Kam v RakouskuSalzburg

Salzbursko – Katedrála sv. Ruperta a Virgila

Katedrála dominuje starému městu se svou výraznou, dvoupodlažní fasádou a mohutnou budovou.

Zdroj: Shutterstock Autor: S-F

Katedrála sv. Ruperta a Virgila v Salcburku

Salzburg se nazývá “Řím severu“ a řadíme ho velikostně jako čtvrté největší město Rakouska. Historické centrum Salzburgu bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996. Konzervativní Salzburg je světově proslulý jako rodiště Mozarta a The Sound of Music. Je zde možno vidět Mozartův rodný dům i náhrobky jeho nejbližších. Centrum Salzburgu tvoří náměstí Residenzplatz s dómem ze 17. století. Mezi nejhezčí místa v Rakousku řadíme budovu rezidence se zvonkohrou na náměstí, která hraje v pravidelných intervalech Mozartovou melodii. Salzburg je klenotem po stránce množství kulturních památek, které zde najdeme téměř všude.

Salzbursko nabízí návštěvníkům dobrou směsici městského i alpského života. Hudba je hlavním tématem v této spolkové zemi, která je rodištěm jednoho z největších hudebních géniů – Wolfganga Amadea Mozarta. Salzburg hostí každoročně Salzburg Festival v letním období proslulý vážnou hudbou a divadlem.

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Salzburg je nazýván barokním klenotem. Jih Salzburgu lemuje údolí Salzach, které nabízí dramatický, hornatý terén s historickými městy Hallein a Werfen.

Zdroj: Shutterstock Autor: nullplus

Salzburg neproslul pouze hudbou W. A. Mozarta, ale má toho mnoho co nabídnout potenciálním turistům. Rozhodnete-li se nějaký čas strávit v tomto městě a okolí, tak máte širokou škálu dobrodružných aktivit na výběr. Co takhle paragliding nebo běžecké lyžování, pěší turistiku či cyklistiku? Všemu se zde můžete věnovat při dovolené v Rakousku.

 

Zdroj: Shutterstock Autor: anyaivanova

Katedrála sv. Ruperta a Virgila v Salcburku dominuje starému městu se svou výraznou, dvoupodlažní fasádou a mohutnou budovou. Barokní čtverce, které ji obklopují, tvoří jedinečnou scénu, kterou festivaly využívají a hlavní infromací pro turisty je fakt, že je katedrála zapsána ve světovém kulturním dědictví UNESCO, tudíž není žádných pochyb o tom, že se jedná o architektonický klenot v Rakousku, který každopádně stojí za vidění.

Základní kámen katedrály byl položen v roce 1614. O čtyřicet let později byly dokončeny věže a okolní náměstí. Barokní stavba působí jasnými tvary, jednotným dekorem a světelnou fasádou z místního mramoru. Její architekt, Santino Solari, pocházel z Itálie. Vytvořil nejvýznamnější církevní budovu té doby severně od Alp, která ovlivnila architekturu celého Rakouska a dokonce i jižního Německa.

KRYPTA

Krypta ve své současné podobě existuje od znovuotevření chrámu v roce 1959. Za II. světové války byla také krypta zničena bombardováním a došlo ke zhroucení kopule, byly zničeny hroby v kryptě a vše pod kopulí. Krypta byla později rekonstruována. Hlavním účelem krypty je místo pro pohřebiště zemřelých arcibiskupů v Salcburku. Krypta katedrály je otevřena pro návštěvníky od pondělí do soboty od 10.00 do 17.00, v neděli a svátky od 13.00 do 17.00. Během koncertů v katedrále je krypta uzavřena z organizačních nebo technických důvodů.

Zdroj: Shutterstock Autor: S-F

MUZEUM KATEDRÁLY/ DOMQUARTIER

Spolu s muzeem sv. Petra, Residenzgalerie, státními místnostmi Residenzu a barokním oddělením Salzburgského muzea je katedrální muzeum součástí DomQuartier.

Mapa ubytování Salzburg:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button