Horní RakouskoRegiony

Klášter Stift Wilhering

Pokud vám neříká nic název, tak vězte, že Stift Wilhering je klášterem, který se nachází 8 km nad městem Linzem na řece Dunaji, v roce 1996 oslavil své 850. výročí.

V roce 1146 přišli do Wilheringu první mnichové cisterciáni. V průběhu více než 800 let historie členové Řádu převzali pastýřskou péči o 14 farností kromě klášterního života spjatého s modlitbami a každodenní prací. V roce 1895 bylo založeno Stiftsgymnasium, v němž se v současné učí 480 žáků. Dnes má klášterní společenství 28 členů. Tito kromě klášterního života působí také v pastoraci, výuce na gymnáziu nebo plní řadu dalších úkolů. Les, zemědělství a školka tvoří ekonomický základ pro klášter.

V klášteře Wilhering lze vidět části románské a gotické stavby, jako je vstupní brána kostela, gotické vysoké hroby u vchodu do kostela a pozůstatky gotického kláštera. Většina návštěvníků je však ohromena nádherným kolegiálním kostelem. Ten mnozí považují za nejkrásnější rokokový kostel v Rakousku. V klášteře Wilhering se také nachází galerie významného současného malíře Fritze Fröhlicha, který přepracoval sál. Mnoho návštěvníků přijíždí do Wilheringu, aby viděli klášter, univerzitní kostel, gymnázium i přilehlý park.

Co tedy přivádí tolik lidí do Wilheringu? Odpověď je jednoduchá. Slavnostní církevní hudba na slavných církevních festivalech, letní divadlo ve Stiftsmeierhofu, koncerty a další akce vedou mnoho mladých lidí do tohoto místa . Mladí lidé o víkendech přijíždějí do duchovního centra mládeže „Aufbruch“, které také má svůj domov v klášteře. Mnoho novomanželů zde oslavuje svou svatbu. Wilheringské opatství je náboženským a kulturním centrem pro mnoho lidí, kteří zde relaxují při mnoha volnočasových aktivitách, cyklistice, vycházkách a kulturních festivalech.

Zisterzienserstift Wilhering, Linzer Straße 4, 4073 Wilhering, je jedinečné místo pro trávení dolovené pro všechny věkové kategorie, přijeďte se sami přesvědčit 

Zdroj: Shutterstock Autor: Florian Augustin
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button