Kam v RakouskuLetní dovolená v RakouskuŠtýrsko

Jeskyně Lurgrotte Semriach

Zajímá vás, co se skrývá pod názvem Lurgrotte Semriach?

Asi 25 kilometrů severně od Štýrského Hradce, v rozsáhlé oblasti Semriachu, leží největší rakouská aktivní vodní jeskyně Lurgrotte Semriach.

V pětikilometrovém jeskynním systému mohou návštěvníci zhlédnout krápníky jedinečné krásy s obrovskými skalními kopulemi a podzemními kaňony.

“Tam, kde kameny žijí“.
Tímto heslem by se dala označit prohlídka v jeskynním světě Lurgrotte Semriach v okrese Graz-Umgebung. Budou vás zde fascinovat tajemství přírody, budete zažívat nepředstavitelná dobrodružství jako v pohádkovém světě, proniknete do hlubokého podsvětí tvořeného pouze vodou a kamenem.

Určitě budete chtít vědět, jaký je harmonogram prohlídek s průvodci.
Prohlídky jsou v v létě od 15. dubna do 31. října denně od 10 do 16 hodin (od počtu 5 dospělých), hlavní prohlídky jsou 11:00, 14:00 a 15:00.
V zimním období je provoz od 2. listopadu do 14 dubna.
O sobotách, nedělích a svátcích jsou prohlídky v 11:00 a 14:00 (od počtu 5 dospělých).
Aby se zabránilo dlouhým čekacím dobám na lístky, skupiny se musí zaregistrovat na webových stránkách jeskyně.

Od 26. prosince do 6. ledna jsou jeskyně přístupné denně v době 11:00 a 14:00 (od počtu 5 dospělých) pro prohlídku s průvodcem.

Pojďme si také říci pár slov o tom, jaká je cena vstupného do světa jeskyní Lurgrotte Semriach.
Dospělí zaplatí 8€, za děti je třeba zaplatit 5,50€, studenti platí 5€, skupiny (od 20 osob) a dospělí 7€.

A teď se pojďme ponořit do světa jeskyní.
Návštěvník proniká jeskynním komplexem po dobře upravených cestách.  Zpočátku je atmosféra umocněna chvěním vody v řece Lurbach, které však zanikne v dosud neznámých hloubkách jeskyně. A pak vstoupíte do říše krápníků.
Jejich jména vypadají jako hádanky: obr, šikmá věž či poustevník – představivost nemá v tomto podzemním vesmíru hranice. Cesta vede dále úzkými průchody, jeskyněmi a výklenky, dostanete se až do Medvědí jeskyně, kde byly nalezeny kosti jeskynního medvěda, který žil v době ledové ve střední Evropě a vymřel před mnoha tisíciletími.
Velikost jeskyní je impozantní: na 120 metrů dlouhé, 80 metrů široké a 40 metrů vysoké – jedny z největších jeskyní ve střední Evropě.
Počátky jeskyně vedou zpět do dalekých dějin Země. Je jisté, že před 30 000 lety nastala v Lurgrottu fáze intenzivní krápníkové formace.

A jaká je cave story
Nejstarší vyobrazení Lurgrotte pochází z let 1601 až 1605. Již v té době bylo podezření, že Lurbach proudí podzemím ze Semriachu do Peggau. V dokumentech je Lurgrotte Semriach poprvé zmíněn v roce 1822.
Jako jejich skutečný objevitel Max Brunello, který byl schopen proniknout 1. dubna 1894 do vnitřních prostor. Jeskynní systém Lurgrotte proslavilo ve stejném roce sedm zkušených členů štýrské speleologické společnosti, kteří zůstali uvězněni v jeskyni stoupající vodou.
Po celém světě se šířily zprávy o neštěstí v Lurgrotte. Až po devíti dnech mohli být průzkumníci zachráněni.
Již v roce 1895 se uskutečnily první prohlídky – ale ne na tak dobře udržovaných silnicích jako dnes.
V roce 1935 se podařilo překročit Lurgrotte ze Semriachu do Peggau.  Zejména díky neúnavnému úsilí majitelů jeskyně, rodině Schinnerl, jsou opět dva kilometry Lurgrotte Semriach otevřeny pro návštěvníky.

Jedinečný zážitek v tomto jeskynním komplexu je použití světelných a zvukových efektů během exkurze v letních měsících.
V zimě je zapotřebí dodržovat klid kvůli spánku netopýrů.
Pouze pomocí speciálních světelných efektů si můžete vychutnat opravdový vesmír tvarů a barev.
Alabaster bílá, měkká oranžová, mléčně modrá, červená, rezavá – to jsou jen některé nuance v široké barevné škále Lurgrotte. Všudypřítomné kapky vody v jeskynním systému doprovází klasická hudba, která podtrhuje přírodní krásy jeskyně vyvěrající z hlubin.

Chcete-li s přáteli zažít něco úchvatného, tak Lurgrotte Semriach je jasná volba. Kde jinde si můžete vychutnat dějiny a pohodovou atmosféru než právě tady? 

Mapa ubytování Graz:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button