Burgeland

Österreichisches Jüdisches Museum

Rakouské židovské muzeum se nachází v Burgenlandu v Eisenstadtu na adrese Unterbergstraße 6.

Muzeum bylo založeno v roce 1972 jako první židovské muzeum v Rakousku po roce 1945. Muzeum se nachází v budově Wertheimerhaus nebo Wertheimer’schen Freihaus, které postavil Samson Wertheimer jako stavitel v roce 1719 a byl financován rodinou Esterházy. V Eisenstadtu byla zřízena soukromá synagoga se samostatnou ženskou místností, která je nyní součástí showroomů muzea. 

Rakouské židovské muzeum je tedy situováno na místě, kde se více než 250 let nachází známá židovská komunita. Muzeum bylo založeno v roce 1972 jako první židovské muzeum v Rakousku po roce 1945.

Navštivte Wertheimerhaus uprostřed bývalé židovské čtvrti v Eisenstadtu a na každém kroku se setkáte s minulostí. Zvláště stojí za to vidět synagogu, která zůstala v tzv.  „Reichskristallnacht“ nedotčena. Během návštěvy budete moci navštívit také sbírky muzea a získat představu o starých židovských domech a dvou židovských hřbitovech.

Rakouské židovské muzeum má asi 1000 čtverečních metrů výstavního prostoru, v prvním patře jsou bývalá soukromá synagoga Samson Wertheimer, stálá expozice, mediální místnost a přístupná část knihovny. Oba kultovní objekty synagogy, stejně jako téměř všechny objekty permanentní výstavy, pocházejí z vlastnictví bývalého Burgenlandu a západní maďarské židovské komunity.

Nejvýznamnější rodinou židovské čtvrti Eisenstadt v minulosti byla nepochybně rodina obchodníků s vínem – Wolfovi. Burgenlandský židovský doktor a spisovatel Richard Berczeller je nazval „Burgenland Rothschilds“. Rodina zanechala nejviditelnější stopy v historii židů Eisenstadtu. Rakouské židovské muzeum je také dnes založeno v tomto domě, který od roku 1875 patřil rodině Wolfových. Nejvýraznější osobností rodiny byl Alexandr Wolf, narozený v roce 1871, který se ve svých publikacích nazýval maďarským Sándorem. Jeho umělecká sbírka 26 000 objektů tvořila základ Burgenlandského provinčního muzea. Po konfiskaci jeho majetku musel utéct do Palestiny v roce 1938, kde zemřel v roce 1946. Krátce předtím napsal svým příbuzným v dopise, že už nemá v úmyslu vrátit se do Eisenstadtu. „… protože láska naší vlasti byla vykrvácela na nás …“ citoval Alexander Wolf.

V Eisenstadtu, hlavním městě Burgenlandu, od roku 1925 již neexistuje židovská komunita. Jeden z posledních Židů, který se vrátil po roce 1945 a žil zde, zemřel v dubnu 2005. Od února 2011 můžete zhlédnout virtuální prohlídku židovské synagogy, židovské čtvrti a dvou židovských hřbitovů!

Rakouské židovské muzeum je po celý rok otevřeno pro návštěvníky od května do října, pro skupiny (od 10 osob a pro školní skupiny) po předchozí dohodě.

Otevírací doba: 

Pouze pro skupiny dle schůzky:

Pondělí – čtvrtek 9:00 – 16:00 a pátek 9:00 – 13:00.

Úterý – neděle od 10:00 do 17:00.

Pondělí: zavřeno

Průměrná délka pobytu: 1 hodina

Cena bez karty: dospělí € 5; snížené vstupné € 3

Focusová výstava „Osudový rok 1938“ Kombi Ticket Rakouské židovské muzeum / Státní muzeum Burgenland: € 7 

Rodinné vstupné: € 8

Skupiny (od 10 osob): € 2,50

Školní skupiny: € 2

Doprovodné osoby a/nebo učitelé neplatí vstup.

Pro skupiny od 10 osob nebo více jsme rádi, že nabízíme prohlídky s průvodcem jak pro muzeum, tak pro židovskou čtvrť s dvěma židovskými hřbitovy.

Prohlídky s průvodcem musí být rezervovány nejméně 14 dní před požadovaným datem. Prohlídku můžete domluvit telefonicky, faxem nebo e-mailem.

Rakouské židovské muzeum je partnerem karty Neusiedler See a nabízí všem hostům, kteří pobývají v Burgenlandu, volný vstup při předložení této karty. Karta je k dispozici zdarma od začátku dubna do konce října 2019 ve všech partnerských společnostech kolem jezera Neusiedl. Více informací získáte na webových stránkách karty Neusiedler See.

Dále je muzeum smluvní stranou karty Burgenland.

Více informací můžete získat na telefonním čísle +43 2682 65145 nebo na webových stránkách www.ojm.at.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button