Horní RakouskoKam v Rakousku

Horní Rakousy – Nationalpark Kalkalpen

Kalkalpen národní park

Zdroj: Shutterstock Autor: Oleksandr Osipov

Možná pro vás bude překvapením fakt, že pouze 2,8 % Rakouska je zařazeno do oblastí národních parků v porovnání s neskutečně rozsáhlými oblastmi s úchvatnými přírodními krásami k navštívení. V rámci toho čísla 2,8 % je zařazeno také mnoho komerčních aktivit, jako je tradiční farmaření nebo lovení. Nicméně úřadům národních parků se podařilo najít správnou rovnováhu mezi ochranou přírody, volně žijící flóry a fauny a udržováním ekonomických snah v účinnosti, tzn. přirozené habitaty prospívají, zatímco lidé žijící v alpských regionech si mohou vydělat na živobytí.

Veškeré aktivity jsou v Alpách dělány v synergickém efektu. První místo mezi národními parky Alp zaujímá Hohe Tauern národní park s nejvyšším vrcholem Rakouska (Grossglockner, 3 797 m n. m.). Druhou pozici mezi národními parky zde zaujímá Neziderské jezero – Seewinkel. Díky své výhodné poloze blízko Vídně a přemíře vodních aktivit a sportů nabízejících návštěvníkům.

Národní parky v Rakousku zaujímají plochu 2 300 km2. Kromě nich se nachází na rakouském území také 37 přírodních parků (Naturparke), území hlavní přírodní důležitosti, která se rozprostírají na dalších 305 km2.

Zdroj: Shutterstock Autor: Michal Sarauer
Zdroj: Shutterstock Autor: Tatiana Dyuvbanova

Kalkalpen národní park (210 km2) je možno navštívit celoročně. Návštěvníci se zde mohou věnovat cyklistice (cyklostezky v Rakousku jsou perfektně udržované), vysokohorským pěším túrám, horolezectví, běžkovému lyžování. Neziderské jezero (97 km2) doporučuji navštívit v letním období.  Budete nadšeni velkou nabídkou vodních aktivit a radovánek pro děti (plachtění, plavání, windsurfing, vodní lyžování). Užít si můžete také pozorování ptáků (Neziderské jezero je pověstné touto aktivitou).

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button