Vídeň

Přírodovědné muzeum ve Vídni

Německy Naturhistorisches Museum in Wien, ve zkratce NHMW.

Přírodovědné muzeum ve Vídni je velkolepá podívaná převážně pro děti, je domovem světoznámých a jedinečných objektů.
Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími z nich jsou zde 29 500 let stará Venuše z Willendorfu, Stellerova mořská kráva, která vyhynula před více než 200 lety a obrovské kostry dinosaurů.
Dalšími nejvýznamnějšími lákadly v 39 výstavních halách jsou největší a nejstarší sbírka meteoritů na světě, včetně velkolepého meteoritu „Tissint“ z Marsu.
Je zde i stálá antropologická výstava o původu a vývoji lidské rasy či nová prehistorická výstava s vitrínami Venuše a zlata.

Doba však nezůstává neměnná.
Proto při příležitosti 125. výročí založení muzea bylo otevřeno nové digitální planetárium představující plnohodnotnou projekční technologii.
Tato umožní novým návštěvníkům příležitost zahájit fascinující virtuální cesty v ohromujícím vědeckém detailu na okraji galaxie Mléčné dráhy nebo Saturnových prstenců.
Oddělení muzea jsou domovem zhruba 60 vědců, kteří provádějí základní výzkum v celé řadě oblastí souvisejících s vědami o Zemi, vědami o živé přírodě a humanitními vědami.
To činí muzeum významnou veřejnou institucí a jedním z největších neuniverzitních výzkumných center v Rakousku. 

Zdroj: Shutterstock Autor: S-F

Možná vás bude zajímat historie vzniku tohoto muzea.
Vídeňské přírodovědné muzeum je utvářeno vášní pro sbírku proslulých monarchů, nekonečnou touhou po znalostech slavných vědců a dobrodružstvím cestujících výzkumníků. V duchu nápisu vytesaného v přední části muzea NHMW badatelé věnovali po staletí sebe sama a svou práci “do oblasti přírody a jejího zkoumání“.
Zatímco v 19. století byla tato snaha vyjádřena velkými imperiálními výzkumnými expedicemi do málo známých koutů Země ve jménu rakouského císaře.

Dnes je možné toto poznání najít v moderních metodách DNA analýzy pro zkoumání dříve neznámých biologických sekvencí nebo výzkumu meteoritů. Tyto poskytují pohledy na neznámé světy, zkoumají hranice vesmíru a jeho vnější extrémy.

Pokud se hovoří o vývoji přírody, tak jistě každého napadne spojitost s Charlesem Darwinem, autorem teorie evoluce druhů.
Den 12. února je Mezinárodním dnem Darwina a shoduje se s narozeninami tohoto slavného britského přírodovědce. Málokdo však ví, že Darwin se v mládí toužil stát lékařem, ale nakonec zvolil dráhu přírodovědce. Hodně četl a velmi ho zaujalo pojednání tehdejšího předního ekonoma, který tvrdil, že pokud bude docházet k narůstání počtu obyvatel světa, tak nebude pro všechny dostatek potravy a nastane boj o přežití a přežijí pouze silní. Darwina začala tato myšlenka zajímat a pomyslel si, že tento princip musí platit také v přírodě. Po dobu pěti let se plavil na lodi po světě a sledoval vývoj fauny a flóry na jednotlivých místech.

Ze svých zápisků poté zkoncipoval svou první knihu o původu druhů a věnoval se v ústraní své badatelské a experimentální činnosti. Když došlo k otevření Naturhistorisches Musea ve Vídni v roce 1889, tak bylo právě toto muzeum vůbec prvním muzeem, které se plně věnovalo teorii evoluce. Z velké části díky vizi prvního ředitele muzea Ferdinanda von Hochstettera, který byl nadšeným příznivcem Darwina od samého počátku.

