Horní RakouskoKam v Rakousku

Horní Rakousy – Lentos Art Museum

Muzeum, které okouzluje svou jednoduchostí a zároveň dotváří panorama města Linz. Stalo se již jedním ze symbolů tohoto krásného města.

LENTOS Kunstmuseum Linz vytvořili architekti Weber & Hofer z Curychu.

Od roku 2003, kdy bylo otevřeno, získalo toto umělecké muzeum mezinárodní význam. Lentos muzeum je spravováno městem Linz. Budete si pochvalovat polohu muzea, které se nachází v bezprostřední blízkosti Dunaje, mezi mostem Nibelungen a Brucknerhaus, je to jen pár minut chůze od hlavního náměstí a současně nabízí relaxaci na rozsáhlém zeleném břehu.

Velkorysé místnosti s denním světlem v horním patře zajišťují ideální výstavní podmínky na 2500 m², včetně výstavní haly – největšího muzejního prostoru v Rakousku. Centrálně přístupný, v suterénu se nachází grafika a mediální umění. Hala a obchod, sál s 250 místy, flexibilně navržený prostor pro výtvarnou výchovu a knihovna dokončují důležité veřejné prostory, včetně oblíbené kavárny a restaurace s panoramatickou terasou Dunaje.

Muzeum bylo několikrát ve své historii přejmenováno. V roce 1946 v době svého založení bylo pojmenováno Neue Galerie – Leihmuseum na Hauptplatz. V roce 1948 poskytuje Wolfgang Gurlitt městu Linz svou soukromou sbírku umění na dobu 10 let zdarma. Muzeum je na jeho počest přejmenováno na Wolfgang Gurlitt Museum a finálně bylo v roce 2003 přejmenováno na LENTOS Kunstmuseum Linz.

ZAJÍMAVOST

Věděli jste….?
Slovo „Lentos“ pochází z keltského základu a znamená „ležící na ohybu řeky“. Z „Lentos“ se možná změnilo římské jméno „Lentia“, z něhož vzniklo současné jméno města „Linz“.

SBÍRKY

LENTOS Kunstmuseum Linz je jedním z nejvýznamnějších muzeí moderního a současného umění v Rakousku. Zaměření sbírkových předmětů je na mistrovská díla evropského malířství v první polovině 20. století a jsou zde rozsáhlé sbírky grafiky. Muzeum se snaží překlenout mezeru mezi klasickým historickým uměním na počátku 20. století na současnými uměleckými trendy naší doby. Na základě sbírky berlínského umělce Wolfganga Gurlitta se akcie značně rozšířily od roku 1953. LENTOS má ve své sbírce asi 13 500 obrazů a soch, stejně jako 1300 příkladů umělecké fotografie. LENTOS – instituce, která se neustále pohybuje. Sbírka se v průběhu let neustále rozšiřovala. Dnes se soustředí na současné rakouské umění.

OTEVÍRACÍ DOBA

Úterý až neděle v době 10.00 – 18.00 hodin
Čtvrtek v době 10.00-21.00 hodin
Zavřeno v pondělí

VSTUPNÉ

Dospělí 8 €
Snížené vstupné I (skupiny od 8 osob, senioři od 65 let, Ö1 klub, Karta OÖN, sleva STANDARD) 6 €
Snížené vstupné II (žáci a studenti mladší 27 let, učni, aktivní pas města Linz) 4,50 €
Studenti ve třídě zdarma
Rodiny (rodiče + děti do 18 let) 14,50 €
Děti do 7 let zdarma
Lidé se znevýhodněním 4,50 €, jejich doprovod zdarma
LINZ CULTURCARD 365 49 €

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button