Letní dovolená v Rakousku

Letní dovolená v Rakousku

Představte si následující situaci. Díváte se v časopise na překrásnou fotografii jezera se zapadajícím sluncem a člunem v dálce a říkáte si, že tento druh dovolené by byl jako stvořený pro vás? Přesně taková může být vaše letní dovolená v Rakousku, plná úchvatných zážitků, vodních sportů a radovánek, kanoistiky, plachtění, plavání, procházek po okolí a dalších relaxačních aktivit.

 

Zdroj: Shutterstock Autor: canadastock
Zdroj: Shutterstock Autor: FooTToo

Letní dovolená v Rakousku

Patříte-li mezi příznivce a ochránce přírody, tak jistě využijete možnost strávit jedinečnou letní dovolenou s dětmi v národních parcích v Rakousku.

Největším evropským národním parkem je Hohe Tauern s unikátními druhy fauny (kamzík, kozorožec, svišť, orel skalní, sup, rudá liška) a flóry (koniklec, protěž, hořec, lilie, bílý krokus). Dalšími parky k vidění jsou Donau-Auen, Kalkalpen, Gesäuse a Neusiedler See – Seewinkel a Thaytal, který je nejmladším národním parkem Rakouska.

Národní rakouské parky jsou jako stvořené pro trávení volného času na letní dovolené v Rakousku, určitě stojí za to tam zavítat. Rakousko je zemí jezer, která jsou převážně ledovcového původu, z nichž největší je Bodamské jezero (Bodensee).

Nemáte rádi sporty a dáváte raději přednost prohlížení památek a historickým výkladům průvodců? V takovém případě můžete vaši nezapomenutelnou letní dovolenou prožít ve Vídni nebo dalších zajímavých městech Rakouska, která nabízejí klenoty rakouské architektury a neobyčejný pohled na kulturní dědictví rakouské země.

Hlavní město Rakouska

Zdroj: Shutterstock Autor: mRGB

Rakouské hlavní město Vídeň má mnoho co nabídnout každému návštěvníkovi a převážně milovníci památek a rozmanitých stavebních slohů budou fascinováni unikátním historickým centrem Vídně, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Při letních procházkách nádhernou Vídní se určitě kochejte náměstím svatého Štěpána, velkolepou Mojžíšovou studnou a palácem Pereir stejně tak jako domy, ve kterých kdysi žili Chopin nebo Lamberský.

To však není vše, za zhlédnutí stojí také Andromedina kašna, Stará radnice, Harrachovský a Kinských palác. Nesmíme zapomenout na úchvatnou prohlídku zámku Schönbrunn, který se nachází nedaleko Vídně. S Vídní je spjata tradiční rakouská kuchyně nabízející pokrmy jako vídeňský řízek, jablečný štrúdl a hlavně světoznámý a velmi chutný dort Sacher.

Lázně a wellness v Rakousku

Pokud chcete zavítat do Rakouska v rámci lázeňského pobytu, tak je možno vřele doporučit jedinečnou letní dovolenou v lázeňských městech Badgastein, Bad Ischl nebo Baden bei Wien. Badgastein je světově proslulý lázeňský rezort s 18 radioaktivními prameny, které léčí revmatismus, poruchy krevního oběhu, nervové choroby a též dnu. V Bad Ischlu jsou nejstarší solné lázně v Rakousku proslavené pobyty císařské rodiny a šlechty v době monarchie. Jedná se o velmi vyhledávanou lokalitu, kde se léčí potíže dýchacích cest a revmatismus. V Baden bei Wien je kromě lázní i kasino, návštěvníci si zde mohou užít relax spjatý s wellness procedurami.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Chtěli byste v rámci své letní dovolené navštívit nějaké výjimečné místo? Nedaleko Salcburku je situována největší ledovcová jeskyně Eisriesenwelt. Jeskyně v půvabné krajině je přístupná široké veřejnosti, je možno se k ní dostat pěšky nebo lanovkou, ze které můžete obdivovat nádherný panoramatický výhled do okolí. Prohlídku jeskyně ocení zejména děti, neboť se mohou kochat unikátními rampouchy různorodých velikostí, ledovými vodopády, které jsou skutečně nevšedním zážitkem pro každého.

Zdroj: Shutterstock Autor: rorue

Mezi významná města Rakouska, která byste měli během své okouzlující letní dovolené v Rakousku spatřit, řadíme také Graz (Štýrský Hradec) se svým historickým jádrem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO, korutanské město Gurk s majestátním románským kostelem, který je skvostem mezi kostely v rakouských zemích, Hallstatt proslulé svými archeologickými nálezy nebo Hardegg s významnou stavbou hradního komplexu.

