Vídeň

Hundertwasserhaus

Kdo by neznal impozantní a netypickou budovu Hundertwasserhaus?

Díky inovativnímu a uměleckému designu KUNST HAUS WIEN přiláká pohledy všech kolemjdoucích už z dálky. Ve Vídni je to jediná budova, kterou navrhl Friedensreich Hundertwasser, která je otevřena 365 dní v roce. KUNST HAUS WIEN byl otevřen 9. dubna 1991 na Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien. Muzeum Hundertwasser bylo otevřeno do dvou let po rekonstrukci. Budova byla původně postavena v roce 1892 pro Gebrüder Thonet.

Hundertwasserhaus Vídeň, Kunst Haus Wien
Zdroj: Shutterstock Autor: mikecphoto

Muzeum a výstaviště/ KUNST HAUS WIEN 

Založeno Hundertwasserem, patří k nejvýznamnějším památkám města. Se svými špičkovými mezinárodními výstavami současného umění zaměřenými na fotografie se stala nedílnou součástí vídeňské kulturní scény.

Muzeum Hundertwasser, nacházející se v KUNST HAUS WIEN a navštěvované návštěvníky z celého světa. Je nejkomplexnější stálou expozicí prací rakouského umělce a vizionáře. Představuje jedinečný průřez Hundertwasserova díla a nabízí nezapomenutelný zážitek, a to nejen u mladších návštěvníků.

Prezentací umělců, kteří se zabývají myšlenkami o ekologii a udržitelnosti z dnešního pohledu, je KUNST HAUS WIEN jako první „ekologické muzeum“ pro celosvětově diskutované a nejaktuálnější otázky. Toto první vídeňské „zelené muzeum“ poskytuje nový prostor umělcům a tvůrcům, kteří se zabývají tématy jako udržitelnost, změna klimatu, recyklace, urbanistika nebo mezigenerační zodpovědnost kritickým a vizionářským způsobem ze současného hlediska.

KUNST HAUS WIEN je dnes muzeem tohoto vizionářského umělce; její dočasné výstavy jsou věnovány fotografii 20. a 21. století. Muzeum Hundertwasser představuje svým návštěvníkům největší sbírku výjimečného rakouského umělce a dívá se na jeho práci v kontextu umění a historie umění. V oblasti fotografie KUNST HAUS WIEN zobrazuje rozsáhlé výstavy renomovaných umělců, kteří zaujímají významné místo v dějinách fotografie, stejně jako aktuální mezinárodní práce, a tak nabízí rakouské fotografické scéně ústřední platformu.

1. října 2007 došlo k převzetí společnosti KUNST HAUS WIEN společností Wien Holding a integraci do kulturního klastru společnosti Wien Holding zahrnující také Vereinigte Bühnen Wien (Divadlo an der Wien, Divadlo Raimund a Ronacher), Wiener Stadthalle, Mozarthaus Vídeň, Haus der Musik a Židovské muzeum ve Vídni. Všechny společnosti tohoto kulturního clusteru každoročně přivítají celkem 3,5 milionu návštěvníků.

KUNST HAUS WIEN je podporován oddělením pro kulturní záležitosti města Vídeň (MA 7). V letech 2007-2014 řídil tuto instituci Dr. Franz Patay a od roku 2014 do dneška má na starosti obchodní řízení Mag.ª Bettina Leidl. V roce 2015 došlo k otevření „ekologického muzea“ a otevření dalších výstavních prostor. Od roku 1991 zde muzeum hostí 90 provizorních výstav renomovaných mezinárodních umělců, z nichž někteří se zabývají dějinami z hlediska fotografie, včetně Cecil Beaton, René Burri, David LaChapelle, Annie Leibovitz, Robert Mapplethorpe, Man Ray, Herb Ritts a Henri Cartier-Bresson. Nedávno se expozice rozšířily o současné fotografy, jako jsou Rinko Kawauchi, Joel Meyerowitz, Peter Piller, Anita Witek, Edson Chagas, Martin Parr a Nasan Tur.

Určitě vás bude zajímat, jaká ocenění toto muzeum získalo. V roce 2011 mu bylo uděleno ocenění Rakouské muzeum Award 2011 rakouského federálního ministerstva školství, umění a kultury. Cena byla udělena za zachování původního stavu stavby a celkového souboru, který vytvořil Friedensreich Hundertwasser. V letech 2015/2016 budova získala cenu EcoBusinessPlan města Vídeň a logo_oekobonus_2016_klein, v roce 2018 byla oceněna rakouskou ekoznačkou Logo des Österreichischen Umweltzeichens. 

Hundertwasserhaus Vídeň, Kunst Haus Wien, barevný dům ve Vídni
Zdroj: Shutterstock Autor: Alessandro Cristiano

KUNST HAUS WIEN je jedinečným domem, kde krása má nejúčinnější funkci, jedná se o místo neregulovaných nepravidelností, nerovných podlah a ‚tančících‘ oken. Je to dům, ve kterém máte dobrý vztah k přírodě. Je to dům, který nedodržuje obvyklé standardy, ale vyjadřuje dobrodružství moderní doby, cestu do země tvůrčí architektury. Friedensreich Hundertwasser poskytl přibližně 1500 m2 výstavního prostoru včetně obchodu s muzeem a prostornou kavárnu.

Byt v horním patře využíval Hundertwasser pro bydlení a práci. Bylo to jeho útočiště s lesní střešní terasou připomínající loď Hundertwasser „Regentag“.
Umění musí znovu oslovit lidi.
Umění musí přijímat přírodu a její zákony a člověk opravdové a trvalé hodnoty“.
Hundertwasser by přesvědčen o tom, že architektura by měla povznést každého člověka.

Budete-li si chtít odpočinout od vídeňského ruchu v dechberoucí budově s netypickými architektonickými prvky, obklopeni přírodou a pohodovými lidmi, s šálkem výtečné kávy a tradičním vídeňským zákuskem, tak určitě zavítejte do Kunst Haus Wien otevřeného pro všechny návštěvníky denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Podrobnější informace: Hundertwasser Haus

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button