Vídeň

Královská klenotnice ve Vídni – Schatzkammer

Královská klenotnice nejvýznamnějších cenností láká všechny nadšence starožitností.
Je rozdělena do dvou expozic, a to světské pokladnice a také církevní pokladnice.
Světská pokladnice nabízí jedinečné panorama pokrývající tisíciletí evropských dějin, což je naprosto fascinující a unikátní záležitost.
Schatzkammer je domovem nejvýznamnější sbírky středověkých královských objektů, ať už odznaky a klenoty s drahokamy Svaté říše římské včetně imperiální císařské koruny a svatého kopí.
Kaiserliche Schatzkemmer Wien, Hofburg, Schweizerhof je majestátní památkou ke zhlédnutí.

Mezi další zajímavosti tohoto místa patří koruna císaře Rudolfa II. (pozdější rakouská císařská koruna), stejně jako ozdoby a další drahocenné předměty Řádu zlatého rouna.
Nejcennější šperky, včetně jednoho z největších smaragdů na světě, svědčí o nebývalé moci tehdejšího rodu Habsburků.
V minulých stoletích byly dva objekty Schatzkammeru považovány za tak jedinečné, že byly prohlášeny za „neodcizitelné dědictví rakouského domu“: obrovský narwhalský zub považovaný za roh jednorožce a pozdně starožitnou achátovou mísu z období pozdní gotiky, která byla považována za legendární svatý grál.
Církevní část pokladnice nabízí návštěvníkům fascinující cestu dějinami umění, zbožnosti a náboženství. Vystavené exponáty zde dokumentují středověký kult relikvií od doby katolicismu Habsburků až po období protireformace, postbarokní piety vládců a rakouské lidové religiozity.  

Pokud vás upoutávka do tohoto jedinečného místa zaujala a chtěli byste Schatzkammer navštívit, můžete tak učinit denně kromě úterý v době 9:00 – 17:30. Lístky se prodávají nejpozději půl hodiny před zavírací dobou.

Vstupné:

Dospělí: €12
Držitelé Vienna Card: €11
Skupinový lístek (skupiny o 10 či více návštěvnících): €9
Děti a mládež do 19 let: vstup zdarma.
Zapůjčení audioprůvodce: €5
Audioprůvodce pro celou rodinu (2 dospělí a až 3 děti): €8
Audioprůvodce pro skupiny:  €3

Přístup je také možný pro osoby s omezenou pohyblivostí, hlavní vchod je bez schodů, šířka dveří je 200 cm, otočné dveře následované rampou vedoucí do prodejny lístků.
Galerie jsou přístupné přes schody nebo výtah. Koupelny vhodné pro návštěvníky s postižením mobility jsou umístěny blízko prodejny lístků.
Osoby na invalidním vozíku mají vstup zdarma, ale je zapotřebí provést rezervaci den dopředu.
Parkovací místa jsou rezervována pro hendikepované řidiče na Heldenpaltz.  

V obchodě, který naleznete blízko prodejny lístků, si můžete nakoupit suvenýry pro sebe či své blízké.
Pro lepší možnost výběru dopředu uvádíme některé tipy pro nákup, a to knihy, šperky a módní doplňky, leporela, puzzle, pohlednice, kalendáře, keramiku a mnoho dalšího. 

Chcete-li spatřit mísu považovanou za legendární svatý grál a unikátní skvosty shromážděné za tisíc let dějin Evropy, tak musíte zavítat do Královské klenotnice ve Vídni.
Užijte si atmosféru, která na vás dýchne přes všechny vystavené exponáty, které se zapsaly do historie.

Další zajímavosti z rakouské metropole Vídeň a tipy, jak ušetřit při návštěvě Vídně s turistickými kartami.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button