Neméně zajímavá města jsou také Klagenfurt s drakem ve znaku města, Linz (Linec) jako třetí největší město Rakouska s jedním z nejkrásnějších náměstí Rakouska, dále Melk s mohutným klášterem a Salzburg (Salcburk) proslavený brilantním hudebním skladatelem W. A. Mozartem, který se zde narodil.

Unikátním přírodním úkazem hodným navštívení při letní dovolené v Rakousku je Salzkammergut (Solná jeskyně) v rakouských Alpách, která je zapsána na listu kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Pokud zavítáte do této solné komory s členitým vápencovým reliéfem s horskými hřbety, pánvemi a jezery, tak nebudete moci úžasem promluvit, jedná se skutečně o úchvatnou podívanou.

Zdroj: Shutterstock Autor: mRGB

Říká vám něco název Wienerwald? Pokud ne, tak byste měli vědět, že se jedná o Vídeňský les, vrchovinu ležící jihozápadně od Vídně, do které se soustřeďuje intenzivní turistický ruch z celého světa, protože tato oblast je známa pro utváření rekreačního zázemí Vídně. Návštěvník zde může obdivovat místní vinice, vřesoviště a borové lesy.

Letní dovolená v Rakousku

Jste obdivovateli malebné šumavské krajiny v České republice? Potom si jistě za destinaci pro svou letní dovolenou v Rakousku vyberete fascinující krajinu rakouského podhůří Šumavy na pomezí naší republiky a Rakouska. Tato oblast je známa pod názvem Mühlviertel (Mlýnská čtvrť). Pokud budete ubytovaní v blízkosti rozhledny Sternstein v tomto regionu, tak byste rozhodně neměli propást příležitost se sem vypravit, budete moci obdivovat šumavskou krajinu a její panoramata z jejího vrcholu.

Slyšeli jste už o Tyrolském městě blízko hranic s Německem? Jedná se o Ehrwald, kde se můžete svézt ve strašidelné, ale úžasné kabinové lanovce, která vám zprostředkuje fascinující a dech beroucí výhledy na nejvyšší německé hory Zugspitze. Věřte, že se bude pravděpodobně jednat o jednu z vašich nejdobrodružnějších jízd v životě v rámci vašich letních dovolených v Rakousku.

Zdroj: Shutterstock Autor: FamVeld

Hlavním turistickým cílem v letních měsících se stává Bodamské jezero v severozápadním okraji spolkové země a dále také město Bregenz – centrum turistického ruchu i kulturního života. Bregenz je známé pro konání Bregenz Festivalu, největší Vorarlberské kulturní události, konané každoročně od konce července do srpna představující všechny žánry od opery po muzikály na plovoucím jevišti přímo na Bodamském jezeře. Na západě je situována oblast Bregenzer Wald, atraktivní oblast malebných vesniček s možností procházek a odpočinkovou venkovskou atmosférou, kterou byste měli zařadit do míst, která chcete spatřit na vaší jedinečné a nezapomenutelné letní dovolené v Rakousku.

Zdroj: Shutterstock Autor: emperorcosar

Tyrolské Alpy jsou nazývány rájem rakouského cestovního ruchu. Jsou střediskem alpinismu, vysokohorské pěší turistiky, ale též starodávných zvyků, folklorních slavností a malebných městeček. Převládající krajinou je zde vysokohorský terén s ledovci a sněhem.

Rakousko patří mezi stěžejní turistické destinace Evropy. Nejoblíbenějšími místy pro letní dovolenou v Rakousku jsou alpské spolkové země Korutansko, Tyrolsko, Salcbursko, Vorarlbersko. Nabízí nesčetné možnosti trávení volnočasových aktivit jako jsou horolezectví, turistika a lyžování.

Ať zavítáte kamkoliv v rakouských zemích, vaše letní dovolená bude bezpochyby ve znamení relaxace, obdivování tamní krajiny a příjemné atmosféry. Rakousko se svou rozmanitostí vás nadchne a budete se sem rádi vracet.

 • Národní parky v Rakousku

Patříte-li mezi příznivce a ochránce přírody, tak jistě využijete možnost strávit jedinečnou letní dovolenou v národních parcích Rakouska.
Největším evropským národním parkem je Hohe Tauern s unikátními druhy fauny (kamzík, kozorožec, svišť) a flóry (koniklec, protěž, hořec).
V Höhe Tauern národním parku (1 787 km2) si můžete prožít nádherný čas během celého roku.
Vždy zde návštěvníci naleznou širokou škálu volnočasových aktivit, které mohou provádět.
V zimním období zde kromě vycházek, podnikání vysokohorských túr můžete lyžovat v Alpách se skipasem.

Za vidění určitě stojí také zimní krajina národního parku Kalkalpen (210 km2), charakteristická lesy, horami, výskytem ohrožených druhů jako rys, orel skalní, různých druhů sov a datlů.
Také zde mohou návštěvníci provádět sportovní aktivity, v zimě běžkové lyžování.

