Kam v Rakousku

Muzea v Rakousku

Na území Rakouska se nachází velké množství muzeí k navštívení. Pojďme si říci nějaké informace o top muzeích na rakouském území.

TOP muzea v Rakousku

1.) Leopold Museum

Leopoldova kolekce je jednou z nejdůležitějších sbírek moderního rakouského umění ve světě.
Více než 5 000 exponátů bylo shromážděno Rudolfem a jeho manželkou Elisabeth Leopoldovou po dobu pěti desetiletí. Dnes má Leopoldovo muzeum světovou pověst a je jednou z hlavních atrakcí Vídně.
Jádro sbírky tvoří nejdůležitější kompilace děl Egona Schieleho na světě. Kromě jeho děl zde mohou návštěvníci spatřit také významná díla Gustava Klimta, Albina Egger-Lienzeho, Oskara Kokoschky, Richarda Gerstla a Alfreda Kubina.

2.) MuseumsQuartier

Rozprostírá se na více než 90 000 m2 ve Vídni a zahrnuje 60 kulturních institucí.
MuseumsQuartier Wien je jednou z největších lokalit současného umění a kultury na světě. Tato muzejní čtvrť se specializuje na výtvarné umění, architekturu, hudbu, módu, divadlo, tanec, literaturu, dětskou kulturu, herní kulturu a pouliční umění až po design a fotografii.
MuseumsQuartier je otevřeno nepřetržitě a vstup je zdarma.  MuseumsQuartier Wien (MQ) je jedinečným souborem, který stojí za vidění.

3.) Kindermuseum

Dětské muzeum ZOOM Vídeň vybízí všechny rodiny s dětmi k návštěvě.
Dětské muzeum ZOOM bylo založeno v roce 1994 jako první rakouské muzeum pro děti a ročně ho navštíví více než 100 000 návštěvníků.
ZOOM dětské muzeum je tedy nejen mezi předními a nejúspěšnějšími institucemi Vídeňské muzejní čtvrti, ale také má vynikající pověst v celé Evropě jako mimořádně inovativní kulturní zařízení.

4.) Heeresgeschichtliches Museum

Pokud máte děti, které se zajímají o techniku, vojenské a námořní artefakty spjaté s důležitými momenty významných bitev v celosvětovém měřítku, tak určitě musíte zavítat do Muzea vojenské historie ve Vídni (Heeresgeschichtliches Museum), kde se spojují do jedinečného celku vojenské dějiny, technologie a věda, umění i architektura.
Ve sbírkách hlavní budovy si mohou nadšenci historie, především vojenských a námořních sbírek, prohlédnout přibližně 500 roků rakouských a evropských dějin. Budova je jako umělecké dílo zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

5.) Naturhistorisches Museum

Přírodovědné muzeum ve Vídni je velkolepá podívaná převážně pro děti, protože muzeum je domovem světoznámých a jedinečných objektů.
Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími z nich jsou zde 29 500 let stará Venuše z Willendorfu, Stellerova mořská kráva, která vyhynula před více než 200 lety a obrovské kostry dinosaurů.
Dalšími nejvýznamnějšími lákadly v 39 výstavních halách jsou největší a nejstarší sbírka meteoritů na světě, včetně velkolepého meteoritu „Tissint“ z Marsu, stejně jako stálá antropologická výstava o původu a vývoji lidské rasy či nová prehistorická výstava s vitrínami Venuše a zlata.
Přírodovědné muzeum ve Vídni představuje opravdový skvost mezi muzei ve Vídni, kromě Darwinova odkazu je možno zde navštívit také další expozice, a to expedice z 19. století či muzeum osvícenství a vědecké centrum. Rozhodnete-li se pro návštěvu, měli byste určitě počítat s delším časem stráveným v této jedinečné scenérii vědeckého poznání.

6.) Technisches Museum Wien

Technické muzeum ve Vídni je místem, které má každému návštěvníkovi co nabídnout.
Prohlídky jsou pořádány jednak pro jednotlivce, ale také pro skupinové výpravy (školní exkurze).
Zájemci o prohlídku si mohou vybrat ze stálých expozic nebo aktuálně uspořádaných. Mezi permanentní prohlídky exponátů patří expozice Každodenní život (Hudební nástroje, Příroda, ON/OFF, Těžký průmysl), Energie, V PRÁCI, V pohybu, Dobrodružství lokomotiv, Svět médií, Mini, Mini mobil či Mobilita.

