Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Gurk Cathedral

Co si vybavíte, pokud se vyřkne název města Gurk? Toto město se nachází v okrese Sankt Veit an der Glan a je spjato s klášterem založeným roku 1043 Hemmou z Freisachu.

Největší kuriozitou města Gurk je klášter, který se právem řadí mezi nejkrásnější místa v Rakousku. Každého návštěvníka upoutají dvě věže vysoké neuvěřitelných 41 m. Gurk je důležitým církevním centrem slavným pro románskou katedrálu tohoto klášterního kompexu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Carinthian
Zdroj: Shutterstock Autor: Borisb17

Gurk Cathedral je románská pilířová bazilika v Gurku v rakouských Korutanech. Katedrála byla postavena v letech 1140 – 1200 a představuje jednu z nejvýznamnějších románských staveb na území Rakouska.

Katedrála byla vysvěcena roku 1174 a hrob svaté Hemmy byl přemístěn do této lokality z dřívějšího opatství Gurku. Podlouhlá budova má dvě věže, galerii, kryptu a tři chrámové lodi. Krypta je nejstarší částí katedrály. Uprostřed venkovského Gurktalu jsou impozantní věže vidět na velkou vzdálenost.

Po návštěvě katedrály v Gurku můžete zavítat také do nedalekého menšího města Hardegg ležícího v severní části Rakouska u hranic s Českou republikou, které je typické významnou stavbou hradu.

O Korutanech

Tato malebná oblast, jakou Korutany zajisté jsou, plná hor a jezer zaujme každého milovníka čisté přírody a aktivního sportu.
V létě si zde připadáte jako u moře, obklopují vás jezera s měkkými písečnými plážemi a průzračnou vodou, ve které se zrcadlí hory. Korutany jsou nejžádanější letní dovolenou v Rakousku, často nazývanou Rakouská riviéra. Wörthersee je největším jezerem v Korutanech, kde se můžete vykoupat a vychutnat si koktejly ve zdejších vyhlášených barech. Na jihu v srdci Korutan leží jezero Faaker See, nazýván „jižní Pacifik“, kde si můžete užít nejvíce slunečných hodin v průzračné tyrkysové vodě. Millstätter See (mystické jezero) je nejhlubším jezerem v Korutanech.

Místní obyvatelé zde poctivě dodržují místní tradice, milují oslavy nejrůznějších typů, například oslavy vína, dýní a chleba. Kdo má rád dlouhé horské procházky, může v Korutanech absolvovat nejdelší hřebenovku přes již zmíněné pohoří Karavanky. Po cestě se můžete kochat výhledem na korutanská jezera nebo Julskými Alpami, nejvyšším pohořím Slovinska, které se z větší části nachází v národním parku Triglav. V triglavském národním parku je oblíbené sledování zvěře. Můžeme zde zahlédnout sviště, kozorožce, kamzíky a zřídka i orla skalního.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button