Dalšími parky jsou Donau-Auen, Gesäuse a Neusiedler See – Seewinkel a Thayatal, který je nejmladším národním parkem Rakouska. Národní rakouské parky jsou jako stvořené pro trávení volného času na letní dovolené v Rakousku, určitě stojí za to tam zavítat.

Naturpark Weißbach je přírodním parkem Rakouska – už jenom samotný název v nás vyvozuje nádhernou představu relaxace a pohodové atmosféry. V kombinaci s rakouskou krajinou v okrese Zell am See se toto slovo stává extrémně lákavé pro dovolenou. Jedná se o největší přírodní území se třemi alpskými komunitami Kallbrunnalm, Litzlalm a Kammerlingalm a je označen za oblast ochrany krajiny.

Hohe Wand Naturpark (Skywalk, Gutensteinské Alpy) v okrese Wiener Neustadt-Land patří mezi rakouské přírodní rezervace a dovolená zde je úchvatná. Můžete si představit větší relax než přírodu, cyklistiku, turistiku a ochutnávání místních specialit? Právem je tento přírodní park nazýván rájem pro mladé i rodiny s dětmi, každý si zde najde své sportovní vyžití. Toto místo s impozantními útesy nabízí relaxaci a zábavu pro všechny věkové skupiny. Přírodní park je otevřen 365 dní v roce.

Silnice postavená v roce 1932 vás zavede na příjemnou túru do výšky asi 1000 m nad mořem. Rozhledna, útes Felsenpfad a vyhlídková plošina Skywalk poskytují fascinující výhled. Vyhlídková plošina Skywalk na Hohe Wand je speciálním zařízením přírodního parku, je postavena ve skále a dává vám pocit, že jste ve vzduchu. Odtud máte impozantní, dechberoucí výhled do hlubin a přes vídeňské Alpy. Za dobrého počasí je možné dohlédnout až na jezero Neusiedl. Hohe Wand Natrpark je rájem pro zvířata, děti (možno zde pořádat narozeninové párty). Pro více informací navštivte webové stránky

http://naturpark-hohewand.at/.

 • Relaxační pobyty

Pokud chcete zavítat do Rakouska v rámci lázeňského pobytu, tak je možno vřele doporučit jedinečnou letní dovolenou v lázeňských městech Badgastein, Bad Ischgl nebo Baden bei Wien. Badgastein je světově proslulý lázeňský rezort s 18 radioaktivními prameny, které léčí revmatismus, poruchy krevního oběhu, nervové choroby a též dnu. V Bad Ischglu jsou nejstarší solné lázně v Rakousku proslavené pobyty císařské rodiny a šlechty v době monarchie. Jedná se o velmi vyhledávanou lokalitu, kde se léčí potíže dýchacích cest a revmatismus. V Baden bei Wien je kromě lázní i kasino, návštěvníci si zde mohou užít relax spjatý s wellness procedurami. Dalšími lázeňskými komplexy hojně navštěvovanými turisty jsou termální lázeňský komplex Loipersdorf, lázeňské středisko Bad Gleichenberg či lázeňské místo Bad Sauerbrunn v okrese Mattersburg.

 • Výjimečné přírodní úkazy, Jezera Wolfgangsee, Mondsee, Attersee

Chtěli byste v rámci své letní dovolené navštívit nějaké výjimečné místo? Nedaleko Salcburku je situována největší ledovcová jeskyně Eisriesenwelt. Jeskyně v půvabné krajině je přístupná široké veřejnosti, je možno se k ní dostat pěšky nebo lanovkou, ze které můžete obdivovat nádherný panoramatický výhled do okolí. Prohlídku jeskyně ocení zejména děti, neboť se mohou kochat unikátními rampouchy různorodých velikostí, ledovými vodopády, které jsou skutečně nevšedním zážitkem pro každého. Také jezera Wolfgangsee, Mondsee a Attersee nabízí nepřeberné množství sportovních aktivit na vaší dovolené.

 • Vídeňský les (Wienerwald)

Říká vám něco název Wienerwald? Pokud ne, tak byste měli vědět, že se jedná o Vídeňský les, vrchovinu ležící jihozápadně od Vídně, do které se soustřeďuje intenzivní turistický ruch z celého světa, protože tato oblast je známa pro utváření rekreačního zázemí Vídně. Návštěvník zde může obdivovat místní vinice, vřesoviště a borové lesy.

 • Mühlviertel

Jste obdivovateli malebné šumavské krajiny v České republice? Potom si jistě za destinaci pro svou letní dovolenou v Rakousku vyberete fascinující krajinu rakouského podhůří Šumavy na pomezí naší republiky a Rakouska. Tato oblast je známa pod názvem Mühlviertel (Mlýnská čtvrť). Pokud budete ubytovaní v blízkosti rozhledny Sternstein v tomto regionu, tak byste rozhodně neměli propást příležitost se sem vypravit.

