Horní RakouskoKam v Rakousku

Horní Rakousy – Old Cathedral Linz

Stará katedrála (také známá jako Ignácův kostel) je kostel v rakouském Linzi nacházející se na jižním konci hlavního náměstí.

Byl postaven v letech 1669 až 1683 v barokním stylu. Od roku 1785 do roku 1909 sloužil jako katedrála diecéze Linz. Jedná se o unikátní příklad klasické barokní architektury.

Zdroj: Shutterstock Autor: canadastock

Možná vás bude zajímat historické ohlédnutí datující se do doby vzniku katedrály.

Jezuité postavili kostel mezi lety 1669 – 1683.Byl vystavěn poblíž bývalé jezuitské vysoké školy na konci hlavního náměstí. Církev původně nazývala kostel Ignatius na počest svatého Ignáce z Loyoly, který založil jezuitský řád. Diecéze Linz byla založena v roce 1783 vyhláškou císaře Josepha II. Císař jmenoval biskupa a bývalý jezuitský kostel ustanovil katedrálou.

Zdroj: Shutterstock Autor: Karin Wabro

Každý, kdo hodlá navštívit rakouské město Linz, by měl určitě navštívit tuto úžasnou katedrálu s její typickou zelenou barvou fasády.

Když hovoříme o vzhledu staré katedrály, zdá se na první pohled poměrně obyčejná a skromná. Je třeba poznamenat, že stará katedrála v Linci je známa svou bohatou výzdobou interiérových místností zdobených jedinečným růžovým mramorem, vysokými sloupy s ozdobnými architektonickými prvky a mramorovými sochami.

Můžeme říci, že každý detail staré katedrály v Linci je prostě úchvatný a fascinující. Katedrální stavba začala v sedmnáctém století, architekt staré katedrály byl Pietro Francesco Carlone. Po dlouhou dobu existovala zde vysoká škola pro mnichy a jezuity. Belluchiho nejznámější malba „St. Aloysius“ se zde nachází nad oltářem. Dlouholetým varhaníkem Old Cathedral byl známý rakouský skladatel Anton Bruckner, jehož hlavním dílem byl sedmidílný cyklus Ave Maria, kterou hrál také v Old Cathedral. Varhany byly postaveny dle jeho návrhů a do dnešní doby jsou stále v původním stavu. Na počest tohoto slavného skladatele se v Linzi koná každoročně Festival Bruckner.

Zajímavostí Old Cathedral je skutečnost, že Ludwig van Beethoven napsal pro představení v katedrále v roce 1812 skladbu „All Souls ‚Day“.

Pokud se budete chystat navštívit Old Cathedral, měli byste vědět, že katedrála je pro veřejnost otevřena denně v době 7.30 – 18.30, mše svaté se zde konají od pondělí do soboty v tyto časy: 7.30 hod., 9.00 hod, v neděli v 7.30 hod. a 10.30 hod.

Mapa volného ubytování v okolí:


Booking.com

Oficiální webové stránky Old Cathedral Linz.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button