Kam v RakouskuŠtýrsko

Hřebčín Piber

Kdo by neznal název Piber? No jistě, každý zná Hřebčín lipicánů Piber (Lipizzan Stud Piber). Lipizzaners jsou nejstarším evropským kulturním plemenem koní, jejichž původ sahá až do roku 1580. Lipizzaner Stud Piber spojuje znalosti, které se v průběhu let nashromáždily. 

Spolupráce mezi Federálním studiem v Piberu a Španělskou jezdeckou školou ve Vídni představuje unikátní cyklus. Pouze nejlepší hřebci prezentují lekce ve Španělské jezdecké škole, a pak se vracejí do Piber jako hřebci pro jednu nebo několik chovných sezón.
Srdcem plemene Lipizzaner jsou však klisny. Zaručují speciální vzdělání na Španělské jezdecké škole. Již v polovině 18. století se zde vychovávali císařští koně. Chov koně trvá tři roky a po celou dobu jsou koně v péči jednoho z kvalifikovaných pracovníků. Když začíná výkonnostní test klisen, koně si nejprve pomalu zvyknou na své nové okolí. 
Ať už se jedná o vyjížďky na koních pro nejmenší, jízdu na koni nebo skupinové výlety na koních – pro milovníky koní je v Frohnleiten něco zajímavého.

Jezdecký sportovní klub Frohnleitner-South nabízí dobře udržované venkovní plochy, jezdecké stáje, četné akce a turnaje (Tel: 03126/2813 nebo 0664/3928548).
Rodiny s dětmi si zde přijdou na své. Děti ve věku od 3 do 6 let jsou přijímány na dospělé kolo („Lap Child“). Děti od 6 do 12 let jsou přijímány se sníženou sazbou. Děti do 3 let nejsou povoleny. Zvýhodněné vstupenky jsou k dispozici pro děti ve věku od 16 do 18 let (je nutné předložit fotografii).

Ponořte se do světa Lipizzan!

Zdroj: Shutterstock Autor: guentermanaus
Zdroj: Shutterstock Autor: DeepGreen

ZÁMEK PIBER (Piber Castle) sloučil po mnoho let pod jednou střechou čtyři instituce: vedení hřebčína, presbytář, veřejnou základní školu a vojenskou správu. Vedení hřebčína zůstává na zámku, plemenná kniha s původní plemennou knihou Lipizzaner se nachází ve druhém patře a není přístupná návštěvníkům. Vedení hřebčína a marketingová a turistická kancelář jsou v přízemí. Byty k pronájmu jsou umístěny v prvním a druhém patře. 

Latinský nápis těsně nad zámkem je možno přeložit následujícím způsobem: „Tato stavba byla postavena Franciscusem, rozšířena a zdokonalena Antoniem a ozdobena Kilianem.“ Tato jména odkazují na bývalé opaty, kteří sloužili v Piberu.

Pokoje na zámku s nádhernými štukovými stropy se nacházejí v prvním patře jižního křídla a slouží jako luxusní obřadní místnosti, které lze dnes pronajmout pro semináře, výstavy a slavnostní akce. Vnitřní nádvoří a podloubí jsou stejně vhodné pro koncerty i jiné příležitosti, což poskytuje výjimečné pozadí s nádhernou akustikou. Civilní sňatky a svatební hostiny se také konají na zámku Piber na vyžádání.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button