Kam v RakouskuSalzburg

Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Co byste neměli vynechat při prozkoumávání Salcburska? Věřte, že úchvatná podívaná se vám naskytne v světově největších krasových jeskyních Eisriesenwelt v okrese Sankt Johann im Pongau , které jsou dechberoucí a nápaditě osvětlené a pokud se vám naskytne možnost dostat se do těchto míst s expedicí, tak tyto jeskyně byste neměli nechat bez povšimnutí.

Salzbursko nabízí návštěvníkům dobrou směsici městského i alpského života.
Hudba je hlavním tématem v této spolkové zemi, která je rodištěm jednoho z největších hudebních géniů Wolfganga Amadea Mozarta.
Nicméně tento region má mnohem více k nabídnutí potenciálním cestovatelům.

Salzburg jako Mozartovo rodiště hostí každoročně Salzburg Festival v letním období proslulý vážnou hudbou a divadlem. Salzburg je nazýván barokním klenotem. Jih Salzburgu lemuje údolí Salzach, které nabízí dramatický, hornatý terén s historickými městy Hallein a Werfen.

Ledová jeskyně Eisriesenwelt v okrese Sankt Johann im Pongau

Obří ledová jeskyně, tak by se dal přeložit název Eisriesenwelt z němčiny.
Pyšní se světovým prvenstvím neboť se jedná o největší ledovou jeskyni na světě.

Částečně díky své izolované poloze ve vysokých horách a nedostatku zájmu o průzkum byla jeskyně zcela neznámá až do konce 19. století.
Teprve v roce 1879 průzkumník přírody Anton von Posselt-Czorich ze Salzburku pronikl do této temné jeskyně asi 200 metrů, kdy byl oficiálně objeven Eisriesenwelt. O rok později vydal podrobnou zprávu o svém průzkumu v alpském sdružení. Nicméně jeskyně byla brzy zapomenuta.

Zdroj: Shutterstock Autor: AdrianoK

Alexander von Mörk, zakladatel Salzburgské jeskyně Explorers, si uvědomil význam Posseltovy dokumentace. Pokračoval ve svém výzkumu v roce 1913, kdy se připojili další průkopníci v průzkumu jeskyně, jako Angermayer a Riehl.

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Po skončení první světové války se badatelé jako Friedrich a Robert Oedl a Walter Czernig pustili do skutečně rozsáhlých průzkumů labyrintů uvnitř tohoto jeskynního systému.

Vzhledem k tomu, že toto jedinečné přirozené místo stalo více známým, zvyšovala se i jeho hodnota turistické atraktivity. Průzkumná chata byla postavena již v roce 1920 spolu s prvními primitivními lezeckými instalacemi do jeskyně, aby bylo pro návštěvníky jednodušší dostat se do jeskynního komplexu.

Do roku 1924 byla celá ledová část jeskyně osázena jednoduchými dřevěnými prkny. Kromě chalupy průzkumníka bylo v roce 1925 vybudováno útočiště, které bylo pojmenováno podle Friedricha Oedla, jako uznání jeho výzkumu v Eisriesenweltu.

Asi 35 let bylo možno se do jeskyně dostat pouze pěšky. Počínaje rokem 1953 zpočátku nezpevněná jednosměrná komunikace umožnila přístup vozidel za poměrně dobrodružných podmínek; následovala lanovka v roce 1955.
Lokalita Eisriesenwelt patří k rakouským federálním lesům. Salzburská asociace pro výzkum jeskyně původně uzavřela smlouvu s touto agenturou.

V roce 1928, po zahájení specializované společnosti Eisriesenwelt, byla nájemní smlouva změněna na dlouhodobou dohodu. Spolkové lesy obdrží značné procento ročních vstupních poplatků.

Pokud zavítáte do těchto krasových jeskyní, odnesete si neskutečný zážitek na celý život.

Mapa ubytování Salcburk:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button