém městě Linz a svědčí o minulé síle a slávě venkovských statků. Venkovský dům je odrazem historie země. Historie budovy Linzer Landhaus není v každém detailu známá. V době reformace byla budova v pronájmu hornorakouských Estates, později přešla na minoritský klášter, který byl později zničen a začalo se s velkoryse plánovanou novou budovou Ständehaus. Ständehaus se brzy stal centrem politické a kulturní činnosti v zemi (Zdroj: Landespressedienst).

Zdroj: Shutterstock Autor: RudiErnst

Tři ze stavitelů jsou známá jména: Christof Canval, Caspar Toretto a Peter Guet. Vytvořili s velkým uměleckým smyslem mocný soubor v duchu renesance a humanismu: Arkadenhof, jeden z nejkrásnějších svého druhu v Rakousku; kamenná venkovská fontána s půvabnou bronzovou skupinou; stavební věž; velkolepý severní portál z červeného mramoru.

Budova v dnešní Klosterstraße byla využívána jako sídlo vlády Ob der Enns. Postupně se všechny státní úřady přesunuly do těchto prostor. V roce 1800 bylo 70 obytných budov ve starém městě a části venkovského domu Landhaus postiženo ničivým požárem. Naštěstí minoritský kostel zůstal téměř neporušený. Za doby napoleonských válek byla započata rekonstrukce a samotný venkovský dům byl zrekonstruován v klasických podobách empírového stylu (Zdroj: Landespressedienst).

Na konci 19. století byl Landtagssungsungsaal přizpůsoben požadavkům nové státní ústavy a byl vytvořen velkolepý sál. Od té doby, kromě nezbytných restaurátorských prací, nebyly ve vile provedeny žádné zásadní změny. Současným majitelem Landhausu je provincie Horní Rakousy, která je zodpovědná za to, že tato historicky důležitá budova bude i nadále zachována v původní kráse.

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Zajímavostí je skutečnost, že při archeologickém průzkumu v průběhu rekonstrukce Linzer Landhaus a výstavby podzemního parkoviště v promenádě v roce 2008 byly odhaleny staleté archeologické nálezy.

Ubytování Linz:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button