Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Alter Platz

Klagenfurt am Wörthersee (446 m) je hlavním městem spolkové země Korutany. Kdo by neznal dva známé pojmy v Klagenfurtu, a to Alter Platz a Neuer Platz.

Staré náměstí Alter Platz je pravděpodobně nejstarší částí centrální části Klagenfurtu, je obklopeno historickými domy a paláci převážně z 16. a 17. století. Alter Platz byl jednou ze dvou dopravních cest ve městě Klagenfurt.

Zdroj: Shutterstock Autor: pisaphotography

Zajímat vás možná bude, proč se místo nazývá Alter Platz.

Po rekonstrukci města v dřívějších dobách bylo zapotřebí rozlišit dvě náměstí, tak vznikl název Alter Platz a Neuer Platz. Jistě vás napadne, že ve středověku náměstí plnila funkci tržišť a nejinak tomu bylo i zde.

Pokud se vydáte na procházku po Alter Platz, určitě si zajděte do některé z kaváren, barů či obchodů v blízkosti Morového sloupu. V nejstarší pěší zóně v Rakousku můžete samozřejmě také nalézt krásně vybudované dětské hřiště pro rodiny s malými dětmi. Neuer Platz je hojně navštěvovaným místem v Klagenfurtu am Wörthersee. Návštěvníci zde mohou uprostřed náměstí spatřit známý Morový sloup.

Zdroj: Shutterstock Autor: Henryk Sadura

Víte, že…..?
Lindwurm je heraldickým zvířetem Klagenfurtu, který je ve znaku tohoto města. Nejstarší, stále zachovaná městská pečeť z roku 1287 dokonce už ukazuje okřídleného draka jako strážce města. Socha tohoto patrona města byla vytesána z jednoho bloku břidlice z chloritu z Kreuzberglu, místní hory Klagenfurtu. Po dlouhou dobu byl sochař Ulrich Vogelsang považován za tvůrce, ale říká se, že pochází od neznámého mistra. Monumentální Lindwurm, vytvořený ve stylu manýrismu, byl doplněn teprve v roce 1636 studnou s fontánou a historicky obzvláště cennou mříží a památníkem věnovaným přemožiteli Herkulovi. Lindwurmtöter vytvořil Michael Hönel, vytvořil také slavný oltář Gurker. Mřížka zobrazuje květy z kované oceli, v nichž jsou vloženy erby. Fontána měla také velmi praktický význam v 17. století – byla použita k zásobování městskou pitnou vodou a jako požární voda. Dnes jsou Lindwurm a Herkules nejvyhledávanější fotografickou příležitostí všech návštěvníků Klagenfurtu.

Podívejte se na radnici nad Neuer Platz neboli Novým náměstím s Lindwurm, unikátní památkou města Klagenfurtu. U kašny s drakem se cyklisté mohou osvěžit při své projížďce.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button