Praktické informaceStudium, práce a podnikání

Jak získat práci v Rakousku

Pracovat v Rakousku za rakouskou mzdu je snem mnoha Čechů a také hlavním motivem proč se vydávají do Rakouska za prací. Geografické umístění jako nejbližší příhraniční soused k tomu logicky vybízí. Do Rakouska se dá dojíždět na každodenní bázi, jak to praktikuje spousta obyvatel jižní Moravy a jižních Čech. Další možností je pak v Rakousku pracovat a žít. Jak ale získat práci pro kterou se nám vyplatí měnit svého dosavadního zaměstnavatele? Možností je několik.

Zkusit si najít zaměstnavatele napřímo

Nabídku pracovních míst si můžete prohlédnout na portálu EURES – Evropský portál pracovní mobility:  EURES

Adresy poboček AMS v jednotlivých rakouských městech (292 poboček)  Adresář rakouských úřadů práce
Najít svého budoucího zaměstnavatele můžete také na portálu Úřadu práce zde: Úřad práce Rakousko

V Rakousku se v současné době nabízí takto napřímo přes 64tisíc volných pracovních pozic. Další možností je využít profesní sítě LinkedIn, kde si můžete vyhledat volné pozice firem z Rakouska a nakontaktovat je prostřednictvím této sítě napřímo.

Další formou hledání volného pracovního místa je vytvoření vlastního profilu na jednotlivých pracovních serverech nebo v odborných diskusních skupinách zaměřených na obor profese na sociálních sítích. Tato možnost je vhodná pro odborné, vysoce kvalifikované a technické profese.

Inzeráty v novinách a na inzertních portálech

Důležitým zdrojem informací o nabídce volných pracovních míst jsou rakouské noviny, některé z nich své inzeráty zveřejňují i online. 
Z nejznámějších novin jsou to Der Kurier, Oberösterreichische Nachrichten, Kleine Zeitung.
Z inzertních portálů pak lze najít zajímavé pracovní příležitosti zde:

Práce přes českou agenturu

Hledat práci přes českého zprostředkovatele je výhodné, pokud Vaše znalosti němčiny nedosahují komunikativní úrovně. I tak můžete najít práci, kde si se základními frázemi vystačíte nebo se dostanete do pracovní skupiny česky mluvících občanů a lídr skupiny komunikuje se zaměstnavatelem v němčině.  Agentura si ze zákona nesmí účtovat poplatky za zprostředkování zaměstnání, může si ale účtovat za pomoc se zařízením administrativy, bydlení apod. Určitě se vyplatí zjistit si předem reference od klientů vybrané agentury, nejen na webové prezentaci vybrané agentury, ale i v různých diskuzních fórech, na sociálních sítí atd.

Sledovat nabídku práce na českých inzertních portálech a sociálních sítích

Doba facebooku sebou přináší kromě zábavy i možnost najít zde pracovní příležitosti. Většinou se jedná o tzv. skupiny – facebook groups, soustřeďující skupinu lidí stejného zájmu, publikují zde uživatelé, kteří v Rakousku už pracují a ví o nabídce práce nebo hledají náhradu za sebe. 

Brigády/ krátkodobé sezónní práce

Na letní/ zimní sezónu, o prázdninách, na přilepšenou, brigády lze nalézt například na serverech níže:

práce, kavárna, číšník
Zdroj: Pixabay Autor: 453169

Další důležité informace o práci v Rakousku:

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button