Dolní Rakousko

Litavské hory – Leithagebirge

Leithagebirge neboli Litavské hory v okrese Bruck an der Leitha leží geograficky na hranici mezi Dolním Rakouskem a Burgenlandem.

Leithagebirge jsou součástí dvou přírodních parků – oblast přírodního parku Mannersdorf-Wüste a přírodního parku Neziderské jezero – Leithagebirge.
Jedná se o malé pohoří na východě Rakouska, které dostalo svůj název podle řeky Litavy, která Litavské hory obtéká ze severu.

Leithagebirge nebo Leithaberge (hovorový výraz v Rakousku) tvoří 35 km dlouhý a 5-7 km široký hřeben na okraji vídeňské pánve na západě mezi Bruckerskou bránou na severu a Wiener Neustadt bránou na jihu. Jako podhůří Alp tvoří Litavské hory spojení s Karpaty na severu.

Nejvyšší bod Leithagebirge leží 484 m nad mořem.
Hřeben je hustě zalesněný a nejvíce zde převládají listnaté stromy, jako duby, habry a buky.
V oblasti Neusiedlersee se mohou návštěvníci této oblasti kochat nekončícími vinicemi.

Leithagebirge je řídce osídlen, nejčastěji v okrajových částech. Mezi nejvýznamnější místa se řadí Mannersdorf, Burgenland Eisenstadt, Donnerskirchen a Purbach u Neziderského jezera.
Tyto obce každoročně připravují pro své návštěvníky nesčetné množství akcí pro poznání zdejší kultury, pohostinnosti.  Jsou organizovány tradiční procházky po zdejších trasách s průvodcem nebo výpravy na vodě na kánoích. Stačí se podívat na webové stránky těchto obcí a zjistit si události, které budou aktuálně pořádány. ‚Panonská zahrada‘ je otevřena celoročně a může sem zavítat každým, kdose chce kochat krásami přírody oblasti Leithagebirge. 

Možná vás trochu překvapí, že se v této nádherné krajině nachází válečná výcviková oblast federální armády, a to přesně v Bruckneudorfu a zcela obklopuje okres Kaisersteinbruch. Vojensky bylo Leithagebirge vždy důležité, protože poskytovalo ochranu před útočníky od východu. Pokud jste tedy zastánci vojenských sil, tak se můžete zajet do tohoto místa podívat. 

Pojďme však opět zpátky k parku Neusiedler See – Leithagebirge, kde je možno spatřit chráněné krajinné a přírodní oblasti s historicky dochovanou zástavbou dokládající existenci původních národů v této oblasti (např. Keltů, Římanů, Turků, Němců a Rakušanů). Určitě vás překvapí různé architektonické styly, které jsou pěkně udržované a zachovaly si svůj původní ráz.  

Synonymem pro Leithagebirge je panenská příroda nabízející úchvatná panoramata s rozmanitými druhy fauny a flóry s cestami vedoucími k viničním tratím vybízející k turistice, cyklistice, procházkám s rodinou a dětmi, ochutnávkám vín, posezení s místními lidmi a relaxaci. 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button