Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Landhaus

Landhaus Klagenfurt neboli venkovský dům je historicky významnou a současně nejreprezentativnější světskou budovou v korutanském hlavním městě Klagenfurtu am Wörthersee. Nachází se mezi Heiligengeistplatz a Alter Platz na okraji nejstarší části centra Klagenfurtu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Robert Biedermann

Landhaus Klagenfurt

Venkovský dům byl postaven v 16. století jako součást rozšíření a opevnění města korutanskými panstvími. Venkovský dům měl nahradit starý knížecí hrad, který byl zničen při městském požáru. Landhaus je aktuálně sídlem korutanského státního parlamentu, který se zde pravidelně setkává – obvykle ve čtvrtek, a to v zasedací místnosti. Parlamentní strany mají své kanceláře v historických pokojích v prvním a druhém patře budovy.

Kuriózním detailem ve dvoře Landhaus je malé kamenné schodiště, které bylo původně použito k usnadnění nástupu koní a zůstalo dodnes. Jižně od venkovského domu se nachází v přilehlém parku fontána Kogelnik.

V letních měsících lze navštívit velký a malý sál, stejně jako zasedací místnost a Koloseum. Od roku 2003 se v prvním patře nachází galerie venkovských domů. V přízemí a části sklepa je restaurace Gasthaus im Landhaushof. V suterénu se v devadesátých letech objevilo specializované divadlo kulturní iniciativy Landhaus.

Mapa ubytování Klagenfurt:

Booking.com

Oficiální web Landhaus Klagenfurt.

V Klagenfurtu se tradičně konají dva známé veletrhy, a to potravinářský a dřevařský v srpnu. Ve středu města můžete spatřit renesanční kašnu, v níž je postava draka. Správně tušíte, že drak sehrál v historii města významnou roli. Dle legendy slíbil kníže těm, kteří přemohou zlého draka a zabijí ho, kus svobodné půdy. Povedlo se to několika mužům, kteří získali od knížete půdu, vysušili ji a začali na ní hospodařit, byla zde založena osada. Drak je také ve znaku města.

Klagenfurt je rodištěm spisovatelů Roberta Musila a Ingeborga Bachmanna. Je zcela jasné, že tu hraje zvláštní roli literatura. Ale také v oblasti divadla, kabaretu, hudby, má „kulturní město na jihu“ co nabídnout. V Klagenfurtu jsou čtyři divadla, nezávislé divadelní skupiny, téměř 100 kulturních sdružení, sbory a značné množství galerií.

V Klagenfurtu je tedy velká kulturní nabídka: cena Ingeborg Bachmannové pro milovníky literatury, kabaretní soutěž o kabaretní cenu „Hercules“, koncerty, divadla, čtení a mnoho dalšího.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button