Kam v Rakousku

Krampusáci a jejich masky

Krampusáci – Masky

Krampusáci a jejich Krampuslaufy

Krampuslaufy neboli pochody Krampusů (čertů) neboli alpských strašidel jsou každoročně nejnavštěvovanější atrakcí v adventní době v německy mluvících zemích.

Zdroj: Shutterstock Autor: Tomi Mika

Čerti mají nasazené masky, které jsou vyřezávané z borového nebo lipového dřeva a možná vás překvapí, že jsou ručně malované.

Každá maska má rohy, které jsou pravé. Většinou se jedná o rohy beranů, koz nebo dokonce v některých případech i rohy mufloní.

Kožichy čertů jsou ušity z pravé kůže horských ovcí či koz.

Je také pravidlem, že krampus má kolem pasu kravský zvon.  Hlasité zvonění zvonu mělo zahánět zlé lidi.

Kromě toho by měl mít také kravský ocas s vrbovým, popř. březovým proutí potřebným na šlehání.

Zajímavostí je, že někteří krampusáci s sebou nosí i nůše, do kterých mohou dát nezbedné děti.

Zkuste uhodnout, jak těžká může být kompletní výzbroj tradičního Krampusáka. Pokud jste tipovali přibližně 30 kg, tak jste hádali správně. Možná by vás mohlo také zajímat, že průvody jednotlivých skupin Krampusáků se vždy něčím odlišují, nikdy není pořádán průvod ve stejném stylu. Tradice i kostýmy s maskami se dědí z generace na generaci.

Ve Schladmingu jsou zdejší krampusáci převlečeni do neskutečných kostýmů s démonickými maskami, které jsou ručně vyřezávané. Další ozdobou tamního Krampusáka jsou i rohy, ale bývají velmi dlouhé, většinou dosahují délky až jeden metr. Kostýmy jsou ušité z pravé kůže, doplňují je kopyta, řinčící řetězy a v současné době se začaly v rámci průvodů používat také technické efekty pyrotechnického rázu, které mají zvýšit reálnost, autentičnost tohoto folklorního festivalu. Překvapující pro vás možná bude, že během průvodu můžete spatřit také koňská spřežení, která jsou součástí krampusáckého průvodu, což určitě dokresluje atmosféru tradičního rakouského festivalu.

Také v Retzu se tradice dědí z generace na generaci, tj. z otců na syny. Nebyl by to průvod Krampusáků, kdyby i zde neměli čerti ručně vyřezávané démonické masky s kostýmy většinou z ovčí kůže, řetězy přivázanými kolem pasu, které stále řinčí, kopyty a rohy. Každý musí obdivovat mistrně připravené a aranžované kostýmy s příslušenstvím. Doporučuji návštěvu Retzu v prosinci pro možnost zhlédnout celý průvod Krampusáků procházející ulicemi a vidět na vlastní oči do detailu propracované kostýmy, které na sobě Krampusáci mají.

Pokud přijedete v adventním čase na dovolenou do Rakouska a vyberete si ubytování v Alpách, tak můžete zavítat do Korutan, kde mají muzeum Krampusmuseum ve Feistritzu spjaté s čertovskou tradicí, pořádáním Krampuslaufen festivalů. Obdivovatelé čertů si zde přijdou na své, budou si moci prohlédnout více než 70 ručně vyráběných masek a kostýmů Krampusáků. Pro zájemce je možno zprostředkovat také výklad v rámci nabídky muzea. Patříte-li mezi ty, kteří se každoročně účastní Krampus průvodů v rakouských alpách a jste jejich příznivci, tak zavítejte právě sem, budete nadšeni.

Každá maska ​​je ručně vyráběný jedinečný kus a je navržena individuálně podle představ a přání kupujícího. Pro návrh masky lze použít jakýkoli typ šablony z filmu a televize (horor, fantazie, počítačové hry). V 90. letech se scéna masek v Korutanech v současnosti mění z tradičních robustních perchtenmasek na menší a agresivnější ďábelské masky Krampus. Krampus masky jsou dominantou salzburských řezbářů (www.mitterer-masken.at).

Chcete více vědět o Krampusácích nebo o historii Krampusáků? 

Nebaví vás čerti a chcete radši nakupovat?

Pojďte s námi na Vánoční trhy v Rakousku nebo na Vánoční trhy ve Vídni.

Číst dál
Back to top button