 • Romantické údolí Wachau

Jauerling-Wachau Nature Park se nachází v okrese Krems-Land a nabízí nepřeberné množství aktivit pro dospělé i děti.
Jednou z možností trávení času je Tematická cesta a druhou možností, jsou pak Turistické stezky v rámci Přírodního parku Jauerling-Wachau.
Tato vede po slunných vinicích, podél kamenných teras a suchých kamenných zdí, meruňkových sadů, přírodních bukových lesů. Kochat se můžete výhledy na zříceniny hradů a zámků, s výhledem na volně tekoucí Dunaj, přes Alpy a na Waldviertel.

Po pěší túře můžete zamířit do nejlepších Wachau vináren a na Waldviertler. Většina taveren a tradičních hostinců je turistům k dispozici v Naturparkhaus am Jauerling celoročně.
Kromě toho se zde návštěvníci mohou těšit z nejkrásnějších historických vesnic v Rakousku oceněných Dörfer Österreichs freuen – jako světového dědictví UNESCO Wachau.
Digitální plánovač tras, směry a GPS lokaci do kruhových linek můžete najít na interaktivní turistické mapě v areálu přírodního parku.
Wachau se nachází na dolnorakouském údolí s dechberoucí krajinou tvořenou řekou Dunaj a patří mezi TOP destinace Rakouska. Dominantou údolí Wachau jsou hlavně architektura měst a vesnic a pěstování vinné révy.

 • Bodamské jezero

Hlavním turistickým cílem v letních měsících se stává Bodamské jezero v severozápadním okraji spolkové země.
Dalším cílem v okolí je také město Bregenz – centrum turistického ruchu i kulturního života.
Bregenz je známé pro konání Bregenz Festivalu, největší Vorarlberské kulturní události, konané každoročně od konce července do srpna. Všechny žánry od opery po muzikály jsou ke shlédnutí na plovoucím jevišti přímo na Bodamském jezeře.
Na západě je situována oblast Bregenzer Wald, atraktivní oblast malebných vesniček . Tady můžete strávit procházky a odpočinkovou venkovskou atmosférou.
Tato oblast je rájem rakouského cestovního ruchu, střediskem alpinismu, vysokohorské pěší turistiky, ale též starodávných zvyků, folklorních slavností a malebných městeček.

 • Soutěska Ysperklamm

V Ysperklammu absolvujete si 2 km dlouhou cestu do údolí soutěskou, kde řeka Ysper překonává asi 300 svislých metrů krajiny. Na bezpečných lávkách a mostech z různých materiálů (dřevo, žula) budete vidět vodopády a kaskády, jedinečné stromy a skalní útvary. Připojte se k dalším turistům přes dolní část rokle a poznejte scénické a přírodní prvky Ysperklamm s působivou přírodní krásou.

 • Kittenberské zahrady, Kremže, Tulln

Kittengerger a Tulln Gärten jsou řazeny mezi nejkrásnější zahrady v Rakousku. Nacházejí se na jihu regionu Waldviertel, nedaleko města Kremže (Krems). Celý komplex zahrad (přes 50 ha) byl navržen Reinhardtem Kittenbergerem. Zahrady jsou realizovány na principu souladu s 5 živly (oheň, voda, země, vzduch, energie) a 5 smysly (chuť, čich, zrak, hmat, sluch). Kittenberské zahrady tvoří komplex 40 tematicky zaměřených zahrad.

 • Vodopády řeky Pernitz

Turistika ve Vídeňském lese a přes soutěsku Steinwadklamm (mezi městy Pernitz a Furth) je to pravé pro aktivní dovolenou. Při tomto adrenalinovém výšlapu si můžete zvolit náročnější cestu po žebřících a můstcích nebo pohodový, nenáročný a odpočinkový výšlap po schodech bokem stěny až ke skalnímu průchodu zvanému Turecká jeskyně.

 •   Cyklotrasy Koglweg, Donauradweg

Koglweg v Burgenlandsku – cyklotrasa spojuje B10 Neusiedler See Radwanderweg s B30 Koglweg. Trasa měří 42 km, zkušený cyklista ji může zdárně zdolat za 4 hodiny. Stoupání je 584 m, obtížnost je na stupni 2, kondice potřebná pro zvládnutí této cyklotrasy by měla být 4.  Cyklotrasa Donauradweg – Dunajská cyklostezka – oslavila v roce 2014 už své 30. výročí. Stále je jednou z nejoblíbenějších dálkových cyklistických tras v Evropě. Jedná se o známou cyklostezku vedoucí podél řeky z Německa přes Rakousko až do Maďarska.

 

 

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close