V NHMW se mohou návštěvníci setkat s odkazy na Darwina prostřednictvím následujících deseti zastavení:

  • Návštěvníci zde mohou spatřit sochařské dílo rakouského sochaře Johannese Benka, znázorňující opici, která nastavuje zrcadlo chlapci, který si zakrývá oči a nechce vidět svou vlastní reflexi a opici. Opice za chlapcem drží otevřenou knihu nazvanou “Darwin. Sestup člověka.“ Návštěvníci jsou konfrontováni s tím, že lidé pocházejí ze zvířat.
  • Vývoj nerostů – Hala – Země je domovem mnohem více minerálů než kterákoliv jiná planeta v naší sluneční soustavě. Toto je důsledkem toho, že více než 50 % všech minerálů na Zemi existuje jen kvůli životu a neustále se měnícím podmínkám na naší planetě.
  • “Sestup člověka“ – Hala 14 a 15 – Antropologie – podrobně se zaměřují na původ lidstva. Určitě vás zaujme vědecky přesná rekonstrukce našich předků a možnost projít se savanou s Lucy, slavnou zástupkyní rodu prvního člověka.
  • Dinopták – Hala 10 – zobrazuje model opeřeného dinosaura a podávající důkaz. že ptáci jsou žijícími dinosaury.

  • Rozvoj v kambriu (Cambrian Explosion) – Hala 7 – obsahuje slavné fosilie Burgess Shale z kanadských Rocky Mountains. Tato přes 500 milionů let stará zvířata z období kambria patří mezi nejstarší mnohobuněčné zvířecí fosilie od doby, kdy se ve zvířecím světě začaly objevovat první struktury s tvrdými schránkami.        
  • Živoucí fosilie – Hala 26 – pravděpodobně nejznámější ryba podle evolučních biologů. Do úžasného znovuobjevení latimérie podivné v roce 1938 se dlouho věřilo, že řád lalokoploutvých (Coelacanths) vymizeli před miliony let.
  • Osobní setkání – Hala 27 – dva druhy leguánů z ostrovů Galapágy, se kterými se Darwin setkal během své cesty po světě na lodi Beagle.
  • Haeckel Hall – Hala 21 – V německy mluvících zemích byl Ernst Haeckel jedním z hlavních zastánců darwinismu na přelomu 20. století. Nacházejí se zde kopie jeho slavných litografických výtisků pořízených z jeho knihy Art Forms in Nature.
  • Rakouský darwinista – busta Darwinova obdivovatele – ředitele tohoto muzea- Ferdinanda von Hochstettera – se nachází na schodišti v prvním poschodí. Busta byla vyřezána Viktorem Tilgnerem a kromě této busty je na schodech k Hale 50 instalována olejomalba Feridnanda von Hochstettera od Franze Rumplera.
  • Darwin – jediný žijící vědec – fasáda NHM ve Vídni je pokryta sochami a portréty slavných vědců. Jediným vědcem, kterému byla po celou dobu života vzdána tato čest, byl Charles Darwin. Jeho portrét je poslední v chronologické sérii, která obklopuje fasádu směřující k silnici Burgring. 

Přírodovědné muzeum ve Vídni představuje opravdový skvost mezi muzei ve Vídni. Kromě Darwinova odkazu je možno zde navštívit také další expozice 19. století či muzeum osvícenství a vědecké centrum. Rozhodnete-li se pro návštěvu, měli byste určitě počítat s delším časem stráveným v této jedinečné scenérii vědeckého poznání.

Muzeum nabízí pro rodiny s dětmi netradiční noční prohlídky v muzeu jedenkrát do měsíce.
Tyto jsou v době 19:00-20:30, rodiny si s sebou musí vzít spací pytle, nápoje a svačinu.
Cena za tuto noční prohlídku činí €75 na osobu, děti musí přijít s doprovázející osobou a lístky je zapotřebí zakoupit s předstihem v obchodě muzea NHM Vienna Shop. 

Klasická otvírací doba:

Čtvrtek – Pondělí  09:00 – 18:30
Středa   09:00 – 21:00
Úterý – ZAVŘENO

Ceník vstupného:

Dospělý: 12€
Senioři:  10€
Držitelé Vienna Card:  10€
Děti a mládež do 19let: vstup ZDARMA
Studenti 19 – 27 let: 7€

 Oficiální webové stránky zde.

Zajímavé informace o rakouské metropoli: Hlavní město Vídeň

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button