Salzburg

Zámek Mirabell

Zámek Mirabell a přilehlé zahrady se ve své kráse vyrovnají i proslulým versailleským palácům.

Palác Mirabell byl postaven v roce 1606 princem-biskupem Wolfem Dietrichem pro jeho Salome Alt. Dnes je palác svědkem nejromantičtějších svateb široko daleko.

Zajímá vás, jak vzniklo slovo Mirabell? Název Mirabell je ženské jméno z Itálie a je složeno z mirabile „obdivuhodný“ a bella „krásný“.

Zdroj: Shutterstock Autor: gary718

Marble Hall, dříve festivalový sál prince-arcibiskupa, je dnes považován za jeden z nejkrásnějších svatebních sálů na světě.  Bylo to rodiště otce Leopolda Mozarta a dnes se zde konají pravidelné svatební obřady, konference a pocty. Neskutečná atmosféra zde panuje v rámci koncertu SchlossKonzerteMirabell „Engelstreppe“, který se zde tradičně koná.

Zámek Mirabell má za sebou bohatou historii. Dnes se v zámku Mirabell nacházejí kanceláře salcburského primátora a městské správy. 

Zahrada Mirabellgarten – barokní rekreační zahrada v centru města, která byla přestavěna v roce 1690 na popud arcibiskupa Johanna Ernstema von Thuna. Stále je zde patrná geometrická základní podoba baroka. 
Majestátní fontána Pegasus s Pegasus Horse Sculpture je dílem Kaspara Grasa z Innsbrucku a byla postavena v roce 1913. Kolem Velké fontány jsou čtyři skupiny postav, které symbolizují 4 prvky: oheň, vzduch, zemi a vodu. 

Heckentheater se nachází v západní části zahrady Mirabell. Je to jedno z nejstarších divadel severně od Alp. V létě se zde mimo jiné konají tradiční akce.

Trpasličí zahrada pochází z doby arcibiskupa Johanna Ernsta Grafa Thuna. Původně ji tvořilo 28 trpaslíků (dnes 17) z bílého mramoru Untersberger a je nejstarší trpasličí zahradou v Evropě.

Růžová zahrada s okrasnými záhony růží se nachází jižně od paláce Mirabell.

Oranžerie dnes slouží jako palmový dům.

Možná vás bude zajímat, že Mirabellgarten se objevuje často ve filmech. Zahrada Mirabell je vedle Felsenreitschule a opatství Nonnberg, jednou z nejvýznamnějších kulis ve slavném hollywoodském muzikálu „The Sound of Music“. Ve filmu Maria a děti tančí kolem fontány Pegasus před zámkem a zpívají píseň „Do Re Mi“. Na konci scény je divák okouzlen jedinečným výhledem přes zahradu Mirabell na pevnost.

OTEVÍRACÍ DOBA

Zámek Mirabell a barokní schodiště-anděl: denně 8.00-18.00

Mramorová hala: pondělí, středa, čtvrtek: 8.00-16.00, úterý, pátek: 13.00-16.00 

Vstup volný

Ve všech ostatních místnostech se nachází městská správa, proto není možná žádná prohlídka v těchto prostorách.

Mirabellgarten: otevřeno denně od 6.00 do setmění.

Heckentheater: uzavřen během zimních měsíců.

Orangerie: otevřeno po celý rok, denně 9.00-16.00.

Trpasličí zahrada: uzavřena v zimních měsících.

CENY:

Vstup volný

KONTAKT:

Schloss Mirabell.

Pokud jste obdivovateli nádherných barokních zámků s rozlehlými a upravovanými zahradami, tak zavítejte do tohoto místa, určitě vás nadchne a nebude se vám chtít z malebných prostor zahrady  odcházet

Zdroj: Shutterstock Autor: trabantos
Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3pZdroj: Shutterstock Autor: trabantos

Mapa volného ubytování v okolí:Booking.com


Salzburg hrad
Salzburg

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button