Kam v RakouskuSalzburg

Salzbursko – Kollegienkirche

Kollegienkirche v Salcburku je kostel Salzburské univerzity a pochází z barokního období. Nachází se na univerzitním náměstí. Tento kostel je památkově chráněnou budovou a patří do historického centra zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO v Salcburku.

Zdroj: Shutterstock Autor: Sergiy Palamarchuk

Arcibiskup Paris von Lodron se zasloužil o výstavbu tohoto kostela v Salzburgu. Stavba trvala neuvěřitelných 70 let a byla dokončena architektem Johannem Bernhardem Fischerem. Až do výstavby Collegiate Church, Velkého sálu univerzity (vedle Saecellum) tato budova sloužila nejen jako divadlo, ale společně s malým Saecellem jako posvátný prostor pro útvary univerzity.

V roce 1922 zde byl konán velký salzburský festival a Kollegienkirche se od té doby stalo místem, kde se festival každoročně v Salzburgu uskutečňuje.

Od roku 1964 je Kollegienkirche opět univerzitním kostelem. V roce 2008 se stal farním kostelem univerzitní farnosti (Hochschulgemeinde Salzburg). Univerzitním knězem je od roku 2013 ustanoven Dr. Johann Wilhelm Klaushofer. V předchozích letech byl kostel renovován.

Kostel je dnes nejvýznamnější církevní budovou města Salzburg vedle katedrály. Kostel byl modelem mnoha pozdně barokních kostelů v jižním Německu.

Významnými architektonickými prvky v Kollegienkirche jsou vysoký oltář se sloupy jako alegorickými postavami hudby, poezie, malby a architektury a varhany postavené Matthew Mauracherem v letech 1866-1868 a v 80. letech 20. století byly obnoveny firmou Pirchner.

Zdroj: Shutterstock Autor: Stephan Hockenmaier

Kollegienkirche je prezentován jako místo setkávání mladých lidí, kteří jsou ekumenicky orientovaní. Studenti si mohou dopřát odpolední kávu, absolvovat každý den přednášky od 12 do 14 hodin, číst zde aktuální noviny a setkat se s dalšími studenty a pastory. Kollegienkirche také poskytuje vzdělávací příležitosti a možnosti pro zapojení mladých do kulturního života. Vzdělávací program je zaměřen na realizaci přednášek, diskusí, seminářů či workshopů.

 

Mapa volného ubytování v okolí:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button