Kam v RakouskuKorutany

Korutany – Robert Musil Literature Museum

Robert Musil Literature Museum je zážitkem pro milovníky literatury. Naleznou zde literární sbírky, je zde umístěn také archiv a muzeum.

Robert Musil Literature Museum se nachází v Klagenfurtu am Wörthersee, a to v rodišti rakouského básníka světového významu, divadelního kritika a klasického moderního umělce Roberta Musila. Budova muzea je ve vlastnictví města Klagenfurt.

Muzeum literatury, které je od roku 1994 vedeno oddělením kultury Klagenfurt, má nyní stálé expozice o Robertu Musilovi, Christine Lavantové a Ingeborgu Bachmannovi.

Musilova literární práce zahrnuje krátké povídky, dramata, eseje, recenze a také dva romány. Jako jeho hlavní dílo je považován Der Mann ohne Eigenschaften, kde jsou vykresleny autobiografické prvky. Toto Musilovo dílo bylo zkoumáno mnoha německými badateli.

V 70. letech 20. století Marie-Louise Roth založila Robert Musil Research na univerzitě v Sársku, dnešní „Arbeitsstelle für Österreichische Literatur und Kultur/Robert Musil-Forschung“ (Abbr. AfÖLK). V 80. letech poté založila ve Vídni „Mezinárodní společnost Robert Musil“ (zkráceně IRMG) s tehdejším rakouským kancléřem Brunem Kreiskym jako patronem. Roth byla prezidentkou IRMG až do roku 2001, od roku 2001 je čestnou prezidentkou. Společnost sídlí v Klagenfurtu. Současným prezidentem společnosti je Norbert Christian Wolf.

Otevírací doba Literature Museum je od pondělí do pátku v době 10.00 – 17.00, o víkendu a ve svátky je zavřeno. Vstup do muzea je pro dospělé zpoplatněn částkou 2,50 €. Pro seniory, studenty se jedná o peněžní částku 2 €, děti nad 12 let zaplatí 0,50 €. Dospělí ve skupinách zaplatí 2,-€ (od 10 osob) a studenti ve skupinách 0,50 € (od 10 studentů).

V Klagenfurtu hraje literatura samozřejmě svoji roli. Ale také v oblasti divadla, kabaretu, hudby, má „kulturní město na jihu“ co nabídnout. V Klagenfurtu jsou čtyři divadla, nezávislé divadelní skupiny, téměř 100 kulturních sdružení, sbory a značné množství galerií.

V Klagenfurtu je tedy velká kulturní nabídka: cena Ingeborg Bachmannové pro milovníky literatury, kabaretní soutěž o kabaretní cenu „Hercules“, koncerty, divadla, čtení a mnoho dalšího.

 

Mapa ubytování Klagenfurt:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button