7.) Kunsthistorisches Museum (KHM)

Jsou zde ke zhlédnutí nejenom obrazy v obrazárně, plastiky, ale také císařská klenotnice, sbírky zbraní a zbroje, mincí, skvostných šperků, klenotů a starožitných věcí, ale možná nejvíce vás nadchnou staré zlaté poklady, které byly nalezeny v Uhrách v různých historických epochách.

8.) Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum

Tyrolské státní muzeum Ferdinandeum v Innsbrucku se skládá ze sedmi rozličných sbírek z historie Tyrolska – od dob pravěku přes užité umění, dobu středověku až po modernu. Můžete zde zhlédnout Muzeum v arzenálu (historické a technické sbírky o kulturních dějinách Tyrolska) nebo  v pobočce ve Feldstraße přírodovědné sbírky. Další zajímavostí je zde hudební salónek s nástroji Jakoba Stainera  a hlavně díla významných umělců jako byl Rembrandt.

9.) Oldtimermuseum Ardagger – Dolní Rakousy

Muzeum motocyklů v Dolních Rakousích. Oldtimer bleší trhy s částmi pro motocykly a automobily jsou zde pořádány často. Vystavované modely motocyklů jsou stále funkční!

10.) Lentos Kunstmuseum Linz – Horní Rakousy

Muzeum umění Lentos je muzeum moderního umění v rakouském Linci. Bylo otevřeno v květnu 2003 jako nástupce Nové galerie města Linz, má průhlednou skleněnou fasádu, která je v noci osvětlena.
Nachází se přímo na Dunaji mezi mostem Nibelungen a Brucknerhaus.

11.) Landesmuseum Burgenland

Landesmuseum Burgenland v Eisenstadtu ukazuje původ Burgenlandu v panonské oblasti.
Mezi jeho expozice patří na jedné straně přírodní historie jako geologie či biologie země a na druhé straně  archeologie, umění, kultura, folklór, hospodářská a současná historie.

12.) Österreichisches Jüdisches Museum

Rakouské židovské muzeum se nachází v Burgenlandu v Eisenstadtu na adrese Unterbergstraße 6.
Muzeum bylo založeno v roce 1972 jako první židovské muzeum v Rakousku po roce 1945.
Rakouské židovské muzeum má asi 1000 čtverečních metrů výstavního prostoru, v prvním patře jsou bývalá soukromá synagoga Samson Wertheimer, stálá expozice, mediální místnost a přístupná část knihovny.
Oba kultovní objekty synagogy, stejně jako téměř všechny objekty permanentní výstavy, pocházejí z vlastnictví bývalého Burgenlandu a západní maďarské židovské komunity.

13.) Freilichtmuseum in Stübing

Pokud chcete zhlédnout rakouský skanzen podobný českému v Rožnově pod Radhoštěm, tak musíte zavítat do Stübingu v okrese Graz-Umgebung, kde se nachází jedno z nejkrásnějších míst vykreslujících rakouské dědictví z venkovských oblastí. Nachází se zde velké množství historicky cenných chalup.

14.) Robert Musil Literature Museum

Robert Musil Literature Museum se nachází v Klagenfurtu am Wörthersee v Korutanech, a to v rodišti rakouského básníka světového významu, divadelního kritika a klasického moderního umělce Roberta Musila. Budova muzea je ve vlastnictví města Klagenfurt.

15.) Rolls-Royce Museum

Myšlenku Rolls-Royce muzea iniciovali bratři Bernhard a Johannes Vonier společně s vedoucím muzea Wolfgangem Berneckerem. Hlavním principem muzea je – HISTORIE – KVALITA – SMĚŘOVÁNÍ DO BUDOUCNOSTI. Pro vášnivé obdivovatele aut značky Rolls-Royce je návštěva tohoto typu muzea určitě jedinečným zážitkem.

16.) Vorarlberg Museum

Voralberg Museum se nachází v okrese Bregenz. Vorarlberg Museum má ve svých rozsáhlých sbírkách regionální cenné artefakty z Vorarlberska, kolekce se zaměřením na archeologii, historii, historii a folklór Vorarlbergu. Jsou zde pořádány tematické výstavy, terénní programy pro návštěvníky. Muzeum se snaží navazovat spolupráci i s ostatními muzei, univerzitami a výzkumnými ústavy v tuzemsku i zahraničí.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button