Voralbersko

Kunsthaus Bregenz

Kunsthaus Bregenz je mezinárodně uznávaným výstavním domem pro vynikající současné umění. Vzhledem ke svému ambicióznímu výstavnímu programu a jedinečné architektuře je Kunsthaus známý také mezi milovníky umění a architektury na celém světě. 

ARCHITEKTURA MUZEA

Muzeum bylo navrženo švýcarským architektem Peterem Zumthorem jménem Vorarlberska a postaveno v letech 1990 až 1997. Peter Zumthor získal cenu Mies van der Rohe za evropskou architekturu v roce 1998 za Kunsthaus. V roce 2009 byl oceněn Pritzkerovou cenou, nejprestižnější cenou pro architekty.

„Skutečným úkolem muzea je být místem pro umělecká díla a místem pro lidi, kteří by se chtěli v klidu setkat s těmito uměleckými díly“, říká jeho architekt, švýcarský architekt Peter Zumthor. Jeho známý výrok související s budovou Kunsthaus Bregenz vyjadřuje následující odstavec:

»Kunsthaus stojí ve světle Bodamského jezera. Jeho tělo je vyrobeno ze skleněných desek, oceli a litého betonového kamene, který tvoří strukturu a prostor uvnitř budovy. Při pohledu zvenčí vypadá budova jako vlákno. Pohlcuje měnící se světlo oblohy, opar jezera, vyzařuje světlo a barvu a v závislosti na úhlu pohledu, denní době a počasí dává představu o svém vnitřním životě. «

Peter Zumthor, architekt

PROJEKTY MUZEA

Výstavy a projekty Kunsthaus Bregenz naplňují myšlenky umělců. Hranice myslitelného se posouvají na každé výstavě dopředu. Vize umělců – přibližných skic nebo malých modelů – se stávají přesně realizovanými projekty. To je možné pouze díky důvěryhodné spolupráci technologie, umělce a kurátora i celého týmu. Umělci spoléhají na úzkou spolupráci s partnery z domácího průmyslu a řemesel. Pozvaní umělci opakovaně zdůrazňují mimořádně vysokou kvalitu a flexibilitu Vorarlberských firem.

Edelbert Köb byl zakládajícím ředitelem Kunsthaus Bregenz, který jej řídil až do roku 2000, následovaný Eckhardem Schneiderem v letech 2000 až 2008. Yilmaz Dziewior byl zodpovědný za program od 1. října 2009 do 31. ledna 2015. Jeho nástupcem byl jmenován rakouský rodák Thomas D. Trummer. Od 1. května 2015 má na starosti Kunsthaus Bregenz. Od založení muzea v roce 1997 pomáhá kurátor Rudolf Sagmeister příslušným ředitelům jako důležitý pilíř při realizaci výstav.

Kunsthaus Bregenz dosud nabídl více než stovku umělců z celého světa, prostor pro nová a částečně unikátní díla, jejichž realizací KUB dosáhl mezinárodně uznávaného postavení mezi domy současného umění. Ve dnech 15. a 16. července 2017 se oslavil dvacetileté výročí založení.

SBÍRKY MUZEA

Již v roce 1992, pět let před otevřením KUB v roce 1997, byla založena projektová kancelář Kunsthaus Bregenz. Od tohoto roku se Kunsthaus Bregenz zaměřuje na architekturu a současné rakouské umění. Kromě sbírek současných mladých umělců, jako jsou Maria Anwander, Nilbar Güreş, Benjamin Hirte, lze v kolekci nalézt i díla známých mezinárodních umělců, jako jsou Maria Lassnig, Valie Export a Heimo Zobernig. Kromě toho se snaží získat práci pro sbírku mezinárodních umělců vystavujících v KUBu. To je např. Cosima von Bonin, Hiroshi Sugimoto nebo Ai Weiwei.

Kam zajít v okrese Bregenz? Určitě do světově proslulého muzea Kunsthaus Bregenz, abyste byli cool

OTEVÍRACÍ DOBA

úterý až neděle 10.00 – 18.00

čtvrtek 10.00 – 20.00

Letní otevírací doba

13. července – 31. srpna

denně 10.00 -20.00 

 

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button