Kam v RakouskuSalzburg

Salzbursko – Residenzplatz

Pokud chcete zažít historii v Salzburku, zavítejte na Residenzplatz a užijte si nezaměnitelný pohled na kašnu s prýštící fontánou.

Residenzplatz je obzvláště nádherným místem mezi arcibiskupskými rezidencemi v centru starého města Salzburgu. Je ohraničeno novou rezidenci, která se skládá z kostela, katedrály, staré rezidence a řad městských domů.

První písemná zmínka o Residenzi pochází ze 13.století.
Arcibiskup Konrad I začal s výstavbou biskupského paláce, který byl do současné doby několikrát rekonstruován. Rezidence sloužila arcibiskupům jako bydliště, ale také pro účely reprezentace.

Zdroj: Shutterstock Autor: Anibal Trejo

Residenzplatz vznikl za knížete arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. S bohatě zdobenou barokní fontánou je pravděpodobně největším a nejkrásnějším náměstím v Salzbursku. Pětatřicet středověkých budov bylo zničeno, aby udělalo prostor pro realizaci náměstí. Residenzplatz byl navržen podle plánů italského architekta.

Wolfgang Amadeus Mozart osobně pravidelně vystupoval pro regenta ve státních pokojích Residenz zu Salzburg. Houslový koncert zde měl premiéru v prosinci 1775 v Ratszimmer (konferenční místnost).

Dnes je rezidence ve vlastnictví Salzburgu. Státní prostory Beletage jsou dnes ještě používány pro reprezentační účely a kulturní události. Kromě toho lze prostory pronajmout pro výjimečné události všeho druhu.

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Zdejší kašna s fontánou je považována za nejkrásnější ve městě Salzburg a jistě si zaslouží detailnější pohled návštěvníka. Arcibiskup Guidobald Thun, nadšenec kašny, pověřil stavitele výstavbou kašny. Tato barokní kašna je považována za jednu z nejvýznamnějších barokních památek v celé Evropě v současné době. Práce je připisována italskému sochaři.

Residenční náměstí je oblíbeným místem pro velké sportovní nebo hudební akce, včetně veřejného vysílání fotbalových her, živých koncertů a silvestrovských párty. Residenzplatz slouží jako prostředí pro veletrh svatého Ruperta v září a vánoční trh v období adventu. Pro fanoušky hollywoodského filmu „Zvuk hudby“ je Residenčního náměstí známý, protože se fontána objevila v tomto filmu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Mapics

 

Mapa ubytování v Salzburgu:



Booking.com

Oficiální web Residenzplatz.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button