Dolní RakouskoLetní dovolená v Rakousku

Pohoří Rax

Oblast rakouských vápencových Alp Rax nabízí širokou škálu aktivit k vyžití - turistiku, relaxaci, ferraty, cyklistiku, lanovky. To vše zasazeno do úchvatných přírodních scenérií.

Možná vás na první přečtení zaujme název.
Rax je pohoří v severních vápencových Alpách na hranici rakouských spolkových zemí Dolní Rakousy a Štýrsko. Jeho nejvyšší vrchol je Heukuppe (2 007 m).
Rax, spolu s nedalekým Schneebergem, jsou tradiční horolezeckou a horskou oblastí a nazývají se Wiener Hausberge (místní vídeňské hory).
Jsou odděleny hlubokým údolím Höllental (“Hell valley”), jedná se o údolí v Alpách podél řeky Schwarza. Höllental v Dolním Rakousku je úzké údolí mezi strmými vápencovými masivy Schneebergu a Raxu, kterým protéká řeka Schwarza, působí na zdejší turisty naprosto úchvatným dojmem.

Rozkládá se na celkem 16,5 km mezi Schwarzau im Gebirge a Hirschwangem a díky své přírodní kráse byl zařazen do oblasti Natura 2000 Severovýchodních hraničních Alp: Hohe Wand – Schneeberg – Rax (Nordöstliche Randalpen: Hohe Wand – Schneeberg – Rax ).
Největšími bočními údolími jsou údolí Weich, Großes Höllental (který je však mnohem menší), údolí Kesselgraben, Nasswald a Voisbach.
Dobře rozvinutá silnice, Höllental Straße (B27), sleduje průběh řeky a je obzvláště oblíbená u motorkářů.
V údolí a jeho postranních zákoutích jsou důležité zdroje zásobování pitnou vodou (Fuchsův průsmykový pramen, Kaiserbrunn a Wasseralmův pramen).  Voda odsud je dodávána do hlavního rakouského hlavního města Vídně přes první vídeňský horský pramen (I. Wiener Hochquellenwasserleitung).

Vzhledem k tomu, že údolí Höllental je oblíbenou turistickou destinací, existuje několik restaurací podél silnice.
V Naßwaldu se nachází Gasthof zur Singerin a Weichtalhaus na začátku údolí Weich a v Kaiserbrunnu je Landgasthof Kaiserbrunn.
Höllental je výchozím bodem pro alpské túry do pohoří Schneeberg a Rax.
Řeka Schwarza se v této oblasti využívá k plavání a divoké vodě na kajaku a pro muškaření. 

Veřejnou autobusovou linkou prochází Höllental z Rohr im Gebirge a Schwarzau im Gebirge na stanici v Payerbach-Reichenau, která jezdí několikrát denně v obou směrech. Kromě toho jezdí Höllental železnice na letní víkendy ze železnice Semmering na začátek Höllentalu.

Lanovka Raxseilbahn, která začíná v Hirschwangu na severovýchodním úpatí hor a byla první v Rakousku (stavba začala v roce 1925).
Je hojně navštěvována návštěvníky rozsáhlé náhorní plošiny Rax ve výšce asi 1500 metrů.
Tato oblast je zvláště oblíbená u turistů z Dolního Rakouska a Vídně.
V Raxalpe kabinové lanovce v rámci horské exkurze mohou všichni návštěvníci obdivovat panoramata krásné horské krajiny.
Strmé strany náhorní plošiny nabízejí lezecké túry různých obtížností.
Tyto steige (horské stezky) a hütten (alpské chaty) nabízející základní ubytování, byly postaveny a udržovány v různých rakouských alpských klubech. Byly postaveny na konci 19. a počátku 20. století.

Tyto chaty jsou vesměs základního vybavení a jejich rezervaci je možné provést jen napřímo.
Zde je jejich přehled:

Horské chaty

Horská stanice Raxseilbahn, 1 540 m

Ottohaus, 1640 m – velice pohodlně přístupná, nachází se kousek od stanice turistické lanovky. 

Gloggnitzer Hut, 1,548 m

Habsburg Haus, 1 785 m (Zajímavost: Návštěvníci zde mohou spatřit kříž, který značí místo, kde bývalý nájemník umřel na hypotermii během zimní bouře 8. února 1919)

Karl Ludwig Haus, 1 804 m

Viz Hut, 1 643 m

Waxriegelhaus, 1 361 m

Wolfgang Dirnbacher Hut, 1 477 m (v současné době slouží pouze jako úkryt před nepřízní počasí) – je zde možno najít vyhlídkovou plochu chaty, ze které uvidíte daleko do okolí.

Ubytování Rax

V Raxalpe se nachází celá řada krásných a stylových penzionů s vlastní restaurací, kde můžete nalézt svoji oázu klidu a odpočinku na dovolené s rodinou.
V ubytování je většinou zahrnuta bohatá snídaně, v některých z penzionů dokonce i večeře:)

Doporučujeme vyzkoušet penzion Scharfegger’s Raxalpenhof, Familie Stoier, Landhaus Blauer Spatz, Landhaus Dodo a Althammerhof.

Z hotelů pak Seminar-Park-Hotel Hirschwang a Hotel Payerbacherhof.

Proč zavítat do oblasti Raxalpe?
Turistika – relaxace – ferraty – cyklistika – lanovka – jedinečná přírodní scenérie…
Neváhejte a vydejte se na cestu.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button