Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Náměstí Alter Platz

Alter Platz je hojně navštěvovaným místem v Klagenfurtu am Wörthersee. Návštěvníci zde mohou uprostřed náměstí spatřit známý Morový sloup. Staroměstské náměstí v Klagenfurtu je vedle nového náměstí jedno z hlavních náměstí města.

Staré náměstí Alter Platz je pravděpodobně nejstarší částí centrální části Klagenfurtu, je obklopeno historickými domy a paláci převážně z 16. a 17. století. Alter Platz byl jednou ze dvou dopravních cest ve městě Klagenfurt.

Zajímat vás možná bude, proč se místo nazývá Alter Platz. Po rekonstrukci města v dřívějších dobách bylo zapotřebí rozlišit dvě náměstí, tak vznikl název Alter Platz a Neuer Platz. Jistě vás napadne, že ve středověku náměstí plnila funkci tržišť a nejinak tomu bylo i zde.

Pokud se vydáte na procházku po Alter Platz, určitě si zajděte do některé z kaváren, barů či obchodů v blízkosti Morového sloupu. V nejstarší pěší zóně v Rakousku můžete samozřejmě také nalézt krásně vybudované dětské hřiště pro rodiny s malými dětmi.

O Klagenfurtu

V Korutanech nenajdete klasické historické městské centrum, které by sneslo srovnání s městy jako Vídeň, Salzburk, Graz a Innsbruck, ale hlavní město této spolkové země Klagenfurt je pohodovým, neokázalým městem a poskytuje výborné výchozí místo pro zkoumání přilehlé krajiny. Město se proslavilo hlavně svou výhodnou polohou na východním pobřeží Wörthersee, trvale oblíbeném letním rezortem, který každoročně přitahuje davy turistů.

V Klagenfurtu se tradičně konají dva známé veletrhy, a to potravinářský a dřevařský v srpnu. Ve středu města můžete spatřit renesanční kašnu, v níž je postava draka. Správně tušíte, že drak sehrál v historii města významnou roli. Dle legendy slíbil kníže těm, kteří přemohou zlého draka a zabijí ho, kus svobodné půdy. Povedlo se to několika mužům, kteří získali od knížete půdu, vysušili ji a začali na ní hospodařit, byla zde založena osada. Drak je také ve znaku města.

Klagenfurt je rodištěm spisovatelů Roberta Musila a Ingeborga Bachmanna. Je zcela jasné, že tu hraje zvláštní roli literatura. Ale také v oblasti divadla, kabaretu, hudby, má „kulturní město na jihu“ co nabídnout. V Klagenfurtu jsou čtyři divadla, nezávislé divadelní skupiny, téměř 100 kulturních sdružení, sbory a značné množství galerií.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button