Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Friesach

V rámci jednodenního výletu z Klagenfurtu můžete zavítat do kouzelného středověkého města Friesach, v okrese Sankt Veit an der Glan, se zámky, vodními příkopy a gotickými kostely i důležitého církevního centra Gurku, slavného pro románskou katedrálu.

Friesach

Zažili byste rádi atmosféru Tibetu? Nemusíte cestovat tak daleko, stačí zavítat do muzea Heinrich-Harrer, kde budete mít neskutečnou možnost meditovat, zatímco se budete procházet Lingkorem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Carinthian

Výborným tipem je pro vás zakoupení korutanské karty (The Kärnten Card), pokud chcete strávit v Korutanech rozumně dlouhou dobu nejenom v letním období (karta je dostupná od začátku dubna do konce října, www.kaerntencard.co.at). Karta vám jako držiteli umožní volný vstup do převážné většiny muzeí a turistických atrakcí, 50 % slevu na místní dopravu a jízdu na placených úsecích silnic zdarma. Karta je platná na 2 týdny (€ 35) nebo 5 týdnů (€ 50), je dostupná ve všech regionálních turistických centrech.

Zdroj: Shutterstock Autor: MariesWorld

První zmínka o městě Friesach pochází z roku 860 a možná vás bude zajímat, že Friesach je v Rakousku znám jako nestarší město v Korutanech. Nachází se poblíž hranic se Štýrskem, přibližně 40 km severně od hlavního města Korutan Klagenfurtu. Friesach je rozdělen na následující oblasti: Friesach, St. Salvador a Zeltschach. Dále se Friesach dělí na mnoho dalších obcí a vesnic.

Zdroj: Shutterstock Autor: Pecold

Friesach získal svá městská privilegia v roce 1215. Během středověku byl hlavním trhovým městem a obchodním centrem, a to právě kvůli existenci obchodní cesty z Vídně do Benátek, která vedla Friesachem. Město v tomto časovém období vzkvétalo a dokonce se zde razila měna z místních stříbrných zdrojů známá pod názvem Friesacher Pfennig nebo Frizatik. Tato měna byla hojně používána v rakouských i maďarských zemích ve 12. století a ve 13. Století bylo toto platidlo považováno za standardní minci používanou ve východních Alpách. Důležitost města postupně zanikala se vzestupem moc Habsburků, korintských panovníků, a to od roku 1335. Friesach patřil do arcibiskupství salcburského až do roku 1803, kdy byl zařazen pod oblast Korutany.

Zdroj: Shutterstock Autor: Carinthian

Středověké město Friesach kolem románského farního kostela sv. Bartoloměje a jeho městské hradby se dochovaly do dnešní doby ve výborném stavu. Kromě již zmíněného kostela zde můžete navštívit Dominikánský klášter, zříceninu hradu Petersberg nebo původní nemocnici německých rytířů.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button