Letní dovolená v RakouskuŠtýrsko

Riesachwasserfall

Vodopády…
Už jenom vyslovení slova samotného v nás vyvolává pozitivní asociace.
Věděli jste, že také v rakouském Štýrsku můžete zavítat k vodopádům a užít si dokonce jejich blízkost přechodem v jejich blízkosti?

Vodopád Riesachwasserfall je největší vodopád ve Štýrsku, dělí se na velký (Great Riesach) a malý (Small Riesach) vodopád Riesachfall.

Vodopády se nacházejí v dolním Untertalu a představují soutok Riesachbachu v Untertalbachu u Schladmingu v Tauern Schladminger.
Vodopád Great Riesach má výšku přes 70 metrů.

CESTA K VODOPÁDŮM RIESACHWASSERFALL

Od parkoviště Riesach v Untertalu vás „Alpinsteig durch den Höll“ vede mnoha kroky, lezeckými cestami a visutým mostem podél vodopádu Riesach ke Gfölleralm na Riesachsee.

Toto stoupání vyžaduje jistou opatrnost a cesta na visutém mostě u vodopádů není vhodná pro kojence a psy.  Parkoviště je také výchozím bodem pro populární vysokohorský Klafferkesselwanderung, Preintaler a Gollinghütte. V hezkých dnech doporučujeme využít turistický autobus.

Tématická stezka „Divoká voda“ začíná ve Schladmingu a vede přes divoce romantický Talbachklamm do Untertalu. Turistická stezka ze Schladmingu po Untertale je obohacující turistickou a pěší cestou pro rodiny a mladé. 

Turistická stezka Alpinsteig Wilde Wasser začíná u parkoviště Seeleiten asi 10 km od Schladmingu,  spojuje se s Talbachklammem na výstupu z údolí do Schladmingu.
Stoupání probíhá od Gasthaus Riesachfall přímo na úpatí Riesachfälle. Chůze k malému Riesachfall je deset minut, k velkému Riesachfall přibližně 30 minut.

Přes Alpinsteig Höll a další turistické stezky se dostanete nad Riesachsee, ležící nad vodopády, obklopené Hochwildstelle a Greifenberg s Klafferkessel a Preintalerhütte.

ZAJÍMAVOST

Oblast v okolí hostince Riesachfall byla od roku 2010 do roku 2012 zachycována ve filmu v prvních částech koprodukční produkce ZDF-ORF Die Bergwacht.

LÁVKA NAD SOUTĚSKOU VODOPÁDU

Nejvyšší vodopád spolkové země Štýrsko je tvořený vodou ze dvou jezer – Riesachsee a Sonntagskarsee. 

Turistická stezka nad soutěskou vodopádu přestavuje asi kilometrový trail – musí se překonat visuté lávky, kovová schodiště, zajímavý lanový most jako z filmů o Indianu Jonesovi nad padesátimetrovou propastí. Adrenalinový trail je zakončen nedaleko vysokohorského jezera Riesachsee (1 338 m n.m.). 

 

DOPORUČENÍ

Po náročném výstupu si dejte oběd nebo odpolední svačinu v nedaleké horské chatě Gfölleralm s chutnými místními specialitami! 

HISTORICKÉ OHLÉDNUTÍ ZA VÝSTAVBOU VISUTÉHO MOSTU NAD VODOPÁDY

Když vystoupáte z parkoviště Seeleiten na vodopády a vysokohorskou stezku, spěchání a řev vodopádů je stálým společníkem. První konkrétní úvahy o lezeckém systému přes rokli Höllschlucht nad vodopádem Großer Riesach pocházejí z roku 1995. O rok později provedli Herbert Schütter a Sepp Schweiger první průzkum terénu a vytvořili náčrtky. Více o historii Wilder Wasser Untertala sdělují místní průvodci.:) 

ALPINGSTEIN HÖLL V ČÍSLECH

Délka stoupání je 1065 m, měřeno mezi mostem přes Große Riesachfall a Gfölleralm.

Na této trase je výškový rozdíl asi 155 m, které jsou překonány pomocí asi 500 kroků.

Pro stavbu bylo zapotřebí 900 pracovních hodin společnosti Bliem a 1 300 pracovních hodin strojních prací.

Během stavby byl používán pro přepravu materiálu vrtulník po dobu 20 hodin!

U vchodu do Alpinsteig je ocelový lanový visutý most o délce padesáti metrů.

Těsně před sjezdem pod Gfölleralm se nachází další ocelový most o délce 14 metrů.

Podél stoupačky projdete přes šest dalších mostů, které mají délky mezi 4,5 a 7 metrů.

V rokli jsou také dva Schaustege, každý o délce 5,5 m.

Přes 15 ocelových schodů o celkové délce 94 m stoupáte po Höllschluchtu.

Kromě toho bylo mimo jiné instalováno 500 ocelových bodů, 95 kusů kruhové oceli, 360 m plechu, 150 m modřínových sloupků, 150 m kabelové sítě, 300 m kabelového zábradlí, 80 m³ štěrku a 75 jednotlivých stupňů roštu, takže můžete nechat působivou přírodní podívanou v Höllschluchtu, aby na vás působila.

Aby byl zážitek pro všechny návštěvníky nejlepším možným, žádají místní občané, abyste horolezecký systém používali pouze do kopce a po cestě do údolí pokračovali variantou cesty po lesní cestě. Alpinsteig Höll je součástí několika výletů z parkoviště Seeleiten na Riesachtal:

Alpinsteig Höll: Divoká voda v Höllschluchtu

Tematická stezka Divoká voda: 14 km vody

Königstour Klafferkessel: Ve stopách doby ledové

 

Chcete-li zažít dobrodružnou výpravu na ocelových lanech, visutých mostech s hučením vody vodopádů Riesachwasserfall za zády ve stylu Indiana Jonese nebo indiánských kmenů, tak se vydejte k vodopádům, tento jedinečný a úchvatný přírodní úkaz stojí za to.

Ubytování Rohrmoos – Riesachwasserfall:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button