Horní RakouskoKam v Rakousku

Horní Rakousy – Koncentrační tábor Mauthausen-Gusen

Je zapotřebí si také připomínat naši minulost a s ní spjatý odsouděníhodný fašistický režim nastolený za II. světové války, aby už nikdy v budoucnu nedošlo k podobné situaci. Notoricky známý bývalý koncentrační tábor Mauthausen je možno navštívit ve stejnojmenném městě v Horních Rakousech.

Doporučuji si přečíst knihu Maus napsanou Artem Spiegelmanem, popisující události odehrávající se v tomto nacistickém táboře na základě zážitků jeho rodičů a jejich známých, kteří přežili a vše později vylíčili.

Zdroj: Shutterstock Autor: Delpixel

V průběhu II. světové války v rámci Holocaustu (konečné řešení židovské otázky) nacisté přistoupili k hromadnému vraždění Židů a Romů.

Na obsazených územích vznikala ghetta, ze kterých byli Židé deportováni do vyhlazovacích koncentračních táborů určených k okamžité likvidaci osob.

Tyto koncentrační tábory začaly vznikat od roku 1941 a vězni byli popravováni ve zvláštních komorách cyklonem B a na mnoha obětech Holocaustu (Šoa) byly před smrtí prováděny nehumánní lékařské pokusy. Během II. světové války zahynulo v koncentračních táborech přes 6 milionů Židů. Je zdokumentováno, že v koncentračním táboře Mauthausen zahynulo přibližně 320 000 obětí.

Mauthausen-Gusen

Zdroj: Shutterstock Autor: Yanickovskiy

Mauthausen byl jeden z prvních masivních komplexů koncentračního tábora nacistického Německa a poslední osvobozený Spojenci.

Dva největší koncentrační tábory, Mauthausen a Gusen I, byly klasifikovány jako koncentrační tábory „stupně III“ (Stufe III). To znamenalo, že byly zamýšleny jako nejtvrdší tábory pro „nenapravitelné politické nepřátele Říše“ a Mauthausen nikdy neztratil tuto klasifikaci Stufe III. V kancelářích Reichschicherheitshauptamt (RSHA) byl tento koncentrační tábor označen přezdívkou Knochenmühle – doslovně kostní mlýn. V porovnání s dalšími koncentračními tábory, které byly určeny pro všechny kategorie vězňů, byl Mauthausen většinou používán k vyhlazování inteligence – vzdělaných lidí a členů vyšších společenských tříd v zemích podléhajících nacistickému režimu během druhé světové války, a to prostřednictvím práce. Hlavní tábor Mauthausen nyní funguje jako muzeum.

Je zapotřebí si stále připomínat hrůzy II. světové války, aby v budoucnu nemohlo dojít k něčemu podobnému. Ve vyhlazovacích táborech zahynuly miliony lidí včetně žen a dětí, II. světová válka byla vedena ze strany agresorů jako vyhlazovací. Je známo, že také Protektorát Čechy a Morava byl dočasným řešením v rámci II. světové války a finálně na konci války mělo v naší zemi dojít ke konečnému řešení tzv. české otázky, a to poněmčení obyvatelstva, přesunutí na jiná území nebo fyzické likvidaci. Mauthausen a s ním i další vyhlazovací tábory jako Sobibór, Treblinka, Belzec, Majdanek, Osvětim-Birkenau, Stutthof či největší ženský vyhlazovací tábor Ravensbrück nesmějí být nikdy zapomenuty a hrdinství všech obětí musí být vzdána čest.

Zdroj: Shutterstock Autor: Yanickovskiy

 

Oficiální webové stránky koncentračního tábora Mauthausen-Gusen.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button